Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimi

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimi

Mardin yamaç paraşütü eğitimi için son dönemlerde tercih edilen adresler arasında yer alıyor. Mardin’de düzenlenen yamaç paraşütü eğitimleri bu sporun yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor.
Mardin yamaç paraşütü eğitimi için son dönemlerde tercih edilen adresler arasında yer alıyor. Mardin’de düzenlenen yamaç paraşütü eğitimleri bu sporun yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor. Aynı zamanda şehirde düzenlenen etkinlik ve festivaller yamaç paraşütünün daha geniş kesimlerce tanınmasında etkili oluyor. Yamaç paraşütü etkinlikleri ve eğitimleri özellikle gençler tarafından büyük ilgi görüyor. Mardin’in coğrafi özellikleri gereği yamaç paraşütü için uygun bir bölge olduğu biliniyor. Mardin’in iklim koşullarının da yamaç paraşütü için son derece uygun olduğu görülüyor. Şehirde yılın dört mevsimi yamaç paraşütü yapmak mümkün olabiliyor.

Yamaç Paraşütü Kursu

Peki; yamaç paraşütü eğitimleri ve etkinlikleri için Mardin’de hangi bölge daha çok tercih ediliyor? Mardin yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Kimler yamaç paraşütü kurslarına katılabilir? Yamaç paraşütü kursu almak isteyenlerin neler yapması gerekiyor? Tüm detaylara birlikte göz atalım…

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimi Nerede Alınabilir?

Mardin yamaç paraşütü eğitimleri söz konusu olduğunda Derik ilçesinin ön plana çıktığı görülüyor. YPEğitimi, Mardin’de kurs faaliyetleri yürüten uçuş okullarından biri olarak biliniyor. Derik yamaç paraşütü sporu söz konusu olduğunda gelişmekte olan bölgelerden biri olarak tanınıyor. Bölgede yamaç paraşütüne elverişli birden fazla tepe olduğu biliniyor. Ancak Derik’te yamaç paraşütü sporunun gelişmesi için desteğe ihtiyaç duyuluyor. Ulaşım ve altyapı noktasında eksikler olduğu biliniyor ve bu eksiklerin giderilmesi gerekiyor. Bu eksiklerin giderilmesi halinde Derik ilçesinin yamaç paraşütü için son derece uygun özelliklere sahip olduğu düşünülüyor.

1185 metre yüksekliğe sahip Gavur Fırını yamaç paraşütü için dikkat çeken noktalardan biri oluyor. Buna ek olarak; 1145 metre yüksekliğe sahip Kraliçe Tepesi yamaç paraşütüne elverişli noktalar arasında yer alıyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Ne Kadar Bütçe Ayrılmalı?

Peki; Mardin yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Kursiyerler yamaç paraşütü kursu için ne kadar bütçe ayırmalı? Mardin’de yamaç paraşütü eğitimi almak isteyen kursiyerler için ücretlerin farklılık gösterdiği biliniyor. Peki; ücretler neye göre değişiklik gösteriyor? Yamaç paraşütü kurslarının 5 farklı seviyeye yönelik olarak yürütüldüğü biliniyor. Kursiyerler, P1 seviyesiyle kurslara başlıyor ve P5 seviyesiyle kursları tamamlıyor. P5 eğitimini tamamlayan kursiyerler uzman pilot lisansı almaya hak kazanıyorlar. Kurslar her bir seviye için yaklaşık 20 – 30 günlük süreleri kapsıyor. Her kurs seviyesinin ücretlerinin de değişiklik göstermesi söz konusu oluyor. Her eğitim seviyesi için kursiyerlerden 5 – 15 TL arasında değişen ücretler talep ediliyor.

Mardin Yamaç Paraşütü Fiyatları

Mardin yamaç paraşütü eğitimi için talep edilen bu ücretlere kişisel masraflar dahil edilmiyor. Kursiyerlerin barınma, beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları gerekiyor. Yani kişisel masraflar için ek bir bütçeye ihtiyaç duyuluyor. Bununla birlikte; kursiyerlerin eğitim süreci boyunca ihtiyaç duyduğu ekipmanlar olduğu biliniyor. Bu ekipmanlar için uçuş okullarından destek alınabiliyor. Yani ekipman ihtiyacı için ek bir bütçeye gerek olmuyor. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyan adayların eğitmenler ve uçuş okullarıyla irtibata geçmeleri gerekiyor.

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

Peki; Mardin’de yamaç paraşütü kurslarına herkes başvurabilir mi? Kimler yamaç paraşütü yapabilir? Yamaç paraşütü geniş kesimler tarafından yapılabilen bir spor dalı olarak biliniyor. Ancak her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütü yapabilmek için de bazı özelliklere sahip olmak gerekiyor. Yamaç paraşütü ile ilgili yeterlilikler ve koşullar THK ve FAI tarafından belirleniyor. Bununla birlikte uçuş okullarının bu süreçte ek talepleri olabiliyor.

