Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P2 lisansına sahip pilotların katılabileceği orta seviyeli pilot kursudur. THK Yamaç paraşütü P3 eğitimi başlangıç seviyesi P2’den sonra eğitmenlerin gözetimiyle belli bir süre uçuş gerçekleştirildikten sonra farklı teknik ve uçuş şekli öğrenilmesi için yapılan bir kurs şeklidir.Teorik derslerin hemen ardından yapılan yazılı sınav sonrası başarı gösteren kursiyerler, yaklaşık, belirlenen hedefe yakın inebilme, ters kalkış gibi teknik uçuş şekillerini öğrenirler.Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi  süresi ortalama 30 gün olarak planlamaktadır. Uçuş ekipmanlarının tamamı kursiyerlere ait olmalıdır.

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi

Eğitmen veya uçuş okulu uçuş ekipmanı sağlamaz. Sağlık yönünden fiziki veya psikolojik sorun yok ise P2 yamaç paraşütü lisansı almış her pilot Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi alabilir. Yer çalışmalarında kursiyelerin baş üzerinde tam olarak kontrol edebilmesi ve ters kalkış pozisyonu ile koşusunu doğru bir şekilde uygulaması ve başarılı olması istenir. Bu sürecin sonunda kursiyeler yazılı sınava girerler ve geçer not %75’tir. Geçer not alan kursiyerler uçuşa alınırlar.

Yamaç paraşütü P3 Eğitimi Kursu boyunca, eğitmenlerin kontrolünde farklı uçuş yerlerinden 40 sorti uçuş yaparak kendini orta seviye pilot olarak geliştirmektedirler. Ayrıca hava tahmini, uçuş tahmini gibi konularda da teknik ve teorik olarak kendilerini geliştiririler. Yaklaşık 15 saatlik yapılacak uçuşta kursiyerlerin en az 5 saat yelken 2 saat termik uçması istenir.

İlk 20 uçuşta öğrenciler kalkış tekniği, uçuş sevk idaresi ile hedef olarak belirlenen noktaya yakın iniş planlaması ve bu uçuşlarda elde edilen tecrübe ve tekniklerin başarısı değerlendirilir.

Yamaç ParaşütüP3 eğitimi 'nde maximum 30 km hızla esen rüzgar şiddetinde uçuşlarını yapmaları esastır.

 Kursun son zamanlarında belirlenen bir bölgede acil durum hareketleri yapılarak başarı sağlayan kursiyerler p3 orta seviye pilot sertifikası almaya hak kazanır.

 

Yamaç Paraşütü P3 Eğitim İçeriği

Pilot eğitimi teorik ve pratik iki kısımdan oluşur. Kurs süresi 30 gündür.

Yamaç Paraşütü P3 eğitimi 'nde öğrenciler yelken uçuşu, termal hava akımları ile tanışması, emniyet limitleri çerçevesinde kendi sorumluluğunda uçuş yapabilmesi ve toplu halde uçuş yaparak hava trafik kurallarını tanımaları gibi birçok etmeni tam olarak öğrenmesi amaçlanmaktadır.

Termik uçuşu, ısınıp yükselen havanın oluşturduğu kaldırıcıları bulup, içerisinde dönerek irtifa almaya dayalı bir uçuş eğitim şeklidir.

Başlangıç olarak teorik eğitiminde inişe yaklaşma, yelken ve termik uçuşta sevk ve kontrol, irtifa azaltma manevraları ve ileri hava şartları dersleri verilmektedir.

Yer eğitimleri yaklaşık olarak 4-5 gün sürmektedir. Her kursiyerden kanadı uçuşa hazırlaması, baş üzerinde tam olarak kontrol edebilmesi ve ters kalkış pozisyonu ile koşusunu doğru yapabilmesi istenmektedir. Bu teorik ve yer eğitimlerinin sonucunda %75 ve üzeri başarı sağlayan aynı zamanda kondisyon testini başarı ile geçen adaylar uçuşa başlar.

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi

Uygulamalı Eğitim

Yamaç Paraşütü p3 Eğitimi  ve uygulamalı eğitimde toplamda 50 sorti ve 12 saat  şartı vardır. 50 sortinin ilk 20 uçuşunda kursiyer düzgün kalkış, kalkışta ve uçuşta kanat kontrolü, sevk-idare ve hedefe yakın iniş olarak değerlendirilir. Frenli, frensiz, ağırlık değiştirerek dönüşler, kulak kapatma gibi çalışmalar uygulamalı olarak yapılmaktadır.

25 uçuştan oluşan ikinci kısımda uçuşların minimum 5 saati yelken uçuşu, 2 saati termik uçuş olarak yelken ve termik uçuşlar yaptırılır. 45 uçuş sonunda temel acil durum simülasyonu çalışması yaptırılır.

Teorik ve pratik eğitimlerini başarı ile tamamlayan pilotlar orta seviye pilot ünvanı ve P3 sertifikasını almaya hak kazanırlar.

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimine Kimler Katılabilir ?

