Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Elazığ Yamaç Paraşütü Eğitimi

Elazığ Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Elazığ Yamaç Paraşütü Eğitimi

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi ve tandem uçuşlar için keyifli bir deneyim sunuyor. Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin dördüncü büyük ili olarak biliniyor. Tarihe tanıklık eden benzersiz konumuyla Elazığ, görenleri kendine hayran bırakıyor. Geçmişten günümüze farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Elazığ, Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirleri arasında yer alıyor. Elazığ’ın tarihi M.Ö. 20 yüzyıla kadar uzanıyor. Harput Antik Kenti ve Harput Kalesi’nin yaklaşık 4 bin yıllık bir tarihi olduğu biliniyor. Harput bölgesinde tarih boyunca Hititler, Asurlular, Persler, Urartular gibi birçok medeniyetin varlığını sürdürdüğüne dair izler bulunuyor. Romalılar ve Bizanslılar da bir dönem bölgenin egemenliğini ele geçiren imparatorluklar arasında yer alıyor.

Elazığ Yamaç Paraşütü Fiyatları

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi ve tandem uçuşlar için sıkça tercih ediliyor. Çünkü bölgenin eşsiz doğal güzelliklere sahip olduğu biliniyor. Elverişli topraklarıyla Elazığ, Türkiye’nin tarım cennetleri arasında yer alıyor. Hazar Gölü, Çırçır Şelalesi, Saklıkapı Koyu, Karaleylek Kanyonu Elazığ’da mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları arasında sıralanıyor. Elazığ, her bir köşesinde bambaşka bir güzellik barındırıyor. Elazığ’ın elverişli doğası, pek çok aktiviteye de olanak veriyor. Elazığ’da kayak, yüzme, trekking, rafting gibi pek çok sporu yapmak mümkün olabiliyor. Elbette yamaç paraşütü bu sporlar arasında en çok tercih edilenlerden biri oluyor. Elazığ’ın muhteşem manzaralarına karşı yamaç paraşütü yapmak paraşüt tutkunları için eşsiz bir deneyim oluyor.

Peki; Elazığ’da yamaç paraşütü yapmak için hangi bölge tercih ediliyor? Elazığ yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Yamaç paraşütü eğitimi alacaklar için kurs takvimi nasıl ilerliyor? Kurslara katılım için hangi şartlar aranıyor? Tüm bu soruları birlikte yanıtlayalım…

Elazığ Yamaç Paraşütü Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elazığ’da paraşüt eğitimi alacakları uzun soluklu bir eğitim süreci bekliyor. Yamaç paraşütü kursları beş farklı seviyeden oluşuyor. Teorik olarak yürütülen P1 aşaması yamaç paraşütü kurslarının ilk aşaması olarak biliniyor. P1 eğitimi diğer dört aşamaya göre daha kısa bir süreyi kapsıyor. Yamaç paraşütüne dair temel bilgilerin aktarılması bu aşamanın kapsamında yer alıyor. Teorik eğitimin ardından kursiyerler P2 eğitimine geçmeye hak kazanıyorlar. Elbette P2 eğitimine katılabilmek için P1 eğitiminde başarı göstermek gerekiyor. Uygulanan teorik testlerde %75 oranında başarı sağlamak bir sonraki aşamaya geçmenin koşulu oluyor. Diğer dört seviyenin aksine bu seviyede adaylara herhangi bir sertifika verilmiyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Başlangıç Eğitimi

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi için P2 aşaması Başlangıç Eğitimi olarak adlandırılıyor. Başlangıç seviyesine geçiş itibariyle uygulamalı eğitimler de devreye giriyor. Bu aşama teorik eğitimleri, uygulamalı eğitimler izliyor. Kursiyerlere öncelikle düz arazilerde yürütülen yer eğitimleri veriliyor. Ardından eğimli arazilerde yapılacak çalışmalara geçiş yapılıyor. Kursiyerler bu seviyede paraşütü baş üstünde tutma, paraşüte hakimiyet gibi temel eğitimlerden geçiyor. Yamaç paraşütü için büyük önem taşıyan meteoroloji eğitimi de bu aşamanın kapsamı içerisinde yer alıyor.

