Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi P1 eğitiminin ardından başlamaktadır. Teorik olarak tamamlanan P1 seviyesinden sonra adaylar P2 seviyesine geçmeye hak kazanırlar. P2 eğitimi, yer eğitimi ve uçuş eğitimi olarak önce düz ve eğimsiz bir arazide verilmeye başlar. Paraşüt ile nasıl koşulacağı, paraşüte nasıl hakim olunacağı, inişte ve kalkışta gerekli olan reflekslerin geliştirilmesi bu eğitimin temelini oluşturmaktadır. Paraşüt eğitimi adayın paraşüt hakimiyeti kazanıp paraşütü baş üstünde tutmayı ve paraşütü söndürmeyi de öğrenene kadar defalarca tekrar edilir. Adaylar aldıkları eğitimden sonra öğretilen hareketleri kusursuz bir şekilde yapana kadar düz arazide çalışmaya devam ederler.

Yamaç Paraşütü Kursu

P2 eğitiminin ilk bölümü tamamlandıktan sonra eğimli bir araziye geçilerek yamaç paraşütü başlangıç eğitimi bir sonraki seviyeye taşınır. Eğim oranı %5 ile %10 arasında değişen bu alanda öğretilen teknikler adaylar tarafından tekrarlanır. Eğimli arazide paraşütlerini kontrol eden ve başarılı olan adaylar telsiz eğitimine geçerler. Paraşüt eğitimi kapsamında telsiz kullanımı ve komutları hakkında eğitim verilir. Adayların yamaç paraşütü kursu kapsamında telsizden gelen komutları eksiksiz uygulamaları ve uçuşlarını komutlar dahilinde yapmaları zorunludur.

Tüm bu eğitimleri başarı ile tamamlayan adaylar artık uçuş yapmaya hazır hale gelirler. Uçuşlar 60 ile 350 metre yükseklikte, kalkış ve inişte deneyimli eğitmenlerin gözetimi altında gerçekleştirilir. Tüm eğitmenler THY lisanslı uzman pilotlardan oluşmaktadır. Uçuş yapılan bölgeler özel olarak seçilmektedir. Ağaç, elektrik telleri, bozuk arazi olmayan güvenli ve rahat alanlar tercih edilmektedir.

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi İçeriği

Yamaç paraşütü başlangıç eğitiminde temel olarak paraşütü kontrol etme, paraşütle düz bir hat çizme eğitimi verilmektedir. Bununla birlikte iniş ve kalkış, telsiz ve komutlara uyma gibi konuların kusursuz bir şekilde öğretilmesi hedeflemektedir. İlk aşamada 60-350 metre arasında ortalama 7 defa tekrar eden uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Başarılı olan adaylar yamaç paraşütü başlangıç eğitimini tamamlayıp ‘P2 Eğitimi Pilot Belgesi’ni almaya hak kazanırlar. P2 belgesi alan adaylar deneyimli eğitmenlerle 600 metre uçuşu yapabilirler. 600 metre uçuşları eğimli arazilerde alçak tepe uçuşları olarak yapılır. Tüm eğitimlerin yanı sıra beş nokta taklası tekniği de adaylara öğretilerek zor şartlarda güvenli iniş yapmalarına yardım etmektedir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Yamaç paraşütü eğitimi

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi İçin Gerekli Şartlar

Yamaç paraşütü; adrenalinin doruklarda yaşandığı, özgür olmanın tadına varıldığı bir ekstrem spor dalıdır. Tabi ki her sporda olduğu gibi yamaç paraşütünde de gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Yamaç paraşütü kursu için gerekli şartlar:

 • Kursa başlanılan tarih itibari ile 16 yaşını doldurmuş olmak.
 • 155 cm’den kısa olmamak ve 200 cm’den uzun olmamak.
 • Renk körlüğünün olmaması.
 • 45 kilodan hafif 110 kilodan ağır olmamak.
 • Spor yapmaya uygun fiziksel ve mental yetkinliklere sahip olmak.
 • Risk taşıyan hastalıklara sahip olmamak. Kalp hastalığı, tansiyon, yüksek şeker, sara ve astım gibi.
 • 18 yaşını doldurmamış, 16 yaşından büyük adaylar velilerinden noter onaylı muvafakatname ile başvurabilirler.

Gerekli şartları yerine getiren adaylar yamaç paraşütü yapmanın keyfine ve ayrıcalığına sahip olabilirler.

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi İçin Gerekli Evraklar.

Gerekli şartları sağladığınıza emin olduktan ve yamaç paraşütü yapmaya karar verdikten sonra sıra evraklara geldi. Her sporda olduğu gibi yamaç paraşütünde de temin edilmesi gereken evraklar bulunmaktadır.

 • Adayların başvuru sırasında kimliklerinin aslı ve fotokopisinin yanlarında olması gerekmektedir.
 • 18 yaşını dolduran adayların adli sicil kaydı (Son altı ay içinde alınmış olmalı. Devam eden bir davası olan adaylar, taksirli suçlar hariç hüküm giyen adaylar başvuru yapamazlar.)
 • Öğrenim durumunu gösterir belge.
 • Kan grubu kartı (ehliyet ya da kimlikte kan grubu görünüyorsa ek belgeye gerek yoktur.)
 • Uçuş kaza sigortası ya da uçuş kaza sigortasına ait banka dekontu.
 • 8 adet vesikalık fotoğraf. (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı.)
 • Sağlık raporu. Aile hekimliklerinden ya da hastanelerden ‘Yamaç Paraşütü Yapabilir’ yazılı sağlık raporu. Bazı durumlarda da tam teşekküllü hastanelerden uçuş ve atlayış için elverişli heyet raporu talep edilmektedir.
 • 18 yaşından büyük adaylar için taahhütname, 18 yaşından küçük 16 yaşından büyük adaylar için ise veli ve noter onaylı muvafakatname.
 • Kurs sonunda sertifika için THK pulu.

 

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutu.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?