Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

THK Lisanslı Yamaç Paraşütü Eğitimleri

İstanbul yamaç paraşütü eğitimi

İstanbul yamaç paraşütü kursu

Yamaç paraşütü okulu

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi kursu

yamaç paraşütü kursu

Başlangıç Eğitimi P2 Lisansı

Orta Seviye Eğitim P3 Lisansı

Pilot Eğitimi P4 Lisansı

İleri Seviye Pilot Eğitimi P5 Lisansı

Termik Eğitimi

XC Eğitimi

yamaç paraşütü ankara

Acil Durumlar Eğitimi

SİV Eğitimi

yamaç paraşütü kurs takvimi

Tandem Eğitimi T1 Lisansı

Tandem Eğitimi T2 Lisansı

Akrobasi Eğitimi

Acro Eğitimi

Paramotor Eğitimi

thk paraşüt başlangıç kursu

thk paraşüt başlangıç kursu başvuru

yamaç paraşütü fiyatları

yamaç paraşütü eğitim fiyatları

yamaç paraşütü eğitimi fiyatları 2020

Türk Hava Kurumu THK

istanbul yamaç paraşütü eğitimi

bursa yamaç paraşütü eğitimi

çanakkale yamaç paraşütü eğitimi

Yamaç Paraşütü

izmir yamaç paraşütü eğitimi

antalya yamaç paraşütü eğitimi

yamaç paraşütü klübü

adrenalin

thk paraşüt kursları

extreme sports

paraşütle atlama

iki kişilik yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü lisans eğitimleri
thk onaylı yamaç paraşütü kursları
yamaç paraşütü thk lisanslı eğitim
babadağ yamaç paraşütü
ekstrem sporlar
yamaç paraşüt okulu
denizli yamaç parşaütü eğitimi
kütahya yamaç paraşüt eğitimi

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi 'ne Kimler Katılabilir?

P3 orta seviye lisansına sahip olan herkes bu kursa katılabilir. Bu kursa katılmak isteyen tüm kursiyerlerin P2-P3 lisanslarında olduğu gibi 16 yaşını doldurmuş, 1.55 - 2.00 metre boy aralığında 45 ile 110 kg aralığında olmaları gerekir. Uçmaya engel bir durum olmadığına dair sağlık raporu ile bunu belgelendirmeleri istenir.Yamaç Paraşütü P4 eğitimi'nde kursiyerlere ileri termik ve ileri yelken eğitimi verilir. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerler Türk Hava Kurumu ve Uluslararası Havacılık Federasyonu onaylı P4 (Pilot) lisansına ve sertifikasına sahip olurlar. Pilotaj seviyesi, farklı kuruluşlarca değişik isimlerle adlandırılmakla beraber genelde dört seviyeden oluşur.

yamaç paraşütü p4 eğitimi

P2: Başlangıç Pilotu

P3: Kulüp Pilotu

P4: Pilot

P5: Deneyimli Pilot

olarak seviyeler adlandırılmaktadır.

Isınan havanın yükselmesinden dolayı oluşan sıcak hava akımları Termik olarak adlandırılır. Termik verilerini kullanarak adım adım irtifa arttırılarak uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

P4 pilot kursu dikkat isteyen bir faaliyettir. Deniz üzerinde, yunuslama, kulak kaama, önden kapama, B Stol, Derin Stol, Spiral dalış, asimetrik kapamalar, tam stol ve viril faaliyetleri gerçekleştirilir. Kurs sonunda can yeleği planan yerde (deniz veya göl üzeri) hazır durumda bekletilen tekne destekli faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Yamaç Paraşütü P4 eğitimi 'nde Kurs süresi yaklaşık olarak 20 gündür. Uçuş ekipmanları diğer kurslarda da olduğu gibi kursiyere aittir. Teorik ve uygulamalı eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler P4 Pilot lisansını almaya hak kazanırlar. Önceki kurslarda olduğu gibi geçerli not %75’tir.

p4 yamaç paraşütü kursu

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi Hakkında Detaylar

P4 kursiyerleri hafif ve orta şiddeteki türbülanslarda dahil olmak  üzere sırt hattı yelken uçuşu ve termik uçuşu ile olabildiğince havada kalarak hava trafik kuralları çerçevesinde toplu uçuş yaparlar.