Mardin yamaç paraşütü eğitimi için belirlenmiş bir yaş sınırı bulunuyor. Bu yaş sınırı tüm seviyeler için 16 olmakla birlikte; uzman pilot seviyesi için 18 olarak biliniyor. Ayrıca kurslara katılacak adayların belirli boy ve kilo aralıklarına sahip olmaları isteniyor. 155 – 200 cm boy ve 45 – 110 kilo aralığı kurslara katılım için gerekli fiziksel özellikler arasında bulunuyor.

Paraşüt Eğitimi

Spor yapmaya elverişli olmak aranan bir diğer koşul olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu ne anlama geliyor? Yamaç paraşütü eğitimleri düz ve eğimli arazilerde sürdürülüyor. Adaylara yer ve uçuş eğitimleri veriliyor. Eğitimler tüm aşamalarda uygulamalı olarak yürütülüyor. Adayların bu eğitimlere katılması için engel oluşturacak bir rahatsızlığa sahip olmamaları önem taşıyor. Kalp, astım, sara gibi hastalıklar yamaç paraşütü yapılırken risk oluşturabiliyor. Bu nedenle sağlıklı olmak Mardin yamaç paraşütü eğitimi için birincil koşullar arasında bulunuyor. Sağlık durumu belgelemek için adayların kurs kayıtları sırasında aile hekimlerinden sağlık raporu almaları gerekiyor.

Öğrenim durumu da önemli bir başka konu olarak biliniyor. Eğitim almak isteyen kursiyerlerin ilköğretim diplomasına sahip olmaları isteniyor. Aksi halde kurslara kabul edilmeleri mümkün olamıyor. Bu koşul da THK ve FAI tarafından belirlenen koşullar arasında yer alıyor.

Mardin Yamaç Paraşütü Eğitimlerine Katılacaklar İçin Gerekli Evraklar

Kurslara kayıt yaptırmak isteyen adayların yeterliliklerini belgelerle göstermeleri bekleniyor. Bu durum resmi sürecin ilerleyişi açısından önem taşıyor. Aynı zamanda kursiyerlerin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı bu belgeler aracılığıyla anlaşılabiliyor. Bu belgelerden bazıları yalnızca 18 yaş üstündeki bireylerin sunması gereken belgeler olarak biliniyor. Ancak bazı belgeler tüm adaylardan talep ediliyor. Mardin yamaç paraşütü eğitimi için gerekli bu belgeler şöyle sıralanıyor;

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Adli sicil kaydı (18 yaşından büyükler için, son altı aya ait)
  • Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik kartında belirtilmemesi durumunda)
  • Öğrenim durum belgesi (En az ilköğretim mezunu olunmalı)
  • Sekiz adet vesikalık fotoğraf (Son altı aya ait)
  • Sağlık Raporu (Aile sağlığı merkezlerinden alınabilir)
  • Uçuş kaza sigortası veya banka dekontu
  • Taahhütname (18 yaşını doldurmuş olanlar için)
  • Veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
  • THK pulu (Sertifikaların arkasına yapıştırılmak üzere)

Sağlık raporunun bazı durumlarda hastanelerden alınması gerekebiliyor. Mardin yamaç paraşütü eğitimi sırasında böyle bir ihtiyaç duyulduğunda eğitmenler talepte bulunabiliyorlar. Adaylar bu talep doğrultusunda heyet raporu alarak uçuş okuluna sunuyorlar. Normal şartlarda Aile Sağlığı Merkezlerinden alınan sağlık raporu yeterli görülüyor.

Adli sicil kaydı ise yalnızca 18 yaş üzeri adaylardan isteniyor. Herhangi bir nedenden ötürü sürmekte olan davası bulunanlar kurslara kabul edilmiyor. Ek olarak; taksirli suç dışındaki suçlardan hüküm giyen adaylar da kurslara katılamıyor.

Eğitimler Nasıl İlerliyor?

Yamaç paraşütü eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak yürütülen bir süreci içeriyor. Her eğitim seviyesi için 20 – 30 günlük bir kurs takvimi belirleniyor. Kursiyerlere yer ve uçuş eğitimleri sunuluyor. Eğitimler için öncelikle düz daha sonra eğimli araziler tercih ediliyor. Meteoroloji eğitimi kurs kapsamında yer alan önemli konulardan biri oluyor. Kursiyerler aşamalı olarak termik ve yelken uçuşu eğitimlerinden geçiyor. Yedek paraşüt katlama, GPS eğitimi, Mesafe uçuşu eğitimi kurs kapsamında yer alan diğer konular oluyor.

Kursiyerlerin her aşamada %75 oranında başarılı olmaları bekleniyor. Böylece sertifika almaları ve bir sonraki aşamaya geçmeleri mümkün hale geliyor. Kurs kapsamında yer alan acil müdahale testlerinde ise %100 başarı gösterme şartı aranıyor.

Mardin yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa YPeğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takibe alabilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?