 1. 16 yaşından gün almış olmak,
 2.  En az 1.50 m, en fazla 2.00 m boyunda ve en az 45 kg, en fazla 120 kg ağırlığında olmak,
 3.  En az ilköğretim mezunu olmak,
 4.  Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak,
 5.  Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak, şartları aranır.

p3 yamaç paraşütü eğitimi

Yamaç Paraşütü P3  Eğitimi Kurs Programı

Yamaç Paraşütü P3 Eğitimi için Hazırlanması Gereken Evraklar;

 1.  Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 2.  Adli sicil kaydı kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır, 18 yaşının altındaki     kişilerden alınmaz. (Adli Sicil kaydında her hangi bir nedenden yargısı devam edenle, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kursa kabul edilmezler.)
 3.  Kan grubu belgesi, (Ehliyet/Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)
 4.  Öğrenim durum belgesi, taahhütname, 18 yaşını doldurmamış olanlar için ayrıca velisinden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesi getirirler.
 5.  Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf. Uçuş kaza sigortası ya da sigorta bedelini ilgili hesaba yatırdığına ilişkin banka dekontu,
 6.  Aile hekimliğinden Yamaç paraşüt Sporu Yapabilir ibareli rapor almış olmak. Sorumlu öğretmen gerekli görmesi halinde Tam teşekküllü bir hastaneden “Uçuş ve Atlayışa Elverişlidir” ibareli heyet raporu talep edebilir.
 7.  Sertifika arkasına yapıştırılmak üzere THK pulu almak,

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi -P3

 Videolarımız

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Sıkça Sorulan Sorulan Sorular

Dünyanın en güvenli sporlarında ilk beşte yer alan bir spordur. Kurallara uyulduğunda herhangi bir problemle karşılaşmazsınız böyle kalkışınız da inişiniz de kolay olur.
Yamaç paraşütü oldukça basit görünen bir hava sporudur. Birkaç saat içinde ana sistemi çözüp uçabilecek kıvama gelseniz de bu size yetmeyecektir. Çünkü paraşüt için gereken tek şey iplerin kontrolü değildir. Rüzgar hesabı, stres ve kriz yönetimi gibi eğitimleri de almanız gerekmektedir. Yoksa yüksekten yere çakılarak dönülemez yaralar alabilirsiniz.
Genel olarak bakıldığında yamaç paraşütü için P1 - P2 (Başlangıç eğitimi) , P3 - P4 (Orta Seviye Pilot Eğitimi) , P5(Deneyimli Pilot Eğitimi) , Paramotor Eğitimi
Temel olarak 4 parçadan oluşmaktadır. Bunlar kanat (kubbe, kanopi), askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve harnes (yedek paraşüt) ‘tir.
Minimum sınırı olmamakla birlikte maksimum sınır erkeklerde 110 kilo ve kadınlar 90 kilo civarındadır.
Her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütünde de belirli kostüm vardır. Bunlardan en önemlisi takılması zorunlu olan kasktır. Esnek ve rahat kıyafetler giyilmelidir ki özellikle spor ayakkabıyı tavsiye ediyoruz. Çünkü topuklu ayakkabı ile gerekli hız alınamayabilir bu da kazalara sebep vermektedir.
Sıfır bir paraşütü her türlü bakımını gerçekleştirerek yaklaşık 10 sene kullanabilirsiniz. Sonrasında sizde bir takım zorluklar çıkaracaktır. 2. el bir paraşütse bu süre tabi ki kısalmaktadır.
Pilot belgenizi alana kadar uçuşlarınız eğitim amaçlı olacaktır. Eğitim amaçlı gerçekleşen bu eğitimlerde de eğitmenlerimiz tabi ki sizinle olacaktır.
Tecrübe seviyesine göre değişim gösteren bir rakamdır. Eğitimlere yeni başlayan biri için 60 - 350 metre arası yüksekliklerle başlanır. Tecrübe arttıkça 16.000 metreye kadar çıkılabilmektedir.
Yamaç paraşütünün asıl mantığı uçuş öncesi paraşüte hava doldurmaktır. Bu yüzden uçuş sınırından önce bir miktar koşulması gerekmektedir. Yani siz bir uçurum kenarından direkt atlarsanız sorun yaşarsınız.
Maalesef çoklu bir spor dalı değildir. Kişinin yanına en fazla bir eğitmen verilir. Yani maximum kişi sayısı 2’dir.
Hava basıncı değişimi, heyecan ve basınçtan dolayı kalp, astım hastalarının ve hamilelerin yamaç paraşütü yapmalarını tavsiye etmemekteyiz.
Genelde ilkbahar ve sonbahar mevsiminin güneşli günlerinde yapılmaktadır. Yağmur paraşütün kanadına zarar vererek kazaya sebep olabilir. Bundan dolayı tercihimiz ılık ve rüzgarlı havalardır.
Hayır gerekmez. Minimum yaş sınırımız 16’dır. 16 yaşından küçükler için aile izni gerekmektedir. Gerekli izinler alındığında eğitmenlerimizle beraber uçuşa geçilebilir.

Markalarımız

sky country1080 1080 e1641515138186Adsiz tasarim 1indir 1 e1641514359943logo 250L0101 2

Blog Yazıları

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Siirt Yamaç Paraşütü Eğitimi Siirt yamaç paraşütü eğitimi konusunda her geçen gün artan bir taleple karşılaşıyor. Siirt’te yamaç paraşütü ile…

Daha Fazla Oku
Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muş Yamaç Paraşütü Eğitimi Muş yamaç paraşütü eğitimi faaliyetlerine 2017 yılından beri ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Muş, tandem uçuşlar…

Daha Fazla Oku
Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Bitlis Yamaç Paraşütü Eğitimi Bitlis yamaç paraşütü eğitimi konusunda gelişmekte olan iller arasında yer alıyor. Bitlis’te farklı bölgelerden yamaç paraşütü…

Read more
Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?