Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Hakkari Yamaç Paraşütü Eğitimi

Hakkari Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Hakkari Yamaç Paraşütü Eğitimi

Hakkari yamaç paraşütü eğitimi için akla gelen ilk şehirlerden biri olmuyor. Ancak Hakkari, bu alanda gelişmekte olan bir şehir olarak biliniyor. YPEğitimi, Hakkari’deki bu gelişimin bir parçası olarak, yamaç paraşütü eğitimi veren uçuş okulları arasında yer alıyor. Hakkari’nin coğrafi özellikleri sebebiyle yamaç paraşütü yapılabilecek pek çok bölge bulunuyor. Hakkari’nin ikliminin de yamaç paraşütü için elverişli olduğu biliniyor.

Hakkari, Türkiye’nin sınır şehirlerinden biri olarak biliniyor. Irak ve İran’la komşu olan şehir, büyük bölümünün dağ ve tepelerle kaplı olduğu biliniyor. Elbette bu durum şehrin yamaç paraşütüne elverişli olmasında önemli bir rol oynuyor. Şehrin tarihinin Paleolitik döneme kadar uzandığı biliniyor. Buradan yola çıkarak şehrin tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliğini yaptığını tahmin etmek zor olmuyor.

Paraşüt Eğitimi

Urartulardan Asurlulara; Medlerden Perslere birçok medeniyetin bir dönem bu bölgede var olduğu biliniyor. Ek olarak; Hakkari’de, Bizans, Roma, Selçuklu, İlhanlı ve Safevilerin egemen olduğu dönemler olduğu da biliniyor. Bu medeniyetlerin ardından Hakkari, uzun yıllar Osmanlı himayesinde kalıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte Hakkari, Van’ın bir ilçesi olarak anılmaya başlıyor. Bir süre sonra ise il ünvanını alıyor.

Hakkari yamaç paraşütü eğitimi için bölgeye gidenleri birbirinden farklı özellikleriyle karşılıyor. Bölgede yapılabilecek pek çok farklı aktivite bulunuyor. Hakkari’nin coğrafi özellikleri gereği pek çok endemik bitki türünün yetişmesine olanak sağladığı biliniyor. Hakkari’de Berçelan Yaylası, Mergan Vadisi, Seyithan Gölü gibi keşfedilmeyi bekleyen pek çok alan bulunuyor. Hakkari’yi ziyaret edenlerin bir lezzet şöleni yaşayacağını da söylemek gerekiyor. Yüksekova Kebabı, Parmak Kebap, Çorti Aşı, Aside Tatlısı Hakkari’ye özgü lezzetler arasında sıralanıyor. Şehirde kayak, yamaç paraşütü gibi farklı spor dallarıyla ilgilenmek de mümkün olabiliyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Peki; Hakkari’de nerede yamaç paraşütü yapılabilir? Kimler yamaç paraşütü eğitimi alabilir? Hakkari yamaç paraşütü fiyatları nasıl?

Hakkari Yamaç Paraşütü Eğitimi Hakkında Bilgiler

Paraşüt eğitimi hakkında araştırma yapanlar eğitimlerin beş farklı seviyeden oluştuğu bilgisiyle karşılaşıyor. P1 ve P2 eğitimleri genellikle bir arada veriliyor. Bu eğitimler başlangıç seviyesinin iki ayağı olarak düşünülebiliyor. P1 tamamen teorik bir eğitimken; P2 teori ve uygulamayı içeriyor. Bu eğitimleri P3, P4 ve P5 eğitimleri izliyor. Adaylar tüm bu seviyeleri tamamladığında uzman pilot unvanına sahip oluyor. Bu unvan sayesinde diledikleri zaman tek başlarına uçuş yapabiliyorlar. Aynı zamanda eğitmen olma şansı ya da ticari uçuş yapma şansı bulabiliyorlar. Beş eğitim seviyesi boyunca adaylar farklı eğitimlere tabi tutuluyorlar. Yer eğitimleri, uçuş eğitimleri, meteoroloji eğitimleri, telsiz, GPS eğitimleri bunlardan bazıları oluyor.

Hakkari Yamaç Paraşütü Fiyatları

Hakkari yamaç paraşütü eğitimi süresince adaylar farklı uçuş tekniklerine odaklanıyorlar. Yelken ve termik uçuşu bunların başında geliyor. Adaylara beş seviye boyunca ters kalkış, acil müdahale gibi eğitimler veriliyor. Eğitimler ilk aşamada temel paraşüt bilgisi ve paraşüte hakimiyeti içeriyor. Ardından düz arazilerde yer eğitimlerine geçiliyor. Ardından uçuş eğitimleri başlıyor. Uzman pilot eğitimlerinde ise uzun mesafe uçuşları devreye giriyor. Eğitimler THK onaylı olarak yürütülüyor. Her kurs seviyesinin ardından adaylara THK onaylı sertifikalar veriliyor.

