Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Nedir

Yamaç Paraşütü Nedir ?

Yamaç Paraşütü Nedir ?

Özgürlük ve adrenalini sonuna kadar yaşayacağınız ve havada yeryüzünün eşsiz manzarasını deneyimleyeceğiniz hava sporu olan yamaç paraşütü denenmesi gereken sporlar arasındadır. Gökyüzünden doğanın tüm güzelliklerine şahit olacağınız ve heyecanı doruklarına kadar yaşayacağınız bu sporda profesyonel olma zorunluluğu da gerekmiyor. Lisanslı pilotlar ile bu eşsiz deneyime sizde katılım sağlayabilirsiniz.

Yamaç paraşütünü tanımlamak gerekirse, özel pist veya hava aracı gerektirmeksizin tamamen rüzgar eşliğinde yapılan spora verilen addır. İngilizce “paragliding” olarak adlandırılan yamaç paraşütü 80’li yılların başında hava sporu ile ilgilenen kişiler tarafından keşfedilmiştir. Genel olarak yamaç paraşütü denildiğinde insanlar tarafından akla gelen ilk konu serbest paraşüt olmaktadır. Ancak serbest paraşütte bir hava aracı gerekmektedir.

yamaç paraşütü

Bu hava aracı aracılığı ile yüksekten salınarak gökyüzüne süzülmektedir. Yamaç paraşütünde ise herhangi bir hava aracına gerek duyulmamaktadır. Dağ yamaçlarında ya da yüksek tepelerden belirli bir hız kazanılarak atlanır ve gökyüzü ile buluşulur.Yamaç paraşütü sporunu gerçekleştirmek için öncelikle spora uygun alanlara gitmek gerekmektedir. Daha sonra uçuş için gerekli kas gücü ve rüzgara ihtiyaç duyulmaktadır. Hayatında bir kez de olsa bu deneyimi yaşamak isteyenler için profesyonel eğitmenler eşliğinde yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirilmektedir.Pilot eşliğinde yapılacak uçuşlarda doğanın ve gökyüzünün büyüleyici manzarasına şahit olabilirsiniz. Ancak bu sporu profesyonel olarak yapmak istiyorsanız ve sürekli uçuş yapma deneyimini yaşamak isteyenler için pilot kursları gerçekleştirilmektedir. Belirli aşamalardan ve lisanslamalardan başlayan bu kurslar ile sertifikalı bir yamaç paraşütü pilotu olabilirsiniz. Yamaç paraşütünü bir pilot eşliğinde gerçekleştirirken uyulması gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara maddeler halinde bakacak olursak;

  • Pilot ile gerçekleştirilen uçuşta kişi tamamen pilotun yönlendirmelerine uyması gerekmektedir.
  • Çenelikli kask, can yeleği gibi koruyucu ekipmanların takılması zorunludur.
  • Uçuş esnasında ilk yardım çantası bulundurmak zorunludur.
  • Yamaç paraşütü uçuşu yalnızca hava durumunun uygun olduğu yerlerden uçulmalıdır. Ayrıca eğitimlerde aynı şekilde yapılmalıdır.
  • Yamaç paraşütü pilot dışında yalnızca bir kişi ile yapılan bir uçuştur. Buna “Tandem Paragliding” adı verilmektedir.
  • Tandem uçuşlarda yedek paraşüt ve kurtarma botu bulundurulma zorunluluğu vardır.
  • Uçuş öncesi gerekli rüzgar kontrolü sağlanmalı ve uygun şartların sağlandığı durumlarda uçuş başlatılmalıdır.
  • Havada rahat kıyafetler giyilmelidir.
  • Alkollü iken yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştirilmesi kesinlikle yasaktır.
  • Yamaç paraşütü yaş sınırı 16’dır. 16 yaşından küçükler için mutlaka aile izni gereklidir.

