Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

yamaç paraşütü seviyeleri

Yamaç Paraşütü Eğitimi Seviyeleri

Yamaç Paraşütü  Eğitimi

Yamaç paraşütü Eğitimi  P1 – P2 – P3 – P4 ve P5 olmak üzere 5 eğitimden oluşmaktadır. Yamaç Paraşütü Eğitimi’nde P1 başlangıç seviyesidir. İçeriği tamamen teoriktir ve adaylar eğitim sonunda sınavı geçebilirlerse  diğer eğitimleri almaya hak kazanırlar. Yazılı sınavı geçen adaylar Yamaç Paraşütü eğitimi p2 seviyesine geçer. Yamaç Paraşüğtü Eğitimi P2 Seviyesi  başlangıç seviyesi eğitimlerinin pratik kısmını yansıtır. Yani adaylar öğrendikleri P1 eğitiminde öğrendikleri teorik bilgileri artık pratiğe dökmektedir.

Yamaç paraşütü yapmak için tek kriter ehliyet alıp tek başına uçmak değildir. Turistik olarak uçuş yaptıran bir firmada yanınızda pilot olması kaydıyla da uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Fakat gökyüzü tutkunuysanız ve yılda bir iki kere yaptığınız uçuşlar sizin için yeterli olmamaya başladıysa kendi ekipmanınızı alıp tepelere çıkmak isteyeceksiniz. Bunun içinde bahsettiğimiz 5 eğitimi almanız gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Seviyeleri

Yamaç Paraşütü  Eğitimi Müfredatı

Adaylara yamaç paraşütünün tarihçesi, Türkiye’de ve dünyada yamaç paraşütü, kullanılan malzemeler ve uçuş alanları gibi genel kapsamlı bilgiler verilir.

 • Yamaç Paraşütü Eğitimi Aerodinamik

Genel tanımıyla yamaç paraşütünün uçuş mantığı anlatılmaktadır. Uçuş sırasındaki basınç derecesi, hız ve kuvvet dengesi ele alınır. İniş ve süzülme programı da işlendikten sonra fren konumlarının bu durumlar üzerindeki etkisi konuşularak aerodinamik konuları tamamlanmış olur.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Rüzgarın şiddetinin nasıl ölçüldüğü ve yön tayininin nasıl yapıldığı öğretilir. Aksi hava koşullarında neden yamaç paraşütü yapılmaması gerektiği de öğretilir. Teknolojik cihazların yanında geleneksel yöntemlerle yapılan ölçüm ve tayin yöntemleri de öğretilmektedir.

yamac parasutu baslangic egitimi 2

 • Yamaç Paraşütü Eğitimi Hava Trafik Kuralları

Adayların havada başka bir paraşütle karşılaştıkları zaman neler yapmaları gerektiği ve rotalarını nasıl oluşturmaları gerektiği öğretilir. (Genel olarak iki pilotun iniş, kalkış, uçuş ve termik gibi herhangi bir durumdaki karşılaşma durumları ele alınır. )

 • Yamaç Paraşütü Eğitimi Sevk ve İdare

Adaylara sevk ve idare eğitiminde uçuş öncesi, kalkış, uçuş anı ve iniş durumlarında yapılması gerekenler ve ön hazırlıklar anlatılmaktadır. Frenlerin konumları ve hangi durumlarda kullanılmaları gerektiği, kalkış ve iniş hatalarından bahsedilir. (Koşuyu yavaşlatmak ve koşarken zıplamak gibi çeşitli hatalar anlatılır. Neden yapılmaması gerektiği ve yapıldığında neler olacağına dair görsel anlatımlar bulunmaktadır. )

 • Yamaç Paraşütü Eğitimi Acil Durumlar

Kalkış anında, uçuş anında ve iniş anında karşılaşılabilecek olan problemleri tanıtarak bu durumlarda neler yapılması gerektiği eğitimi verilmektedir.

Kurs sonunda adaylar normal usuller ve acil durumlar olarak iki oturumdan oluşan bir sınava girerler. Bu sınavı geçen adaylar da P2 eğitimini yani uygulamalı eğitimi almaya hak kazanırlar. Tamamen teorik olduğundan dolayı P1 eğitiminin sonunda herhangi bir sertifika verilmemektedir. P2 eğitimini de tamamladıktan sonra sertifika alınmaktadır.

yamac parasutu seviyeleri

P1 Eğitimi Katılım Şartları

 • Kurs başlangıç tarihi dahil olmakla birlikte 16 yaşından gün almış olmak,
 • Minimum 1.55 m ve Maksimum 2.00 m boya sahip olmak,
 • En az 45 kilo ve en fazla 110 kilo ağırlığında olmak,
 • Renk körü olmamak,
 • Sara, astım, yüksek şeker, tansiyon, sara ve kalp hastalığı gibi risk taşıyan hastalıklara sahip olmamak,
 • Sporun gerektirdiği fiziksel yetkinliklere sahip olmak.

Bu şartları sağlayan herkes yamaç paraşütü eğitimlerine katılabilmektedir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi

 

P1 Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kurs başlama tarihinden önceki altı ay içinde alınan adli sicil kaydı. (Herhangi bir sebepten dolayı sürmekte olan davası olanlar, taksirli suç harici suçlardan hüküm giyen kişilerin kurs başvuruları kabul edilmemektedir.)
 • Kan grubu kartı (Ehliyet veya kimlik kartında belirtildiyse ek belge gerekmemektedir.)
 • Öğrenim durum belgesi
 • Son altı ay içinde çekilmiş altı adet vesikalık fotoğraf
 • Uçuş kaza sigortası veya banka dekontu
 • Aile hekiminden alınan “Yamaç paraşütü yapabilir.” İbareli sağlık raporu (Öğretmen talebi üzerine hastaneden alınan tam teşekküllü uçuş ve atlayışa elverişli heyet raporu da istenmektedir.)
 • 18 yaşını dolduranlar için taahhütname, 18 yaşını doldurmayanlar içinse veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname
 • Kurs sonu sertifikası için THK pulu

Ülkemizin en ünlü paraşüt mekanı olan Baba Dağ’da uçmak her paraşütçünün hayalidir. Hatta bu konuda biraz fikri olan kişilerin heveslendiği bile olur. Bu durumda iki seçeneğiniz var. Ya P1’den başlayarak diğer eğitimleri alacaksınız ya da bir pilotla beraber kendinizi Baba Dağ’ın yamacından rüzgara bırakacaksınız.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?