Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi 2022

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi ( P2 Eğitimi )

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi aynı zamanda P2 eğitimi olarak adlandırılır. Tamamen teorik olarak yürütülen P1 eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler P2 eğitimine başlamak için hak kazanırlar. Kursiyerler, P2 eğitimine, başlangıç seviye pilotluk sertifikası alabilmek için katılırlar. P2 eğitimi, P1 eğitimi süresinde alınan teorik eğitimin uygulanmasını içerir. Böylelikle kursiyerler hem teorik hem de pratik anlamda; paraşütçü olabilmek için ilk adımı atmış olurlar.

P2 eğitimi

P2 eğitimi almak isteyen kursiyerlerin 16 yaş ve üzerinde olması beklenir. Kursiyerlerin minimum 1.55 metre ve maksimum 2.00 metre boy aralığında olması gerekmektedir. Ek olarak minimum 45 kilo ve maksimum 110 kilo ağırlığındaki kişiler Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi alabilir.  Spor için gerekli fiziksel yeterliliğe sahip olmak eğitimlere katılmak için aranan diğer koşullar arasındadır. Renk körü olanlar, Kalp, Tansiyon ve Astım, Sara hastaları eğitimlere katılamazlar. Hamileler için de benzer bir durum söz konusudur. Hamileler yamaç paraşütü eğitimi alamaz ve uçuşlara katılamazlar. Bu nedenle; eğitimlere başvuru öncesinde doktor kontrolünden geçilmesi ve sağlık raporu sunulması gerekir.

P2 Eğitimi için tehlike oluşturabilecek yapıların olmadığı bölgeler tercih edilmektedir. Küçük tepelerin olduğu bölgeler seçilir. Elektrik teli, ağaç gibi engellerin olmadığı bölgelerde çalışmalar yürütülür. Tüm eğitimlerde THK sertifikalı paraşüt eğitmenleri görev alır.

yamaç paraşütü eğitimleri

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi İçeriği

Teorik eğitimin ardından kursiyerler yer eğitimi ve uçuş eğitimi almaya hazır kabul edilirler. Bu eğitimler uçuş yapılacak alanda gerçekleştirilir. İlk olarak kursiyerlere temel kurallar ve hareketler hakkında bilgi verilir. Bu aşamada kursiyerler, paraşüt ile nasıl koşmaları gerektiği, paraşüte nasıl hakim olacakları gibi konularda eğitim alırlar. İniş ve kalkış için gerekli reflekslere odaklanırlar. Paraşütü havalandırmak, paraşütü baş üstünde tutmak ve uygun şekilde söndürmek gibi eğitimler de bu aşamada verilir. Bu çalışmaların tamamı düz arazide gerçekleştirilir. Kursiyerler tüm bilgileri kavrayana ve eksiksiz uygulayana kadar eğitimlere devam edilir.

Düz arazide yapılan çalışmaların ardından Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi alan kursiyerler eğimli arazide çalışmalara başlayabilir. %5 – %10 oranında eğimli bir arazide eğitimlere başlanır. Eğimli arazide paraşütünü doğru biçimde kontrol etmeyi başaran kursiyerler; telsiz eğitimine başlar. Bu aşamada telsiz komutları hakkında eğitim alırlar. Kursiyerlerin uçuşları esnasında telsiz komutlarını takip etmeleri ve uçuşlarını bu komutlar doğrultusunda gerçekleştirmeleri zorunludur.

Kursiyerler bu aşamanın ardından uçuş yapmaya hazır olurlar. Uçuşlar, 60 – 350 metre yükseklikte gerçekleştirilir. Uçuşlar kalkış ve iniş noktasında bulunan eğitmenlerin kontrolünde yapılır ve yaklaşık yedi kere tekrar edilir. Yapılan uçuşlarda yeterli başarı gösteren kursiyerler. “P2 Eğitimi Pilot Belgesi” almaya hak kazanırlar. Bu belgeye sahip olan kursiyerler, eğitmen gözetiminde 600 metre yükseklikte uçuş yapma hakkı kazanırlar. Yeterli başarı gösteremeyen kursiyerler eğitmenler eşliğinde uçuş yapmayı sürdürürler. Bu uçuşlar, eğimli arazide alçak tepe uçuşları şeklinde gerçekleştirilir.

Bu çalışmalara ek olarak; kursiyerlere beş nokta taklası adlı bir yöntem öğretilir. Bu yöntem ile iniş esnasında yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntem sayesinde kursiyerler sert iniş anlarında zemini yumuşatmayı öğrenirler. Böylelikle iniş daha güvenli biçimde gerçekleşir.

yamaç paraşütü başlangıç eğitimi istanbul

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Kurslara başvuracak adayların başvuru sırasında nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisini yanlarına bulundurmaları gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş adaylardan adli sicil kaydı talep edilir. Ehliyet ya da kimlik kartında kan grubu bilgisi bulunmayanların ek olarak kan grubu belgesi alması gerekmektedir. Adaylar, son altı ay içinde çekilmiş 8 adet vesikalık fotoğrafa ve öğrenim durumu belgesine sahip olmalıdır. Uçuş kaza sigortası ya da banka dekontu talep edilen diğer belgeler arasında yer almaktadır.

Adaylardan istenen bir diğer belge sağlık raporudur. Sağlık raporu aile sağlığı merkezlerinden temin edilebilir. Ancak bazı özel durumlarda; hastaneden alınacak heyet raporuna ihtiyaç duyulabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan adaylardan taahhütname talep edilmektedir. 18 yaşın altındaki adaylardan veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname istenmektedir. Kurs sonunda elde edilecek sertifika için gerekli THK pulu da başvuru sırasında teslim edilmelidir.

yp eğitimi p2

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yamaç paraşütü eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için diğer makalerimize göz atabilirsiniz. Ayrıca internet sitemizde bulunan eğitimler kısmında tüm eğitimlerimiz kurslarımız ve faliyet takvimlerimizi takip edebilirsiniz.

Eğitimlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizi aramaktan çekinmeyiniz

+90 542 492 20 22

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?