Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi Süreci

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi

P1 eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar yamaç paraşütü P2 eğitimi 'ni almaya hak kazanırlar. P1 eğitimi teorik olduğu için sertifika alamayan adaylar bu eğitimi başarıyla geçtiklerinde başlangıç seviye pilotluk sertifikası almaya hak kazanacaktır. P1 eğitiminde alınan teorik eğitimlerin uygulamaları yapılarak adaylar tam anlamıyla paraşütçü olmaya hazırlanır. P1 eğitimi için Yamaç Paraşütü P1 eğitimi yazımıza göz atabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü p2 eğtimi
Yamaç Paraşütü p2 eğtimi

Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi İçeriği

P1 eğitimi sonrasında beklenen an gelir ve adaylar paraşütlerini giyip uçuş alanına geçer. Bu, yamaç paraşütüne aşık herkes için tarif edilemez bir andır. Adaylar tabi ki alana çıkar çıkmaz uçuşa geçemezler. Ondan önce öğrenilmesi gereken birkaç temel hareket ve kurallar vardır. Tam anlamıyla hazır olan aday uçuşa geçebilir.

Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi 'nde Uçuş alanına çıkan adaylara paraşüt ile nasıl koşulduğu, paraşüte nasıl hakim olunması gerektiği ve kalkış için gerekli reflekslerin neler olduğu gösterilir. Düz arazide yapılan bu aşamalarda adaylar paraşütünü havalandırmayı, düzgün bir hat üzerinde paraşütü baş üstünde tutmayı ve doğru bir şekilde söndürmeyi öğrenirler. Tüm bu çalışmalar kusursuz olana dek tekrar eder.

Düz arazide yapılan çalışmalar başarıyla sonuç verdikten sonra %5 veya %10 arası eğimli bir araziye geçilir ve aynı eğitimler orada da verilir. Adaylar eğimli arazide de paraşüt kontrolünü düzgün bir şekilde tamamladıktan sonra telsiz kullanımına geçer. Adaylar telsiz kullanımıyla beraber verilen komutların ne anlam ifade ettiğini öğrenir. Her aday uçuş sırasında telsiz ile verilen komutlarla hareket etmek zorundadır.

Bu aşamaları geçen adaylar 60 – 350 metre arasındaki yükseklikten uçuş yapar. Bu uçuşlar kalkış ve iniş noktasında bulunan iki eğitmen kontrolünde yapılmaktadır. Yaklaşık yedi kere tekrar eden bu uçuş sonucunda başarılı olan adaylar Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi Pilot Belgesi’ne sahip olur. Bu sertifika sonrasında ise eğitmen gözetiminde 600 metreye kadar yükseklikte uçuş yapabilme hakkı elde ederler. Uçuşlarda başarı elde edemeyen adaylar ise eğitmenlerle beraber eğimli arazide alçak tepe uçuşlarına devam ederler. Ek olarak Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi 'nde adaylara iniş anındaki sakatlanmaları önlemek için beş nokta taklası adı verilen bir yöntem öğretilmektedir. Bu hareket ilk olarak askeri paraşütçüler tarafından bulunmuştur. Kişiye oluşabilecek aksiliklerde nasıl iniş yapması gerektiğini gösterir. Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi' nde Adaylar bu hareket ile sert iniş anlarında zemini yumuşatarak kendilerini güvene alır. Bu sayede hayatta kalma oranı artmış olur. Bu harekette ilk olarak ayaklar birleşmiş, diz ve kalça adeleleri hafifçe bükülmüş hale getirilir. Hareket anında kaslarımızı kontrol altında tutmalıyız ama kesinlikle kasmamalıyız. Vücudumuz zemine değene kadar belirlenen standartta kalmalı. Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi  bölgeleri için küçük tepeli, iniş ve kalkış alanlarında elektrik teli ve ağaç gibi engelleyici ve uzman kişiler için bile tehlike oluşturabilecek yapıların olmadığı alanlar seçilir. Tüm eğitimlerimiz THK sertifikalı paraşüt eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir.

yamaç Paraşütü Başlangıç eğitimi
yamaç Paraşütü Başlangıç eğitimi

Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi Başvuru Koşulları

 • Kurs başlangıç tarihi dahil olmakla birlikte 16 yaşından gün almış olmak,
 • Minimum 1.55 m ve Maksimum 2.00 m boya sahip olmak,
 • En az 45 kilo ve en fazla 110 kilo ağırlığında olmak,
 • Renk körü olmamak,
 • Sara, astım, yüksek şeker, tansiyon, sara ve kalp hastalığı gibi risk taşıyan hastalıklara sahip olmamak,
 • Sporun gerektirdiği fiziksel yetkinliklere sahip olmak.