Paraşüt eğitimi almak isteyenlerin aklını kurcalayan bir başka soru güvenlik oluyor. Ekstrem bir spor olması nedeniyle yamaç paraşütünün tehlikeli olduğu düşünülüyor. Ancak gerekli önemlerin alınması ve kurallara uyulması halinde güvenli bir spor dalı olduğunu söylemek gerekiyor. Peki; yamaç paraşütü kurslarına kimler katılabiliyor?

Hakkari Yamaç Paraşütü Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

Hakkari’de yamaç paraşütü kursu alacak adaylar için 16 yaş sınırı bulunuyor. Uzman pilot eğitimleri zorlu ve tecrübe gerektiren eğitimler olarak biliniyor. Bu nedenle uzman pilot eğitimlerinde yaş sınırı 18 oluyor. Yaş koşulunu sağlayan adaylar için boy ve kilo sınırı da bulunuyor. Gerekli boy aralığı 155 – 200 cm olurken; kilo aralığı 45 – 110 oluyor. Kurslara katılım için gerekli evraklar ise şöyle sıralanıyor;

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Son 6 ay içinde alınan adli sicil kaydı (18 yaşından büyükler için)
  • Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik kartında belirtilmiyorsa)
  • Öğrenim durumu belgesi
  • 8 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş)
  • “Yamaç paraşütü yapabilir” ibareli sağlık raporu
  • Taahhütname (18 yaşını doldurmuş olanlar için)
  • Veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
  • THK pulu

Hakkari Yamaç Paraşütü Fiyatları

Hakkari yamaç paraşütü eğitimi alacaklar için fiyatlar nasıl? Yamaç paraşütü kurslarına katılacak olanları beş farklı seviyenin beklediği biliniyor. Her kurs seviyesinin başlangıcında adayların ayrı bir ücret ödemesi gerekiyor. Ücretlendirme kursların niteliği, kullanılan ekipmanlar gibi farklı unsurlara bağlı olarak yapılıyor. Kursiyerlerin ödemesi gereken ücret 5 bin ile 15 bin TL arasında değişiyor.

Bu eğitimlere ek olarak; SİV eğitimi almak isteyen adayların 7.500 TL ödemesi gerekiyor. SİV eğitimi riskli durumlar için müdahaleye hazır pilotlar yetiştirmek üzere veriliyor. Paramotor eğitiminin ücreti ise 15 bin TL olarak biliniyor. Paramotor ise yamaç paraşütünün farklı bir türü olarak biliniyor. Motor eşliğinde yapılıyor. Her iki eğitimi alabilmek için de yamaç paraşütünde belirli bir seviyeye gelmiş olmak gerekiyor. Bu eğitimlere doğrudan başlamak mümkün olamıyor.

Kimi eğitimlerde adaylara ekipman desteği veriliyor. Ancak ileri seviyelerde adayların kendi ekipmanlarına sahip olmaları bekleniyor. Konaklama gibi masraflar ücret dahilinde bulunmuyor. Adayların kişisel masrafları içine ekstra bütçe ayırmaları gerekiyor.

yamaç paraşütü kursu

Hakkari’de Yamaç Paraşütü Yapılabilecek Bölgeler

Peki; Hakkari yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları için hangi bölgeler tercih ediliyor? Hakkari’de yamaç paraşütü yapmaya elverişli bölgeler hangileri?

Hakkari’de yamaç paraşütü için en çok tercih edilen bölge Vatan Tepesi oluyor. Hakkari’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Berçelan Yaylası olarak biliniyor. Vatan Tepesi, Berçelan Yaylası’nda bulunuyor. Berçelan Yaylası, Hakkari şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yaylada yamaç paraşütünün yanı sıra tırmanış, kayak gibi aktiviteler yapmak da mümkün olabililyor. 2 bin 400 rakımlı Vatan Tepesi, yamaç paraşütü tutkunları için popüler adresler arasında yer alıyor. Vatan Tepesi’nde başlayan yamaç paraşütü uçuşları şehir merkezinde son buluyor. Berçelan Yaylası, yamaç paraşütü eğitimleri için de şehrin tercih edilen noktalarından biri oluyor.

Hakkari yamaç paraşütü eğitimi için tercih edilen bir diğer nokta Mergabüt Kayak Merkezi oluyor. 2 b bin 600 rakımlı Mergabüt Kayak Merkezi, şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Adrenalin dolu bir maceraya adım atmak isteyen paraşüt tutkunları bu bölgeyi sıkça tercih ediyorlar. Bölge başlangıç seviyesi eğitimleri için uygun olmasa da ileri seviye eğitimler için tercih edilebiliyor. Aynı zamanda kayaklı yamaç paraşütünün yaygınlaşması için bölgede çalışmalar yürütüldüğü biliniyor.

Hakkari yamaç paraşütü eğitimi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için YPEğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?