Yamaç paraşütü yapacak kişilerin uygulaması gereken zorunlu kurallar bu şekildedir. Bu kuralları her bir maddesi tam olacak şekilde uygulamak hem kendiniz için hem de pilot için hayati önem taşımaktadır. Yamaç paraşütü için gerekli belli başlı malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler yamaç paraşütü iniş ve kalkışlarında emniyetli sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Malzemelere başlıklar halinde bakacak olursak;

Yamaç Paraşütü Nedir
Yamaç Paraşütü Nedir

Yamaç Paraşütü Bölümleri

Kanat (Kubbe)

Polyester ve naylon ipek karışımı kanatlar, uçmak için gerekli olan malzemelerin başında gelmektedir. Uçuş anında içi hava ile dolan yamaç paraşütü kanatlarının ağırlığı çok hafiftir.

Kuşam (Harness)

Pilotun oturduğu yerin adıdır. Karabinalar ile kanada bağlı olan sert plastik materyaldir. Bacak ve göğüs kısmından bağlanan kuşamlar pilotun ve diğer uçan kişinin vücuduna göre ayarlanmaktadır. Bazı kuşamlarda hava yastığı, sırt koruyucu, cep, yedek paraşüt koyma gözü gibi alanlara sahiptir.

Yedek Paraşüt

Uçuşa başlamadan önce mutlaka yedek paraşüt teçhizatlar arasında yer alması gerekmektedir. Yedek paraşüt asıl paraşütün özelliğini kaybettiği anda pilot tarafından devreye sokulmaktadır. Yaklaşık 5 m/sn hızla aşağıya inen asıl paraşütü toplamak ise yine pilot sorumluluğundadır.

Kask

Tam yüz korumasına sahip ve korumasız iki çeşit yamaç paraşütü kaskı vardır. Bu kasklar havada olabilecek ya da iniş sırasında oluşabilecek çarpmalardan koruma sağlamaktadır.

Telsiz

Eğitim ve uçuş esnasında kullanılan telsizler yamaç paraşütünün en önemli ekipmanları arasında yer almaktadır. Telsiz diğer pilotlar, kalkış ve iniş esnasında bağlantı kurma amacı ile kullanılır.

Rüzgarölçer

Rüzgar şiddeti ve darbe aralığının kilometre cinsinden gösteren ve pilotun kalkış için hareketini belirlemesini sağlayan en önemli ekipmanlardan biridir.

Yamaç paraşütü ekipmanlarının en önemlileri bu şekildedir. Bunun dışında çeşitli ekipmanlar bulunmaktadır. Yamaç paraşütü yıl içerisinde uygun hava koşullarının oluşması durumunda sürekli yapılabilmektedir. Ancak ilkbahar ve sonbahar arası açık ve yağmursuz havalar en ideal tarihler olarak görülür.

Yamaç paraşütü için yapılmaz denilen bir zaman dilimi yoktur ideal şartların oluşması durumunda yamaç paraşütü yapılabilir. Yamaç paraşütü ülkemizde birçok farklı bölgede gerçekleştirilmektedir.

yamaç paraşütü Nedir ?

Ülkemiz yamaç paraşütü bakımından oldukça popüler bir ülkedir. Tatil beldeleri başta olmak üzere ülkemizin birçok bölgesinde yamaç paraşütü pistleri bulunmaktadır. Ülkemizde ve dünyada oldukça popüler olan yamaç paraşütü rotası Babadağ’dır. Fethiye Ölüdeniz de bulunan Babadağ ülkemizde yamaç paraşütü yapılan ilk bölgedir. 1700 metre ile 1900 metre yüksekliğinde yapılan bu pistler nefes kesen eşsiz manzaralar sunmaktadır.

Babadağ dışında ülkemizde Ali Dağı Kayseri,  Dinamit Tepesi Pamukkale, Antalya, Bursa, Hazarbaba Dağı Elazığ, Bozdağ İzmir, Gölbaşı Ankara, Boztepe Ordu, Adana, Hatay,Trabzon, İstanbul, Uçmakdere Tekirdağ, Eskişehir gibi pek çok noktada gerçekleştirilmektedir.

Dünya genelindeki yamaç paraşütüm yapılabilecek noktalara bakacak olursak; İsviçre, Fransa, Almanya, Sırbistan, Gürcistan gibi ülkeler en popüler lokasyonlar arasındadır.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?