Kursiyerler en az 20 sorti ve 10 saat termik uçuş yaptırılır. Termik uçuş içerisinde 1 uçuşunda 1000 metre veya 2 uçuşunda 700’er metre irtifa kazanmalı ve 1 uçuşunda 2 saat veya 2 uçuşunda 1’er saat termik uçuş yapması zorunludur. 15 dakikanın altındaki uçuşlar görev uçuşu olarak sayılmaz. GPS ile kayıt altına alınan uçuşlar eğitmenler tarafından değerlendirilir. P4 eğitim faaliyeti Termik uçuşun öğrenilmesi açısından son derece önem arz etmektedir.

Yamaç Paraşütü P4 eğitimi 'nde termik uçusun öğrenilmesi ve uygulanması açısından çok çok önemli bir seviyedir. Pilotluk için diğer kurslar gibi tecrübe ve pratik açısından çok önemlidir.  Isınan havanın yükselmesi ile oluşacak termik faaliyette de irtifa kat etmek dolayısı ile başarı etmelidirler. Aday pilotta kendine güven duygusu artmaktadır.

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi İçeriği

Kursiyerler hafif ve orta şiddetteki türbülanslar da dahil olmak üzere sırt hattı yelken uçuşu ve termik uçuşu vasıtasıyla mümkün olduğunca havada kalarak hava trafik kuralları çerçevesinde toplu uçuş yaparlar. Bu safhada kursiyerlerden kendilerinin ve diğer pilotların emniyetlerini göz önünde bulundurmaları istenir. Kursiyere minimum 30 sorti / 10 saat termik uçuşu uçuş yaptırılır. Uçuş süreleri (yelken/termik) ve mesafe uçuşları GPS ile kayıt altına alınmalıdır. Tam acil durumlar (Full SIV) çalışması bu safha sonunda kursiyerlere uygulamalı olarak yaptırılır.

P4 Paraşüt Eğitiminde Ne Öğreneceğim?

 • Yelken uçuşu (soaring)
 • Dalga uçuşu
 • Termik uçuşu
 • Detaylı meteoroloji
 • Mesafe uçuşu
 • İleri düzey malzeme bilgisi
 • Aktif pilotaj
 • Mesafe yarışı
 • Telsiz kullanımı
 • Rota seçimi
 • Uçuş güvenliği konularında detaylı teorik ve sürekli uçuş şeklinde pratik eğitimler verilmektedir.

 

Tüm Eğitim Faaliyetlerinde Yanımda Neler Getirmeliyim?

Ayak bileğini koruyan tercihen bot veya spor ayakkabı

Rüzgardan koruyan rüzgarlık

Uzun kollu tişört

İnce eldiven (parmak ucu açık olabilir)

Dizlik

yamaç paraşütü eğitimi p4

P4 Lisansı Aldığımda Neler Kazanacağım ?

P4, İleri düzey Pilot, Yeterli uçuş tecrübesi ve saatine sahiptir, bir çok bölgede uçmuştur. Nerde , ne zaman uçulacağını veya uçulamayacağını bilir. Kendinden daha tecrübesiz pilotlara rehberlik edebilir.

Edindiğiniz tecrübe ve pratikle uçuş zevki ile sizden daha düşük lisanslarda bulunan pilot adaylarına rehberlik edebilir lisansınız izin verdiği sürece eğitmenlik yapabilirsiniz.

Pilotlar ve pilot adayları unutmayınız ki uçmak bir özgürlüktür ancak Aşırı Güven Aşırı Yanılgıdır.

Alacağınız eğitimler ile beraber kendinizi fiziksel, ruhsal olarak geliştirmekle beraber neleri başarabildiğinizi gördüğünüzde kendinize güveniniz artacak ve bununla beraber hayata olan bakış açınız da değişecek. Eğitim ile tecrübenin birleştiği eğitimler ile kişisel gelişiminize büyük bir katkı sunacak ve kendinizi yaşıtlarınızdan bir adım daha ileri taşıyacaksınız.

