Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Aksaray Yamaç Paraşütü Eğitimi

Aksaray Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Aksaray Yamaç Paraşütü Eğitimi

Aksaray yamaç paraşütü eğitimi için İç Anadolu bölgesinin önde gelen şehirlerinden biri oluyor. Şehir her yıl çok sayıda yamaç paraşütü etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Şehir her yıl Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen paraşüt pilotlarını ve yamaç paraşütü tutkunlarını ağırlıyor. Yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştirmek isteyenler için keyifli bir deneyim sunuyor.

YPEğitimi, Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi Aksaray’da da eğitim faaliyetleri yürütüyor. Kursiyerler, THK lisanslı uzman pilotlar eşliğinde yamaç paraşütünün inceliklerini öğreniyor. Peki; Aksaray’da yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenleri neler bekliyor? Eğitimlerden herkes faydalanabilir mi? Uçuş okulları adaylardan hangi evrakları talep ediyor? Aksaray yamaç paraşütü fiyatları nasıl?

Aksaray Yamaç Paraşütü Fiyatları

Aksaray Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Hangi Bölgeler Tercih Ediliyor?

Hasan Dağı yamaç paraşütü etkinlikleri ve eğitimleri için Aksaray’ın en çok tercih edilen bölgesi oluyor. Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan “Paragliding World Cup” Aksaray’da Hasan Dağı’nda düzenleniyor. Paragliding World Cup, 30 ülkeden gelen paraşüt pilotlarının katılımıyla gerçekleştiriliyor. Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, İsveç gibi pek çok ülkenin sporcuları organizasyon için Aksaray’a geliyor. Hasan Dağı yamaç paraşütü uçuşları yaklaşık 2 bin metrelik kalkış pistinden gerçekleştiriliyor. Bölgenin yamaç paraşütü eğitimleri için de önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.

Hasan Dağı Yamaç Paraşütü
Hasan Dağı Yamaç Paraşütü

Aksaray aynı zamanda, her yıl eylül ayında düzenlenen, “Uluslararası Hasan Dağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası”na da ev sahipliği yapıyor. Etkinlikler kapsamında bölgeye yerli ve yabancı paraşüt tutkunları akın ediyor. Aksaray yamaç paraşütü için son derece elverişli ve önemli bir merkez olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Aksaray Yamaç Paraşütü Eğitimi Almak İsteyenleri Neler Bekliyor?

Peki; eğitimler nasıl ilerliyor. Aksaray’da yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenleri neler bekliyor? Uçuş okulları kursiyerlere neler sunuyor? Eğitimler süresince hangi konulara odaklanılıyor?

Yamaç paraşütü eğitimleri P1, P2, P3, P4 ve P5 eğitimi olmak üzere beş farklı seviyeden oluşuyor. Kursiyerlerin bir üst seviyeye geçebilmeleri için %75 oranında başarı göstermeleri gerekiyor. Her kurs seviyesinin sonunda uygulanan teorik ve uygulamalı testler ile kursiyerlerin yeterliliği tespit ediliyor. P1 dışındaki tüm aşamalarda teorik ve uygulamalı eğitimler bir arada veriliyor. P1 eğitimi ise tamamen teorik olarak yürütülüyor. Peki; bu aşamalar neleri içeriyor?

Paragliding
Paragliding

P1 Eğitimi

Aksaray yamaç paraşütü eğitimi kapsamında tamamen teorik olarak yürütülen tek eğitim P1 eğitimi alıyor. Eğitim süresince temel yamaç paraşütü bilgilerine odaklanılıyor. P1 eğitimi yalnızca birkaç gün sürüyor ve adaylar bu eğitimin sonunda herhangi bir sertifika almıyorlar. Eğitimin sonunda teorik olarak uygulanan testlerin ardından adaylar Başlangıç Seviyesi Pilotu olmak üzere eğitimlere başlıyorlar.

P2 Eğitimi (Başlangıç Eğitimi)

P2 eğitimi teorik ve uygulamalı olarak yürütülüyor. Bu aşamanın sonunda adaylara THK ve FAİ onaylı sertifikalar veriliyor. Elbette bunun için uygulanan teorik ve uygulamalı testleri başarıyla geçmek gerekiyor. Bu aşamada kursiyerlere şu eğitimler veriliyor;

 • Meteoroloji Eğitimi
 • Yer Eğitimi
 • Uçuş Eğitimi

Eğitimler için öncelikle düz araziler tercih ediliyor. Adaylar paraşütü baş üstünde tutma gibi temel eğitimlere tabi tutuluyorlar. Paraşütle koşma, paraşüte hakimiyet gibi konulara odaklanıyorlar. Meteoroloji eğitimi ise yamaç paraşütünün temel unsurlarından biri olarak bu aşamada verilmeye başlıyor.

