Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi

Yamaç paraşütü P5 eğitimi son eğitimdir. Bu eğitim sonunda adaylar deneyimli pilot sertifikası almaya hak kazanırlar. Eğitim sonunda ise sert rüzgarlarda kalkmayı, havada daha uzun süre kalmayı,  türbülansta kanadı kontrol edebilmeyi öğrenmiş olurlar.

Genelde 20 gün süren uygulamalı ve teorik eğitim sürecinden sonra adaylar yazılı ve sözlü sınava tabi olurlar. Bu sınavda %75 başarı elde eden adaylar deneyimli pilot sertifikalarını alarak uçuşlara başlayabilirler.

Yamaç paraşütü P5 eğitimi sertifikasına sahip olan kişiler uçuş tecrübesinin yanı sıra standartları aşan bir uçuş becerisine sahiptir. Bu sertifikayı alabilmek için birçok uçuş bölgesinde ve hemen hemen her türlü kanatla uçuş deneyimi sağlamış olması gerekir ki P5 uçuşu için gereken hava şartlarını da kaldırabilsin. Yani bu sertifikayı almak diğer sertifikalara göre bir tık daha zordur. Tecrübe olmadan kolay kolay alınabilecek bir sertifika değildir. Çok uzun yıllar uçuş gerçekleştirip çeşitli acil durumlarla nasıl mücadele edildiğini neredeyse ezberlemiş olması gerekir.

yamaç paraşütü p5 eğitimi

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi İçeriği

Tamamen sıcak hava koşullarındaki uçuşlara bağlı olan bu pilotluk eğitimi hava durumundan dolayı genelde Pamukkale çevresinde uygulanmaktadır. Bu eğitimde adaylar ısınarak yükselen sıcak havayı kullanarak uzun ve yüksek mesafe uçuşları yapmayı öğrenerek deneyimli pilot sertifikasına sahip olurlar. Bu kurs sonunda adaylar Ticari Tandem Pilotu veya THK Yamaç Paraşütü kulüp öretmen pilotu olabilecektir.

Adaylar bu seviyeye kadar dört eğitimi de başarıyla geçtiği için paraşüt tutma, koşma ve havada süzülme gibi kısımlar öğretilmez. Zaten profesyonele yakın bir deneyime sahip oldukları için direkt hava şartlarına uygun eğitimden başlanır. Zorlu bir eğitim olduğu için de diğer eğitimler gibi 16 yaşından itibaren değil de  18 yaşını dolduran bireylerden alımlar yapılır. Zaten temel eğitimlerin minimum alım yaşı 16 olduğu için P5 eğitimine de 18 yaşında ancak erişilebilir.

Kamp şeklinde yapılan bu eğitimler haftalık periyotlarla tüm gün şeklinde uygulanır. İlk gün yapılan malzeme kontrolü sonrası adaylara yedek katlama eğitimi verilir. Adayların teorik eğitim sonrası uygulanan sınavda normal usuller testinden 75 / 100 alması gerekmektedir. Acil durum testinde ise tüm soruların doğru cevaplanması gerekir. Yazılı sınav sonucu başarısız olan adaylara bir gün süre verilerek sınavı tekrarlanır.

Yazılı sınavı geçen adaylar intibak uçuşu yapar. Bu uçuşlarda hem pilotların yetenek düzeyleri belirlenir hem de termik uçuş antrenmanları yapılmış olur. Kurs süresi boyunca adaylarla beraber hava durum takibi ve rota belirlemesi yapılır.

Tepe üzerinde gereken irtifaya ulaşan pilotlar belirlenen rotada uçuşa başlarlar. Uçuş boyunca bir eğitmen tarafından takip edilen adaylar en  uzun mesafeyi uçmaya çalışırlar. En fazla beş uçuş yapabilen adayların bu beş uçuşta toplam 100 kilometre uçuş yapmaları gerekmektedir. 15 kilometreden daha az yapılan uçuşlar kabul edilmemektedir.

Yamaç paraşütü p5 eğitimi

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi 'ne Katılım Şartları

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az 1.50 m, en fazla 2.00 m boyunda ve en az 45 kg, en fazla 120 kg ağırlığında olmak,
 • En az ilköğretim mezunu olmak,
 • Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak,
 • Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak,
 • P4 eğitimlerini tamamladıktan sonra en az 10 saat GPS kayıtlı uçuş yapmış olmak.

