Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

yamaç paraşütü eğitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi İstanbul

Yamaç Paraşütü Eğitimi İstanbul

Yamaç Paraşütü Eğitimi İstanbul

Yamaç paraşütü, adrenalin tutkunlarının en gözde sporlarından bir tanesidir. Herhangi bir hava aracına ihtiyaç duymadan yapılabilen bir spor olan yamaç paraşütü için olmazsa olmaz tek şey rüzgârdır. Uçaktan serbest düşüş şeklinde yapılan spor, aynı zamanda yüksek dağ ve yamaçlardan koşarak hızlandıktan sonra gökyüzüne süzülerek yapılmaktadır.

Bu eşsiz deneyimi tatmak için lisanslı sporcu olma zorunluluğu yoktur. Arzu edildiği takdirde profesyonel pilotlar eşliğinde yamaç paraşütü atlayış gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca macera severler için yamaç paraşütü kurslarına gidip eğitimleri tamamlamak bu ekstrem sporu yapmaya yeterlidir. Yamaç paraşütü eğitimini tamamladıktan sonra, doğanın tüm güzelliklerine şahit olacağınız ve heyecanı doruklarına kadar yaşayacağınız atlayışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Eğitimleri

Doğayı bir kuş gibi özgürce izlemek isteyenler için yamaç paraşütü son derece eşsiz bir fırsattır. Yamaç paraşütü eğitimi aldıktan sonra doğayla iç içe bir uçuş için tek yapmanız gereken kendinize uygun bir rota belirlemek olacaktır. Yamaç paraşütü eğitimleri, Türk hava kurumu, özel eğitim merkezleri ve belli başlı üniversitelerin havacılık kulüpleri tarafından profesyonel eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç Paraşüt Eğitimi Seviyeleri

P2: Yamaç Paraşütü Eğitimi Başlangıç Seviyesi

Bu seviye yazılı sınavdan sonra teoriden pratiğe geçilen seviyedir. Yazılı sınavı başarıyla geçen adrenalin tutkunlarının paraşütle ilk teması bu aşamada kurulmaktadır. Bu aşamadaki amaç, macera tutkunlarının teorideki bilgilerini pratiğe dökerek kendilerine bir yol haritası belirlemelerini sağlamaktır.

Ektrem sporların en heyecan verici örneklerinden biri olan bu sporda, profesyonel olma yolundaki ilk adım P2 seviyesidir. Bu seviyede kursiyerler öğrendiklerini gerçekleştirme imkanı bulur. Pilot adayları, eğitimlerde son yıllarda geliştirilen yüksek teknoloji ürünü yamaç paraşütleri ile atlayış gerçekleştirme fırsatına erişir.

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimini tamamlamak için kursun sonunda en az 60 en fazla 350 metre yükseklikten 7 sorti atlayış gerçekleştirilmektedir. Bu atlayışlar 2 gözetmen tarafından yaptırılır. Atlayışla başarıyla gerçekleştiren adaylar, Türk Hava Kurumu Yamaç Paraşütü P2 başlangıç sertifikasını elde etmiş olurlar.

P3: Yamaç Paraşütü Eğitimi Orta 

Başlangıç seviye P2 eğitiminden sonra gelen seviyedir. Bu eğitimi almak için P2 eğitimini başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir. Bu seviyede eğitmen gözetiminde gerçekleştirilen uçuşlardan sonra, farklı teknikler ve uçuş stilleri öğretilmektedir. Yazılı sınav sonrası başarılı olan kişilere, bu seviyede belirli hedefe iniş ve ters kalkış tekniklerinin detayları uygulamalı bir şekilde gösterilmektedir. Bu seviye yaklaşık 30 gün sürer. Uçuş ekipmanları, katılımcı tarafından tedarik edilir.

P3 eğitiminde katılımcılardan kanadı uçuşa hazırlaması, kanadın kontrolü, ters kalkış ve  doğru bir şekilde koşusunu gerçekleştirmesi beklenir. Kursiyerler bütün bu eğitim aşamaları gerçekleştirilirken  yazılı sınava tabi tutulmaktadır. Yazılı sınavı başarıyla geçen kursiyerler,  uçuş aşamasına geçmeye hak kazanırlar.

P3 seviye eğitimi sırasında, farklı lokasyonlardan yerlerinde 40 sorti uçuş yapılmaktadır. Bu nefes kesen uçuşlsr sonucunda kursiyerler orta seviye pilot olarak kabul edilir. Toplamda 15 saat süren bu uçuş eğitiminde, pilot adaylarından 5 saat yelken ve 2 saat termik uçuş yapması beklenir.

Eğitimin yarısında, kalkış tekniği, uçuşta sevk idaresi ve hedef noktasına iniş başarısı gözlemlenerek değerlendirme yapılır. Ayrıca P3 seviye eğitimi sırasında yapılan uçuşlarda rüzgar hızı maksimum 30 km olmalıdır. Nefes kesen bu eğitim sürecinin ardından, belirlenen deniz ya da göl üstü bir lokasyonda acil durum hareketlerinin yapılması istenir. Acil durum hareketleri şunlardır;

 • Yunuslama
 • Basic S.I.V
 • Derin Stol
 • Spiral Dalış
 • Asimetrik Kapama/Rotasyon

Bu hareketleri başarıyla gerçekleştiren adaylar, P3 seviye pilot sertifikasını kazanmayı başarırlar.

Yamaç paraşütü P3 seviye eğitimi sonunda kursiyerler, hava şartlarını gözlemleyebilme, uçuş sorumluluğunu tek başına alabilme, doğru ve hatasız planlama yapma konularında yeterli seviyeye ulaşmış olur.

