Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Rize Yamaç Paraşütü Eğitimi

Rize Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Rize Yamaç Paraşütü Eğitimi

Rize yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları konusunda Karadeniz’in gelişmekte olan şehirleri arasında yer alıyor. Son dönemlerde şehirde yamaç paraşütü aktivitelerinin sıkça düzenlendiği biliniyor. Aynı zamanda festivallerde yamaç paraşütü etkinliklerine yer veriliyor. Rize’de özellikle genç kesimin yamaç paraşütü eğitimlerine ilgi gösterdiği biliniyor. Bu noktadan yola çıkarak YPEğitimi, Rize’de eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Rize, yeşil ve mavinin buluştuğu muhteşem doğası ve tertemiz havasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Rize’de yamaç paraşütü eğitimi alacak olanları eşsiz manzaralar bekliyor. Peki; Rize’deki yamaç paraşütü eğitimleri neleri içeriyor? Eğitimlere katılmak isteyen adayların hangi yeterliliklere sahip olmaları gerekiyor? Rize yamaç paraşütü fiyatları nasıl?

Rize Yamaç Paraşütü Eğitimi Neleri İçeriyor?

Rize paraşüt eğitimi ile ilgili en çok sorulan soru eğitimlerin kapsamı oluyor. Eğitimlerin hangi seviyelerden oluştuğu ve bu seviyelerde hangi konulara odaklanıldığı araştırılıyor. Uzman pilot olmak isteyenler için beş temel aşamadan söz etmek gerekiyor. Başlangıç eğitimi bunlardan ilki oluyor. Bu seviye P1 ve P2 eğitimlerinin bir arada yürütüldüğü bir süreci içeriyor. Orta pilot eğitimi, Deneyimli pilot eğitimi ve uzman pilot eğitimi diğer üç seviye olarak karşımıza çıkıyor.

İlk aşamada tamamen teorik olarak yürütülen P1 eğitimi bulunuyor. Burada yamaç paraşütüyle ilgili edinilmesi gereken temel bilgilere yer veriliyor. P1 eğitimleri birkaç gün içerisinde tamamlanabiliyor. P2 eğitiminde adaylar uygulamalı eğitimlere geçiş yapıyorlar. Ancak uçuş eğitimlerine başlamadan önce kapsamlı yer eğitimlerinden geçmeleri gerekiyor. Bu aşamada yamaç paraşütü için kritik öneme sahip meteoroloji eğitimlerine de giriş yapılıyor.

Paraşüt Eğitimi

Rize yamaç paraşütü eğitimi başlangıç seviyesini tamamlayan adaylar orta pilot eğitimlerine geçiş yapabiliyor. Orta pilot eğitimi, yamaç paraşütü eğitimlerinin üçüncü aşaması olarak biliniyor. Bu noktada farklı tekniklerde uçuşlar için eğitimler veriliyor. Yelken ve termik uçuşu bu noktada devreye giriyor. Uçuş planlama eğitimi de bu aşamanın önemli konuları arasında kendine yer buluyor. Ek olarak; ters kalkış eğitimi de bu seviyede veriliyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Orta pilot eğitimini, deneyimli pilot eğitimi izliyor. Bu noktada yelken ve termik uçuşlarında kapsamlı eğitimlere geçiş yapılıyor. Full SİV eğitimi bu seviyenin konuları arasında yer alırken; adaylara yedek paraşüt katlama eğitimi de veriliyor.

Deneyimli pilot eğitimini tamamlayanlar son aşama olarak bilinen uzman pilot eğitimine geçiş yapıyorlar. Uzman pilot lisansına sahip paraşütçüler, kendi başlarına diledikleri zaman uçuş gerçekleştirebiliyorlar. Aynı zamanda eğitmenlik de yapabiliyorlar. Bu aşamada pilot adaylarının uzun mesafe uçuşlarında başarılı olmaları bekleniyor. Rotasyon eğitimi bu aşamanın konuları arasında yer alıyor. İleri seviye termik eğitimlerine bu aşamada da devam ediliyor.

Rize Yamaç Paraşütü Eğitimi Kimler İçin Uygun?

Peki; herkes paraşüt eğitimi alabiliyor mu? Hayır, herkes yamaç paraşütü eğitimlerine katılamıyor. Ancak temel şartları sağlayan herkes eğitimlerden faydalanabiliyor. Yamaç paraşütü sanılanın aksine birçok kişi tarafından yapılabilecek bir spor dalı olarak biliniyor. Bu noktada; öncelikle kursiyerlerin 16 yaşını doldurmuş olmaları bekleniyor. Uzman pilot eğitimi almak isteyenler için yaş sınırı 18 oluyor.