Parasut Egitimi scaled

 

Yamaç Paraşütü P2 Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • 18 yaşından büyükler için kurs başlama tarihinden önceki altı ay içinde alınan adli sicil kaydı. (Herhangi bir sebepten dolayı sürmekte olan davası olanlar, taksirli suç harici suçlardan hüküm giyen kişilerin kurs başvuruları kabul edilmemektedir.)
 • Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik kartında belirtildiyse ek belge gerekmemektedir.)
 • Öğrenim durum belgesi
 • Son altı ay içinde çekilmiş sekiz adet vesikalık fotoğraf
 • Uçuş kaza sigortası veya banka dekontu
 • Aile hekiminden alınan “Yamaç paraşütü yapabilir.” İbareli sağlık raporu (Öğretmen talebi üzerine hastaneden alınan tam teşekküllü uçuş ve atlayışa elverişli heyet raporu da istenmektedir.)
 • 18 yaşını dolduranlar için taahhütname, 18 yaşını doldurmayanlar içinse veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname
 • Kurs sonu sertifikası için THK pulu

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi -P2

 Videolarımız

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Sıkça Sorulan Sorulan Sorular

Dünyanın en güvenli sporlarında ilk beşte yer alan bir spordur. Kurallara uyulduğunda herhangi bir problemle karşılaşmazsınız böyle kalkışınız da inişiniz de kolay olur.
Yamaç paraşütü oldukça basit görünen bir hava sporudur. Birkaç saat içinde ana sistemi çözüp uçabilecek kıvama gelseniz de bu size yetmeyecektir. Çünkü paraşüt için gereken tek şey iplerin kontrolü değildir. Rüzgar hesabı, stres ve kriz yönetimi gibi eğitimleri de almanız gerekmektedir. Yoksa yüksekten yere çakılarak dönülemez yaralar alabilirsiniz.
Genel olarak bakıldığında yamaç paraşütü için P1 - P2 (Başlangıç eğitimi) , P3 - P4 (Orta Seviye Pilot Eğitimi) , P5(Deneyimli Pilot Eğitimi) , Paramotor Eğitimi
Temel olarak 4 parçadan oluşmaktadır. Bunlar kanat (kubbe, kanopi), askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve harnes (yedek paraşüt) ‘tir.
Minimum sınırı olmamakla birlikte maksimum sınır erkeklerde 110 kilo ve kadınlar 90 kilo civarındadır.
Her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütünde de belirli kostüm vardır. Bunlardan en önemlisi takılması zorunlu olan kasktır. Esnek ve rahat kıyafetler giyilmelidir ki özellikle spor ayakkabıyı tavsiye ediyoruz. Çünkü topuklu ayakkabı ile gerekli hız alınamayabilir bu da kazalara sebep vermektedir.
Sıfır bir paraşütü her türlü bakımını gerçekleştirerek yaklaşık 10 sene kullanabilirsiniz. Sonrasında sizde bir takım zorluklar çıkaracaktır. 2. el bir paraşütse bu süre tabi ki kısalmaktadır.
Pilot belgenizi alana kadar uçuşlarınız eğitim amaçlı olacaktır. Eğitim amaçlı gerçekleşen bu eğitimlerde de eğitmenlerimiz tabi ki sizinle olacaktır.
Tecrübe seviyesine göre değişim gösteren bir rakamdır. Eğitimlere yeni başlayan biri için 60 - 350 metre arası yüksekliklerle başlanır. Tecrübe arttıkça 16.000 metreye kadar çıkılabilmektedir.
Yamaç paraşütünün asıl mantığı uçuş öncesi paraşüte hava doldurmaktır. Bu yüzden uçuş sınırından önce bir miktar koşulması gerekmektedir. Yani siz bir uçurum kenarından direkt atlarsanız sorun yaşarsınız.
Maalesef çoklu bir spor dalı değildir. Kişinin yanına en fazla bir eğitmen verilir. Yani maximum kişi sayısı 2’dir.
Hava basıncı değişimi, heyecan ve basınçtan dolayı kalp, astım hastalarının ve hamilelerin yamaç paraşütü yapmalarını tavsiye etmemekteyiz.
Genelde ilkbahar ve sonbahar mevsiminin güneşli günlerinde yapılmaktadır. Yağmur paraşütün kanadına zarar vererek kazaya sebep olabilir. Bundan dolayı tercihimiz ılık ve rüzgarlı havalardır.
Hayır gerekmez. Minimum yaş sınırımız 16’dır. 16 yaşından küçükler için aile izni gerekmektedir. Gerekli izinler alındığında eğitmenlerimizle beraber uçuşa geçilebilir.

Markalarımız

sky country1080 1080 e1641515138186Adsiz tasarim 1indir 1 e1641514359943logo 250L0101 2

Blog Yazıları

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi Siirt yamaç paraşütü eğitimi konusunda her geçen gün artan bir taleple karşılaşıyor. Siirt’te yamaç paraşütü ile…

Daha Fazla Oku
Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi Muş yamaç paraşütü eğitimi faaliyetlerine 2017 yılından beri ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Muş, tandem uçuşlar…

Daha Fazla Oku
Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi Bitlis yamaç paraşütü eğitimi konusunda gelişmekte olan iller arasında yer alıyor. Bitlis’te farklı bölgelerden yamaç paraşütü…

Daha Fazla Oku
Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?