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi İçin Gereken Evraklar

 • Fotokopisiyle beraber nüfus cüzdanı
 • Kurs başlangıç tarihine kadar ki 6 ay içinde alınmış adli sicil kaydı
 • Kan grubu belgesi (Kimlikte veya ehliyette yazılıysa gerekmez)
 • Öğrenim durumu belgesi
 • P3 Yamaç Paraşütü Pilot Lisans Fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım belgesi
 • Uçuş kaza sigortası veya banka dekontu
 • Aile hekiminden alınan “Yamaç paraşütü yapabilir.” İbareli sağlık raporu (Öğretmen talebi üzerine hastaneden alınan tam teşekküllü uçuş ve atlayışa elverişli heyet raporu da istenmektedir.)
 • Kurs sonrası sertifikası için kullanılacak THK pulu

yamaç paraşütü p5 eğitimi (2)

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

 • Özellikle ayak bileğini koruyabilmesi için bot veya spor ayakkabı
 • Rüzgarlık (Rüzgarı engellemesi için)
 • Uzun kol tshirt
 • İnce eldiven (Tercihe bağlı parmak ucu açık da olabilir)
 • Dizlik
 • LTF / EN – B tipi paraşüt

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi -P3

 Videolarımız

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Sıkça Sorulan Sorulan Sorular

Dünyanın en güvenli sporlarında ilk beşte yer alan bir spordur. Kurallara uyulduğunda herhangi bir problemle karşılaşmazsınız böyle kalkışınız da inişiniz de kolay olur.
Yamaç paraşütü oldukça basit görünen bir hava sporudur. Birkaç saat içinde ana sistemi çözüp uçabilecek kıvama gelseniz de bu size yetmeyecektir. Çünkü paraşüt için gereken tek şey iplerin kontrolü değildir. Rüzgar hesabı, stres ve kriz yönetimi gibi eğitimleri de almanız gerekmektedir. Yoksa yüksekten yere çakılarak dönülemez yaralar alabilirsiniz.
Genel olarak bakıldığında yamaç paraşütü için P1 - P2 (Başlangıç eğitimi) , P3 - P4 (Orta Seviye Pilot Eğitimi) , P5(Deneyimli Pilot Eğitimi) , Paramotor Eğitimi
Temel olarak 4 parçadan oluşmaktadır. Bunlar kanat (kubbe, kanopi), askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve harnes (yedek paraşüt) ‘tir.
Minimum sınırı olmamakla birlikte maksimum sınır erkeklerde 110 kilo ve kadınlar 90 kilo civarındadır.
Her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütünde de belirli kostüm vardır. Bunlardan en önemlisi takılması zorunlu olan kasktır. Esnek ve rahat kıyafetler giyilmelidir ki özellikle spor ayakkabıyı tavsiye ediyoruz. Çünkü topuklu ayakkabı ile gerekli hız alınamayabilir bu da kazalara sebep vermektedir.
Sıfır bir paraşütü her türlü bakımını gerçekleştirerek yaklaşık 10 sene kullanabilirsiniz. Sonrasında sizde bir takım zorluklar çıkaracaktır. 2. el bir paraşütse bu süre tabi ki kısalmaktadır.
Pilot belgenizi alana kadar uçuşlarınız eğitim amaçlı olacaktır. Eğitim amaçlı gerçekleşen bu eğitimlerde de eğitmenlerimiz tabi ki sizinle olacaktır.
Tecrübe seviyesine göre değişim gösteren bir rakamdır. Eğitimlere yeni başlayan biri için 60 - 350 metre arası yüksekliklerle başlanır. Tecrübe arttıkça 16.000 metreye kadar çıkılabilmektedir.
Yamaç paraşütünün asıl mantığı uçuş öncesi paraşüte hava doldurmaktır. Bu yüzden uçuş sınırından önce bir miktar koşulması gerekmektedir. Yani siz bir uçurum kenarından direkt atlarsanız sorun yaşarsınız.
Maalesef çoklu bir spor dalı değildir. Kişinin yanına en fazla bir eğitmen verilir. Yani maximum kişi sayısı 2’dir.
Hava basıncı değişimi, heyecan ve basınçtan dolayı kalp, astım hastalarının ve hamilelerin yamaç paraşütü yapmalarını tavsiye etmemekteyiz.
Genelde ilkbahar ve sonbahar mevsiminin güneşli günlerinde yapılmaktadır. Yağmur paraşütün kanadına zarar vererek kazaya sebep olabilir. Bundan dolayı tercihimiz ılık ve rüzgarlı havalardır.
Hayır gerekmez. Minimum yaş sınırımız 16’dır. 16 yaşından küçükler için aile izni gerekmektedir. Gerekli izinler alındığında eğitmenlerimizle beraber uçuşa geçilebilir.

Markalarımız

sky country1080 1080 e1641515138186Adsiz tasarim 1indir 1 e1641514359943logo 250L0101 2

Blog Yazıları

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi Siirt yamaç paraşütü eğitimi konusunda her geçen gün artan bir taleple karşılaşıyor. Siirt’te yamaç paraşütü ile…

Daha Fazla Oku
Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi Muş yamaç paraşütü eğitimi faaliyetlerine 2017 yılından beri ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Muş, tandem uçuşlar…

Daha Fazla Oku
Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi Bitlis yamaç paraşütü eğitimi konusunda gelişmekte olan iller arasında yer alıyor. Bitlis’te farklı bölgelerden yamaç paraşütü…

Read more
Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?