Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi

Kars yamaç paraşütü eğitimi için Türkiye’nin doğusundaki popüler noktalardan biri olarak biliniyor. Kars, spor aktiviteleri için oldukça elverişli şehirler arasında yer alıyor. Kars özellikle kış sporları için en çok tercih edilen merkezlerden biri oluyor. Kış turizmi bakımından da en çok ziyaretçi alan iller arasında kendine yer buluyor.

Kars dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Şehirde binlerce yıl öncesinde var olmuş medeniyetlere dair izlere rastlamak mümkün olabiliyor. Hatta, arkeolojik kazılarda eski taş devrine ait kalıntılara rastlandığı biliniyor. Kars, büyük bir tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor. Kars yamaç paraşütü eğitimi konusuna değinmeden önce Kars’ın tarihinden biraz söz etmek gerekiyor.

Kars Yamaç Paraşütü Fiyatları
Kars Yamaç Paraşütü Fiyatları

Kars’ta tarih boyunca farklı imparatorlukların hakimiyet kurduğu biliniyor. Urartular, Persler, Ermeniler, Ruslar, İngilizler, Selçuklular ve Osmanlılar bunlardan bazıları olarak sıralanıyor. Aynı zamanda şehirde Arap ve Azer toplumlarının izlerine rastlamak da mümkün olabiliyor. Yer altı şehirleri, antik kentler, taş evler ve kaleleriyle Kars görenleri kendine hayran bırakıyor. Bununla birlikte; Kars’ın, bir sınır kenti olarak savaşlarda önemli bir role sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle; şehrin tarih boyunca sık sık işgallere sahne olduğu görülüyor.

Kars; zengin kültürü, doğal güzellikleri, farklı iklimi ve tarihi mirasıyla filmlere de konu oluyor. Şehir, yılın farklı dönemlerinde sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Buna ek olarak; Kars, gastronomi turizmi açısından da önemli merkezler arasında yer alıyor. Tereyağı, Kars gravyeri, sazan balığı mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında sıralanıyor.

Kars, spor faaliyetleri söz konusu olduğunda da Türkiye’nin ön plana çıkan şehirlerinden biri oluyor. Dağcılık, kayak ve elbette yamaç paraşütü şehirde tercih edilen spor aktiviteleri arasında yer alıyor. YPEğitimi şehirde yamaç paraşütü eğitim faaliyetleri yürütüyor. Peki; Kars’ta yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenleri neler bekliyor? Kars yamaç paraşütü fiyatları nasıl?

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi Alacak Olanları Nasıl Bir Kurs Süreci Bekliyor?

Kars’ta yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenleri beş farklı seviyeden oluşan bir kurs süreci bekliyor. Bu beş aşamalı kurs sürecini başarıyla tamamlayan adaylar uzman pilot lisansının sahibi oluyor. Ancak tüm seviyeleri tamamlamak ile ilgili bir zorunluluk bulunmuyor. Kursiyerler kurs sürecini diledikleri seviyede sonlandırabiliyor. P1 seviyesi dışında dört seviye için de adaylara THK onaylı sertifikalar veriliyor.

YPEğitimi
YPEğitimi

P1 seviyesi teorik eğitim sürecini içeren ilk aşama olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyede herhangi bir uygulama yapılmadığı için sertifikalı bir eğitim söz konusu olmuyor. Sertifikalı eğitimler P2 seviyesi itibariyle başlıyor. P2 seviyesi yamaç paraşütü başlangıç eğitimi olarak anılıyor.

Kars yamaç paraşütü eğitimi başlangıç seviyesinde adayların temel bir yamaç paraşütü eğitimi aldığını söylemek mümkün olabiliyor.  Bu aşamada düz ve az eğimli arazilerde yer eğitimleri veriliyor. Yer eğitimlerinde kursiyerlerin paraşütle ilgili temel bilgileri kavramaları üzerine çalışmalar yapılıyor. Ardından adaylara meteoroloji ve uçuş eğitimleri veriliyor. Tüm bu eğitimlerde başarılı performans gösteren adaylar sonraki aşamaya devam etme hakkı kazanıyorlar. Eğitimlerini burada sonlandırmak isteyen adaylar THK onaylı sertifikaların sahibi olabiliyorlar.

P3 seviyesini başarıyla tamamlayan adaylar, orta düzey pilot olarak anılıyorlar. Bu seviyede eğitim alan kursiyerler, uçuş planlaması yapabilecek bilgi düzeyine sahip oluyorlar. Temel uçuş mekaniğini kavramış ve ileri meteoroloji bilgisi edinmiş biçimde kurs sürecini tamamlıyorlar. Kars yamaç paraşütü eğitimi süren kursiyerler, bu seviyede yelken ve termik uçuşu eğitimi de alıyorlar. Aynı zamanda ters kalkış konusunda tecrübe kazanıyorlar.

