Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

SİV eğitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi SİV ve Paramotor Eğitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi : SİV ve Paramotor Eğitimi

Yamaç paraşütü eğitimi almak ve bu eğitimleri tamamlamak için kursiyerlerin 5 farklı aşamadan geçmesi gerekiyor. Bu aşamalar başlangıç seviyesinden uzman pilot seviyesine kadar farklı eğitimleri içeriyor. Her bir seviye başarıyla tamamlandığında kursiyerler sertifika almaya hak kazanıyorlar. Bu sertifikalar aracılığıyla; orta pilot, deneyimli pilot gibi farklı niteliklere sahip oluyorlar. Her aşama kendi içinde farklı yetkinlikler gerektiriyor. Her aşamada adaylar teorik ve uygulamalı eğitimlerle farklı alanlarda kendilerini geliştirme imkanı buluyorlar.

Bu 5 aşamanın dışında kimi kursiyerler SİV eğitimi ve Paramotor Eğitimi almayı da tercih edebiliyorlar. Peki; paramotor nedir? Paramotor eğitimleri neleri içeriyor? SİV eğitimleri hakkında neler bilinmesi gerekiyor? Bu eğitimlere kimler katılabiliyor? Birlikte inceleyelim…

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi: Paramotor Eğitimi

Paramotor, yamaç paraşütünün farklı bir çeşidi olarak biliniyor. Motorlu yamaç paraşütü, paramotor adıyla anılıyor. Bu sporu yapabilmek için paramotor kullanılabilmesi ve dolayısıyla bunun için eğitim alınması gerekiyor. Paramotor, yamaç paraşütünde sporcuların dilediği kadar uçuş yapmalarına olanak veriyor. Paramotor sayesinde her alanda uçuşa geçmek mümkün olabiliyor.

Peki; paramotor eğitimlerine kimler katılabilir? Bu noktada öncelikle gerekli sağlık koşullarına sahip olma şartı aranıyor. Hamileler, kalp rahatsızlığı yaşayanlar, tansiyon ve astım hastaları eğitimlere katılamıyorlar. Ek olarak; paramotor eğitimleri için psikolojik herhangi bir rahatsızlığa da sahip olmamak gerekiyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Paramotor eğitimlerine katılmak isteyenler P2 eğitimini başarıyla tamamlamış olmaları gerekiyor. Yamaç paraşütü eğitimi alanlarda her seviyede olduğu gibi paramotor eğitiminde de bazı fiziksel koşullar aranıyor. 16 yaşını doldurmuş olmak aranan ilk koşul olarak karşımıza çıkıyor. Minimum 1.55 metre ve maksimum 2.00 metre uzunluğunda olma şartı aranıyor. Ek olarak; en az 40 en fazla 95 kilo aralığında olanlar eğitimlere katılabiliyor.

Paramotor Eğitimi

Paraşüt eğitimi hangi seviyede ve nitelikte olursa olsun hem teorik hem de uygulamalı olarak ilerliyor. Bu durum paramotor eğitiminde de geçerliliğini koruyor. Kursiyerler öncelikle; kullanacakları ekipmanlar hakkında eğitim alıyorlar. İniş ve kalkış eğitimi ve meteoroloji eğitimi ile süreç devam ediyor. Hava trafiği, paramotor kullanımı, frenleme noktaları gibi konulara odaklanılıyor. Bu eğitimlerin tamamı teorik olarak gerçekleştiriliyor. Daha sonra kursiyerler simülatör eşliğinde bir dizi eğitimden geçiyorlar. Ardından uçuş eğitimlerine başlayabiliyorlar.

Paramotor eğitimlerine katılabilmek için kursiyerlerin kendi ekipmanlarına sahip olmaları gerekiyor. Paramotor eğitimine katılmak isteyen kursiyerlerin bu eğitim için ayırmaları gereken bütçe 15 bin TL olarak biliniyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi: SİV Eğitimi


Paraşüt Eğitimi
almak isteyenlerin katılabileceği bir diğer kurs SİV Eğitimi oluyor. Bu eğitimi alan kursiyerler yamaç paraşütünde ortaya çıkabilecek acil durumlara karşı yetkin hale geliyorlar. SİV, bir diğer adıyla acil durum kurtarma eğitimi olarak da anılıyor. SİV eğitiminde kursiyerler ilk yardım uygulamaları hakkında eğitim alıyorlar.