Yamaç Paraşütü Eğitimi -P4

 Videolarımız

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Sıkça Sorulan Sorulan Sorular

Dünyanın en güvenli sporlarında ilk beşte yer alan bir spordur. Kurallara uyulduğunda herhangi bir problemle karşılaşmazsınız böyle kalkışınız da inişiniz de kolay olur.
Yamaç paraşütü oldukça basit görünen bir hava sporudur. Birkaç saat içinde ana sistemi çözüp uçabilecek kıvama gelseniz de bu size yetmeyecektir. Çünkü paraşüt için gereken tek şey iplerin kontrolü değildir. Rüzgar hesabı, stres ve kriz yönetimi gibi eğitimleri de almanız gerekmektedir. Yoksa yüksekten yere çakılarak dönülemez yaralar alabilirsiniz.
Genel olarak bakıldığında yamaç paraşütü için P1 - P2 (Başlangıç eğitimi) , P3 - P4 (Orta Seviye Pilot Eğitimi) , P5(Deneyimli Pilot Eğitimi) , Paramotor Eğitimi
Temel olarak 4 parçadan oluşmaktadır. Bunlar kanat (kubbe, kanopi), askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve harnes (yedek paraşüt) ‘tir.
Minimum sınırı olmamakla birlikte maksimum sınır erkeklerde 110 kilo ve kadınlar 90 kilo civarındadır.
Her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütünde de belirli kostüm vardır. Bunlardan en önemlisi takılması zorunlu olan kasktır. Esnek ve rahat kıyafetler giyilmelidir ki özellikle spor ayakkabıyı tavsiye ediyoruz. Çünkü topuklu ayakkabı ile gerekli hız alınamayabilir bu da kazalara sebep vermektedir.
Sıfır bir paraşütü her türlü bakımını gerçekleştirerek yaklaşık 10 sene kullanabilirsiniz. Sonrasında sizde bir takım zorluklar çıkaracaktır. 2. el bir paraşütse bu süre tabi ki kısalmaktadır.
Pilot belgenizi alana kadar uçuşlarınız eğitim amaçlı olacaktır. Eğitim amaçlı gerçekleşen bu eğitimlerde de eğitmenlerimiz tabi ki sizinle olacaktır.
Tecrübe seviyesine göre değişim gösteren bir rakamdır. Eğitimlere yeni başlayan biri için 60 - 350 metre arası yüksekliklerle başlanır. Tecrübe arttıkça 16.000 metreye kadar çıkılabilmektedir.
Yamaç paraşütünün asıl mantığı uçuş öncesi paraşüte hava doldurmaktır. Bu yüzden uçuş sınırından önce bir miktar koşulması gerekmektedir. Yani siz bir uçurum kenarından direkt atlarsanız sorun yaşarsınız.
Maalesef çoklu bir spor dalı değildir. Kişinin yanına en fazla bir eğitmen verilir. Yani maximum kişi sayısı 2’dir.
Hava basıncı değişimi, heyecan ve basınçtan dolayı kalp, astım hastalarının ve hamilelerin yamaç paraşütü yapmalarını tavsiye etmemekteyiz.
Genelde ilkbahar ve sonbahar mevsiminin güneşli günlerinde yapılmaktadır. Yağmur paraşütün kanadına zarar vererek kazaya sebep olabilir. Bundan dolayı tercihimiz ılık ve rüzgarlı havalardır.
Hayır gerekmez. Minimum yaş sınırımız 16’dır. 16 yaşından küçükler için aile izni gerekmektedir. Gerekli izinler alındığında eğitmenlerimizle beraber uçuşa geçilebilir.

Markalarımız

sky country1080 1080 e1641515138186Adsiz tasarim 1indir 1 e1641514359943logo 250L0101 2

Blog Yazıları

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi Kars yamaç paraşütü eğitimi için Türkiye’nin doğusundaki popüler noktalardan biri olarak biliniyor. Kars, spor aktiviteleri için…

Daha Fazla Oku
Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi Şırnak yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları konusunda son dönemlerde farklı projelere imza atılan illerden biri oluyor.…

Daha Fazla Oku
Sinop Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Sinop Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Sinop Yamaç Paraşütü Eğitimi Sinop yamaç paraşütü eğitimi konusunda gelişmekte olan şehirlerden biri olarak biliniyor. Özellikle son dönemlerde açılan yamaç…

Read more
Canlı Destek
Canlı Destek
Yamaç Paraşütü Eğitimi
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?