Bir sonraki seviyede eğitim alan paraşütçüler ileri düzey pilot, deneyimli pilot gibi isimlerle anılıyorlar. Bu seviyedeki pilotlar acemi pilotlara rehberlik edebilecek düzeye sahip oluyorlar. Kapsamlı yelken ve termik eğitimlerinden geçiyorlar. Full SİV eğitimi alıyorlar. Ek olarak;  yedek paraşüt katlama eğitimine tabi tutuluyorlar.

Son aşama olan uzman pilot seviyesinde ise uçuş eğitimleri ağırlıkta olarak veriliyor. Aynı zamanda kursiyerlere acil müdahale eğitimi veriliyor. Kursiyerlerin uzun mesafe uçuşlarıyla tecrübelerini göstermeleri bekleniyor. İleri seviye termik eğitimi bu aşamada da veriliyor. GPS Eğitimi kurs sürecinin bir parçası oluyor.

Kars Yamaç Paraşütü Eğitimi Fiyatları

Kars yamaç paraşütü fiyatları kurs seviyeleri göz önünde bulundurularak belirleniyor. Her kurs seviyesinin farklı program ve gereksinimlere sahip olduğu biliniyor. Kurs ücretleri başlangıç seviyesi için 5 bin 500 TL olarak belirleniyor. Orta pilot düzeyinde kurs ücreti 7 bin 500 TL olarak biliniyor. Deneyimli pilot seviyesi için kursiyerlerin 8 bin 500 TL ödeme yapmaları gerekiyor. Son eğitim seviyesi olan uzman pilot seviyesinde ise 10 bin TL bütçeye ihtiyaç duyuluyor.

yamaç paraşütü eğitimi
yamaç paraşütü eğitimi

Beş temel eğitim seviyesine ek olarak; SİV eğitimi ya da Paramotor eğitimi almak isteyen adaylar da oluyor. Bu eğitimler yamaç paraşütüne dair farklı nitelikteki eğitimler olarak biliniyor. SİV eğitimi acil müdahale durumlarında görev alacak paraşütçüler yetiştirkmeyi amaçlıyor. Paramotor ise motorlu yamaç paraşütü faaliyetleri yürütecek pilotlar yetiştiriyor. Kars yamaç paraşütü eğitimi almak isteyen adaylar bu eğitimleri de tercih edebiliyor. Bu eğitimler için gerekli kurs ücretleri temel eğitimlere göre farklılık gösteriyor. SİV eğitimi için talep edilen ücret 7 bin 500 TL oluyor. Paramotor eğitimi için gerekli ücret ise 15 bin TL olarak biliniyor.

Kars Yamaç Paraşütü Kurs Kayıtları Sırasında İstenen Evraklar


Yamaç paraşütü kursları için kayıt yaptırırken adaylardan bazı evraklar isteniyor. Bu evraklar hem resmi süreçler hem de adayların yeterliliklerini belgelendirmeleri için talep ediliyor. Gerekli evraklar şu şekilde sıralanıyor;

  • Nüfus cüzdanının aslı (Fotokopisi ile birlikte)
  • 18 yaş ve üzerindeki adaylar için adli sicil kaydı
  • Ehliyet ve kimlikte belirtilmemişse kan grubu belgesi
  • Öğrenim durumu belgesi
  • Vesikalık fotoğraf (Son altı aya ait, 8 adet)
  • Sağlık Raporu (“Yamaç Paraşütü Yapabilir” ibareli)
  • 18 yaş ve üzerindeki adaylar için taahhütname
  • 18 yaşını doldurmamış adaylar için veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname
  • Kurs sonunda verilen sertifikalara yapıştırılması için THK pulu

Kars’ta Yamaç Paraşütüne Elverişli Alanlar

Kars yamaç paraşütü eğitimi ve faaliyetleri için tercih edilen farklı alanlar bulunuyor. Yahni Dağı bu alanların başında geliyor. Yahni Dağı yamaç paraşütü faaliyetleri için Kars’ta en çok tercih edilen bölge oluyor. Bölgede yamaç paraşütü faaliyetleri 2018 yılından beri sürdürülüyor. 2 bin 254 rakımlı Yahni Dağı yamaç paraşütü tutkunları için heyecan dolu bir deneyimin adresi oluyor. Yahni Dağı, Kars şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alıyor. Bölge yamaç paraşütü eğitimleri için de tercih ediliyor.

Kars’ta yamaç paraşütü faaliyetlerine ev sahipliği yapan bir diğer nokta Sarıkamış oluyor. Sarıkamış daha çok motorlu yamaç paraşütü faaliyetleri ve eğitimlerine sahne oluyor.

Kars yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için YPEğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?