P3 kursu Ocak ve Şubat ayları dışında yılın her döneminde yapılabilir. Hava şartları uygun olduğu takdirde bu aylarda da kurs eğitimlerini gerçekleştirmek mümkündür. Kursun sonunda  adaylar, Türk Hava Kurumu lisansını alarak kendi başına uçuş yapabilecek seviyeye gelmiş olur. P3 seviye uçuşları ülkemizde en çok Denizli ve Tekirdağ uçuş bölgelerinde yapılmaktadır.

P4: Yamaç Paraşütü Eğitimi  Pilotluk Seviyesi

P3 seviye eğitimini tamamlayıp profesyonel olmak için bir adım daha yaklaşmış olurlar. İleri seviye zorlu koşullarda uçuş gerçekleştirmek isteyen pilot adayları, P4 seviye eğitimini almak zorundadır. Yamaç paraşütü P4 seviye eğitimi, termik hava akımları içinde uçuş gerçekleştirme imkanı sunar. Bu seviye eğitimi alan kişiler pek çok zorlu hava koşullarına karşı bilgi birikim elde etmiş olur. P4 seviye eğitimi eğlenceli olduğu kadar dikkat istiyen bir eğitimdir. Pilotlara hafif ve orta türbülansta uçuş yapmanın detayları bu eğitimin önemli noktalarından bir tanesidir.

Sırtı yelken hattı uçuşu ve termik uçuşları, hava trafik kurallarına uygun olarak toplu bir şekilde yapılmaktadır. P4 seviye eğitimine katılan pilot adaylarının, kurs boyunca 10 saatlik termik uçuş gerçekleştirmesi planlanır. Planlanan uçuşlar 20 gün içerisinde gerçekleştirilir. Termik uçuşlarda tek seferde 1000 m metre ya da iki seferde 700 metre irtifa kazanmak zorunludur.

Aynı zamanda tek seferlik termik uçuşlarda 2 saat, iki sefer yapılan uçuşlarda 1'er saat havada kalma zorunluluğu vardır. Gerçekleştirilen adrenalin dolu bu uçuşlar, GPS tarafından kaydı tutulmaktadır. Termik uçuşun iyice öğrenilmesi için P4 eğitimi olmazsa olmaz bir eğitimdir. Yamaç paraşütü P4 seviye eğitimi tamamlamam için kurs sonunda acil durum hareketlerinin başarıyla tamamlanmış olması gerekir. P4 seviyesi için yapılması gereken acil durum hareketlerine bakacak olursak;

 • Basic S.I.V
 • Yunuslama
 • Derin Stol
 • B Stol
 • Tam Stol
 • Önden Kapama
 • Kulak Kapama
 • Asimetrik Kapama
 • Spiral Dalış
 • Viril

Belirlenen deniz veya göl üzeri bir lokasyonda bu acil durum hareketleri başarıyla tamamlayan pilot adayları, P4 seviye sertifikasını elde etmeye hak kazanırlar.

Denizli-Çökelez, Adapazarı-Serdivan, Eskişehir-İnönü ve Kayseri- Ali DağıP4 seviye termik uçuşun gerçekleştiği popüler lokasyonlardandır.

P5: Yamaç Paraşütü Eğitimi İleri Seviye 

Tüm aşamaları başarıyla geçen pilot adaylarının aldığı eğitim seviyesidir. Bu seviyeyi tamamlayan kişiler ticari seviyeden önce alacağı son eğitimdir. Yamaç paraşütü P5 eğitimi için planlanan süre 20 gündür. Bu kursta da diğer kurslarda olduğu gibi teori ve pratik eğitimini alan kişiler, yazılı sınava tabi tutulmaktadır. %75 geçer not elde eden adaylar başarılı olarak kabul edilir. P5 eğitimini başarıyla tamamlayan maceraperest doğa tutkunları, uzun termik uçuşları için hazır hale gelir. Nefes kesen bu deneyim ile hayatlarına yepyeni bir heyecan getirerek uzun uçuşların tadını çıkarabilirler.

Yamaç paraşütü eğitimlerine katılmak için belirlenen bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara göz atacak olursak;

Başlangıç seviye P2 eğitimine katılacak olan kişilerin:

 • 16 yaşından gün almış olması gerekmektedir.
 • 150 cm ile 200 cm boy aralığında olunmalıdır.
 • 45 ile 120 kilo arasında olmak gereklidir.
 • Kurslara katılacak kişilerin uçuşa engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamalıdır.
 • Fizik ve kondisyonu yeterli seviyede olmalıdır.
 • Eğitim seviyesi olarak ise en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
 • Orta seviye P3 eğitimine katılacak olan kişilerin:
 • P2 seviye eğitimi tamamlamış olmaları gerekir.
 • Sağlık ve kondisyon açısından bir engele sahip olmaması gerekir.
 • İleri seviye P4 kursuna katılmak için:
 • Katılacak olan kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • P3 seviye eğitimi tamamlamış olmalıdır.
 • GPS kayıtlı bir uçuş gerçekleştirmiş olması gereklidir.

Yamaç paraşütü P5 eğitimini tamamlayıp sertifikasını alan kişiler, diledikleri takdirde  ticari tandem paraşütü ve THK yamaç paraşütü kulübünde pilot eğitmeni olarak çalışabilirler.

Yamaç Paraşütü eğitimi istanbul
Yama paraşütü kursu
yamaç paraşütü eğitimi p2
yamaç paraşütü eğitimi 4
Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?