Adaylardan kurs kayıtları sırasında gerekli yeterliliklere sahip olduklarını göstermeleri mümkün oluyor. Bunun için uçuş okuluna bazı evraklar sunulması gerekiyor. Bu evraklardan ilki sağlık raporu oluyor. Sağlık raporu aile hekimliklerinden alınabiliyor. Ancak bazı durumlarda eğitmenler gerekli görürse hastanelerden rapor almak gerekebiliyor. Kalp, astım, sara, yüksek tansiyon, diyabet rahatsızlıkları olanlar yamaç paraşütü yapamıyor. Renk körleri ve hamileler eğitimlere kabul edilmiyor. Ek olarak; bazı fiziksel engeller yamaç paraşütü yapılmasına engel olabiliyor.

YPEğitimi

Öğrenim durumu belgesi, Rize yamaç paraşütü eğitimi için istenen bir diğer evrak olarak karşımıza çıkıyor. THK tarafından belirlenen şartlardan biri de adayların öğrenim durumuyla ilgili oluyor. Adayların en az ilköğretim mezunu olmaları isteniyor. Bunu sundukları öğrenim durumu belgesiyle ispatlamaları bekleniyor.

Adli sicil kaydı istenen bir diğer önemli belge olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir sebeple mahkemesi sürmekte olan adaylar eğitimlere kabul edilmiyor. Ek olarak; hükümlüler de eğitimlerden faydalanamıyor. Taksirli suçlar bu kapsamın dışında yer alıyor. Adli sicil kaydının son 6 aya ait olması isteniyor.

Fotokopisi ile birlikte nüfus cüzdanı, 8 adet vesikalık fotoğraf istenen belgeler arasında yer alıyor. Adaylardan kan grubu belgesi de talep ediliyor. Ancak kimlik ya da ehliyette kan grubu bilgisi bulunuyorsa ek belgeye gerek olmuyor. Rize yamaç paraşütü eğitimi için 18 yaşını dolduran adaylardan taahhütname isteniyor. 18 yaşından küçük adayların noter onaylı ve veli imzalı muvafakatname sunmaları gerekiyor. Son olarak kurs sonu sertifikalar için adaylardan THK pulu isteniyor. Tüm bu belgeleri eksiksiz sunan ve gerekli koşulları sağlayan adaylar eğitimlerden faydalanabiliyor.

Rize’de Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır?

Rize’de yamaç paraşütü için tercih edilen ilk nokta Çorapçılar Mahallesi oluyor. Çorapçılar Mahallesi, Rize’nin merkezinde yer alıyor. Bölgede uçuşlar Sırahoz Tepesi’nden yapılıyor. Tepenin, 360 metre yüksekliğe sahip olduğu biliniyor. Bu bölge eğitimler için de elverişli noktalardan biri olarak biliniyor.

Rize’de yamaç paraşütü eğitimi için tercih edilebilecek bir diğer nokta Şahin Tepesi oluyor. Şahin tepesi hem tandem uçuşlar hem de eğitimler için uygun bir bölge olarak biliniyor. Bölgenin, Rize yamaç paraşütü eğitimi için en önemli merkezlerden biri olduğu biliniyor. Bölgenin, yamaç paraşütü alanındaki gelişimine katkı sunmak için belediyeler çeşitli projeleri destekliyor.

Rize Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; Rize yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Kurs ücretlerine hangi hizmetler dahil ediliyor? Adayların ne kadar bütçe ayırması gerekiyor?

Yamaç paraşütü kursları farklı seviyeleri kapsıyor. Her seviye farklı bir kurs sürecini içeriyor. Bu nedenle her seviye farklı biçimde ücretlendiriliyor. Kurs ücretlerine adayların konaklama, beslenme gibi masrafları dahil edilmiyor. Adayların tüm kişisel masrafları için ek bir bütçe ayırmaları gerekiyor. Aynı zamanda Rize yamaç paraşütü eğitimi sürecinde gerekli bazı ekipmanların adaylar tarafından temin edilmesi bekleniyor. Bazı ekipmanlar ise uçuş okulları tarafından sağlanabiliyor. Bu konuda bilgi almak için kurs öncesinde uçuş okulu ile irtibat kurmak gerekiyor.

Rize Yamaç Paraşütü Fiyatları

Gelelim kurs ücretlerine… P1 ve P2 seviyesi için adayların ödemeleri gereken ücret 5 bin 500 TL olarak biliniyor. P3 yani orta pilot eğitiminin ücreti 7 bin 500 TL olarak belirleniyor. Adayların deneyimli pilot yani P4 eğitimi için ayırmaları gereken bütçe 8 bin 500 TL oluyor. Uzman pilot eğitiminin ücreti ise 10 bin TL olarak biliniyor.

Buna ek olarak; adaylar farklı nitelikteki eğitimlere yönelmek isteyebiliyor. Acil durumlara müdahale edebilmek amacıyla pilot yetiştiren SİV eğitimi bu kapsamda yer alıyor. Aynı zamanda motorlu yamaç paraşütü pilotları yetiştiren paramotor eğitimi de farklı nitelikteki eğitimlerden biri oluyor. Bu eğitimler için adayların 7 bin 500 ile 15 bin TL arasında bir bütçeye sahip olmaları gerekiyor.

Rize yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa YPEğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?