Uçuş sırasında, iniş ve kalkış esnasında ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara müdahale etmeye hazır hale geliyorlar. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayan adaylar SİV sertifikası almaya hak kazanıyorlar. Eğitimleri tamamlayamayan adaylar için ise ikinci bir hak tanındığı biliniyor.

Eğitimler sırasında; spin, stall, asimetrik ve önden kapanma, irtifa kaybetme, acro başlangıç hareketleri üzerine çalışılıyor. Yamaç Paraşütü eğitimi esnasında oluşabilecek sorunlara dair canlandırma yapıldığı için kursiyerlerin yaralanması söz konusu olabiliyor. Ancak bu tip durumlar için acil müdahale ekipleri çalışma alanlarında hazır bekletiliyorlar. Yani kursiyerler eğitimlerini son derece güvenli bir ortamda gerçekleştiriyor.

Peki; SİV eğitimlerine kimler katılabilir? Öncelikle; kursiyerlerin, kalp, astım, epilepsi gibi hastalıklara sahip olmaması şartı aranıyor. Aynı zamanda bel ve omurga rahatsızlığı bulunan kişiler eğitimlere katılamıyorlar. SİV eğitimlerine katılacak adayların P4 eğitim sertifikasına sahip olmaları gerekiyor. Buna ek olarak GPS kayıtlı 10 saat uçuş gerçekleştirmiş olmaları şartı aranıyor. SİV eğitimlerine katılmak isteyen kursiyerlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Buna ek olarak; kursiyerlerin en az ilköğretim mezunu olmaları isteniyor.

Paraşüt Eğitimi

SİV Eğitiminde Kursiyerler Hangi Durumlara Müdahale Etmeyi Öğreniyor?


Yamaç Paraşütü eğitimi
alanlar ve paraşüt pilotları zaman zaman olumsuz durumlarla karşılaşabiliyorlar. Peki; yamaç paraşütünde hangi riskler oluşabiliyor. SİV eğitimlerinde hangi olası problemlere odaklanılıyor?

Yamaç paraşütünde olumsuz durumlar; iniş, kalkış ya da uçuş esnasında ortaya çıkabiliyor. Bu olumsuzluklar her spor dalında yaşanabiliyor. Yani yamaç paraşütünün riskli bir spor olduğu fikrine kapılmamak gerekiyor. Yamaç paraşütü her spor dalında olduğu kadar risk taşıyor.

Kalkış sırasında; önden kapanma, slaytlı kalkış, kravat, düğüm, twistill kalkış adı verilen olumsuzluklarla karşılaşılabiliyor. Önden kapanma ve kravat uçuş sırasında da ortaya çıkabilecek acil durumlar olarak biliniyor. Bunun dışında uçuş sırasında;  Asimetrik kapanma, Spin, Derin stol, Tam stol gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Fren ipi kopması uçuş sırasında karşılaşılabilecek ve acil müdahale gerektiren bir başka durum olarak karşımıza çıkıyor. Yamaç paraşütü eğitimi içerisinde yer alan SİV eğitimleriyle bu acil durumlara karşı müdahalede yetkinlik kazanılıyor.

yamac parasutu eğitimleri 2022

İniş esnasında ise; ağaca iniş, suya iniş, tele iniş gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bunlara ek olarak; çatıya iniş, eğitimli araziye iniş, sürüklenme gibi acil müdahale gerektiren durumlar ortaya çıkabiliyor. Tüm bu durumlarda SİV eğitimlerinden geçen kursiyerlerin müdahalesi söz konusu oluyor. Böylelikle paraşütçülerin güven içinde uçuşlarını tamamlamaları sağlanabiliyor. SİV eğitimlerine katılmak isteyenlerin eğitim süreci için 7.500 TL bütçe ayırmaları gerekiyor.

Yamaç paraşütü eğitimi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. SİV Eğitimi ve Paramotor Eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Güncel gelişmelerden haberdar olmak için Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Burhan Felek

+90 542 492 20 22

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?