Hazarbaba Dağı Yamaç Paraşütü

Kursiyerlerin bir sonraki aşama olan orta pilot eğitimine başlayabilmeleri için bu seviyeyi başarıyla bitirmeleri gerekiyor. Bunun için kurs sonunda adaylara teorik ve uygulamalı testler yapılıyor. Testlerde %75 başarı göstermek bir sonraki aşamanın anahtarı oluyor.

Orta Pilot Eğitimi

Kursiyerler başlangıç eğitiminin ardından, Elazığ yamaç paraşütü eğitimi kapsamında orta pilot eğitimi alıyorlar. P3 eğitiminde kursiyerlere farklı uçuş teknikleri ile ilgili eğitimler veriliyor. Elbette bu uçuş tekniklerinin tamamında eğitmenlerin gözetiminde tecrübe edinmek mümkün oluyor. Kursiyerler, yelken ve termik uçuşu ile P3 eğitimi sırasında tanışıyorlar. Bu kursun süresi yaklaşık 30 gün olarak biliniyor. Ters kalkış eğitimi bu 30 günlük süre içerisinde veriliyor. Ek olarak; kursiyerler uçuş planlama eğitimlerine tabi tutuluyor. Eğitimler süresince kursiyerler, en az 5 saat yelken ve 2 saat termik uçuşu gerçekleştiriliyorlar. Kurs bitiminde kursiyerlerin kondisyon testi başta olmak üzere bir dizi testte başarı göstermeleri gerekiyor.

Deneyimli Pilot Eğitimi

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi için bir sonraki aşama P4 eğitimi oluyor. Bu aşama bir diğer adıyla deneyimli pilot eğitimi olarak anılıyor. Deneyimli pilot eğitiminde kursiyerler, Yunuslama, B Stol, Derin Stol, Spiral Dalış, Asimetrik kapama gibi faaliyetler gerçekleştiriyorlar. Eğitimler yaklaşık olarak 20 günü kapsıyor. Kapsamlı yelken ve termik uçuşlarının uygulanması anlamında P4 eğitimi önemli bir konumda yer alıyor. Yedek paraşüt katlama eğitimi kursiyerlere bu seviyede veriliyor. Aynı zamanda Full SİV eğitimi alan kursiyerler acil müdahale durumları için hazırlıklı hale geliyor.

Bu aşamayı tamamlamak için teorik ve uygulamalı testlerde %75 oranında başarı göstermek gerekiyor. Acil müdahale testlerinde ise %100 başarı bekleniyor. Kursiyerlerin bu aşamada sertifika almaya hak kazanmaları uzman pilotluğun yolunun açılması anlamına geliyor. Deneyimli pilot lisansına sahip kursiyerler uzman pilotluk için hazır olarak kabul ediliyorlar. Bu durumda P5 eğitimlerine başlayabiliyorlar.

Uzman Pilot Eğitimi

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi P5 seviyesi kursiyerler için uzun mesafe uçuşlarının başlaması anlamına geliyor. Bu aşama yamaç paraşütü eğitimlerinin son aşaması oluyor. Uzman pilot sertifikasına sahip olan adaylar diledikleri zaman diledikleri biçimde tek başlarına uçuş yapabiliyorlar. Eğitimler genellikle 20 günlük bir sürede veriliyor. Adayların uzman pilot sertifikasına sahip olabilmeleri için büyük çaba göstermeleri gerekiyor.

Eğitimler tecrübe gerektirdiği ve zorlu bir süreci içerdiği için kursiyerlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları şartı aranıyor. Bu aşamada adaylara rotasyon ve ileri seviye termik eğitimi de veriliyor. Ayrıca kursiyerlerin en fazla beş uçuşta 100 kilometre yol katetmeleri gerekiyor. Eğitimler süresince ve uzun mesafe uçuşlarında başarı gösteren adaylar uzman pilot lisansına sahip olabiliyor.