P3 Eğitimi (Orta Pilot Eğitimi)

Aksaray yamaç paraşütü eğitimi için bir sonraki aşama orta pilot eğitimi oluyor. Başlangıç seviyesini başarıyla tamamlayan adaylar orta pilot eğitimlerine başlayabiliyorlar. Bu aşamada kursiyerler, uçuş planlama eğitimi alıyorlar. Ters kalkış eğitimi P3 eğitiminin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Yelken uçuşu ve termik uçuşu ilk kez bu aşamada devreye giriyor. Eğitimler yaklaşık 30 gün sürüyor. Diğer aşamalarda olduğu kursiyerlere teorik ve uygulamalı testler uygulanıyor. Bu testlerde %75 başarı gösterenler için deneyimli pilot olmanın yolu açılıyor.

P4 Eğitimi (Deneyimli Pilot Eğitimi)

Deneyimli pilot eğitimi bir sonraki aşama olarak karşımıza çıkıyor. Bu eğitim aynı zamanda P4 eğitimi olarak da anılıyor. Eğitimler yaklaşık 20 gün sürüyor. Kursiyerlerin bu seviyede odaklandığı konuları şöyle sıralamak mümkün olabiliyor;

 • Kapsamlı Yelken Uçuş Eğitimi
 • Kapsamlı Termik Uçuş Eğitimi
 • Full S.İ.V. Eğitimi
 • Yedek Paraşüt Katlama Eğitimi

P5 Eğitimi (Uzman Pilot Eğitimi)

Eğitimlerin son aşaması P5 eğitimi olarak biliniyor. Aksaray yamaç paraşütü eğitimi alan kursiyerler bu aşamada uzman pilot sertifikasına sahip olabilmek için çaba gösteriyorlar. Bu aşamada kursiyerlere rotasyon eğitimi veriliyor. GPS ve Vario Okuma eğitimi yine uzman pilot eğitimleri kapsamında yer alan konulardan oluyor. Kursiyerler P5 eğitimi süresince ileri seviye termik eğitimine tabi tutuluyorlar. Aynı zamanda uzun mesafe uçuş eğitimleri de bu aşamanın içerisinde veriliyor. Eğitimler yaklaşık 20 günlük bir süreyi kapsıyor. Uzman pilot eğitimlerine katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Kursiyerlere eğitim sonunda uygulanan testlerde %75 başarı gösterilmesi gerekiyor. Acil durum testlerinde ise başarı oranının %100 olması bekleniyor. Kursiyerlere bu aşamanın sonunda uçuş testleri de uygulanıyor. Kursiyerlere en fazla 5 uçuş gerçekleştirebiliyorlar. Bu 5 uçuş boyunca toplam 100 kilometreyi aşmaları gerekiyor. Tüm bu sınavlarda başarı gösteren kursiyerler uzman pilot sertifikasının sahibi oluyor.

Aksaray’da Yamaç Paraşütü Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

Aksaray yamaç paraşütü eğitimi herkes için uygun mu? Eğitimlere kimler katılabilir? Yamaç paraşütü uçuşlarına ve eğitimlerine katılmak için 16 yaşını doldurmuş olma şartı aranıyor. Adayların sağlık durumu eğitim süreci için oldukça önem taşıyor. Kalp ve solunum rahatsızlığı bulunanlar eğitimlere kabul edilmiyor. Aynı zamanda uçuş gerçekleştirmeleri de uygun görülmüyor. Epilepsi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunanlar için de durum değişmiyor. Hamilelerin ve renk körlerinin de eğitimlere katılma şansı bulunmuyor.

YPEgitimi 1

Adayların en az ilköğretim derecesine sahip olmaları bekleniyor. Aynı zamanda yamaç paraşütü söz konusu olduğunda belirli bir boy ve kilo aralığına sahip olmak gerekiyor. 155 – 200 cm boy ve 45 – 110 kilo aralığına sahip bireyler eğitimlere ve uçuşlara katılabiliyor.

Aksaray yamaç paraşütü eğitimi kayıtları sırasında adayların uygunluk durumunu tespit etmek için bazı belgeler talep ediyor. Bu belgeler şöyle sıralanıyor;

 • Nüfus cüzdanı (Aslı ve Fotokopisi)
 • Son altı ay içinde alınan adli sicil kaydı (18 yaşından büyükler için)
 • Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik kartında belirtilmiyorsa)
 • Öğrenim durum belgesi
 • Sekiz adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık Raporu
 • Taahhütname (18 yaşını doldurmuş olanlar için)
 • Veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
 • THK pulu

Aksaray Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; Aksaray’da yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenler için fiyatlar nasıl? Adayların her kurs seviyesi için ücret ödemeleri gerekiyor. Her kurs seviyesinin süreleri değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda her kurs seviyesinde farklı ekipmanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle ücretler farklılık gösteriyor. Her kurs seviyesi için ödenmesi gereken ücret 5 bin – 15 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Konu hakkında daha detaylı bilgiye uçuş okulları aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Aksaray yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için YPeğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?