Elazığ Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Gerekli Adımlar

Yamaç paraşütü eğitimlerine geniş kesimlerin katılımı söz konusu olabiliyor. Ancak elbette kurslara katılabilmek için THK ve FAI tarafından belirlenen bazı şartlar bulunuyor. Eğitim alacak adayların bazı fiziksel özelliklere sahip olmaları bekleniyor. Eğitimler için belirli bir boy ve kilo aralığında olma koşulu aranıyor. Gerekli boy aralığı 155 – 200 cm olarak biliniyor. Gerekli kilo aralığı ise 45 – 110 olarak biliniyor. Elbette şartlar bununla sınırlı kalmıyor. Eğitim alacak adaylar için bir yaş sınırı da var. P1, P2, P3 ve P4 seviyeleri için bu yaş sınırı 16 olarak biliniyor. Uzman pilot eğitimlerine ise 18 yaşını doldurmuş adaylar katılabiliyor.

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi alacak kursiyerler için sağlık önem taşıyan bir başka konu olarak karşımıza çıkıyor. Kursiyerlerin eğitim alabilmeleri için “Yamaç paraşütüne elverişli” olduklarını gösteren bir sağlık raporu almaları gerekiyor. Kalp ve solunum problemleri yaşayan adaylar yamaç paraşütü için riskli olarak kabul ediliyor. Renk körleri ve hamilelerin eğitim almalarının kesinlikle yasak olduğu biliniyor. Epilepsi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar da eğitimler için engel teşkil ediyor. Ek olarak; koşmayı engelleyen fiziksel problemleri bulunan adaylar da eğitimlerden faydalanamıyor.

Paraşüt eğitimi alacak adaylar için bir diğer engel eğitim durumu olabiliyor. Çünkü adayların belirli bir eğitim seviyesinin üzerinde olmaları bekleniyor. Kurslara katılım gösterebilmek için adayların en az ilköğretim derecesine sahip olmaları bekleniyor. Aksi halde eğitimlerden faydalanmak mümkün olamıyor.

Yamaç Paraşütü Kursları İçin Gerekli Evraklar

Adayların gerekli koşulları yerine getirdiklerine dair bazı evrakları uçuş okullarına sunmaları gerekiyor. Bu evraklar adayların yamaç paraşütüne uygun olduklarının kanıtı olarak görülüyor. Peki; Elazığ yamaç paraşütü eğitimi için adaylardan hangi evraklar talep ediliyor?

Paraşüt eğitimi alacak adaylardan kurs kayıtları sırasında istenen evrakları şöyle sıralamak mümkün olabiliyor;

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Kurs başlangıç tarihinden en fazla 6 ay önce alınmış adli sicil kaydı
  • Kimlikte ya da ehliyette belirtilmemişse kan grubunu gösterir belge
  • Öğrenim durumunu gösterir belge
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 8 adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık Bakanlığı onayı bulunan ilk yardım belgesi
  • Uçuş kaza sigortası ya da banka dekontu
  • Sağlık Raporu (Aile hekiminden alınması yeterlidir. Ancak eğitmen talebi üzerine heyet raporu alınması gerekebilir)
  • Her kurs seviyesi sonrası alınacak sertifikalarda kullanılmak üzere THK pulu

Tüm bu belgelerin eksiksiz olarak uçuş okuluna iletilmesi önem taşıyor. Belgelerin kurs başlangıç tarihinden önce tamamlanması gerekiyor. Belgelerde yer alan bilgilerin yanıltıcı olmaması bekleniyor. Belgelerin eksik olması veya yanıltıcı içerik barındırması halinde Elazığ yamaç paraşütü eğitimi süreci riske edilmiş oluyor. Bu nedenle bu konuya özen göstermek önem taşıyor.

Elazığ’da Yamaç Paraşütüne Elverişli Bölgeler

Elazığ’da yamaç paraşütü için elverişli çok sayıda bölge bulunuyor. Elazığ paraşüt tutkunları için keyifli ve adrenalin dolu bir deneyimin merkezi oluyor. Elazığ’da yamaç paraşütü eğitimleri için daha fazla ön plana çıkan bir bölgeden söz etmek gerekiyor. Hazarbaba Dağı yamaç paraşütü için Elazığ’ın en önemli merkezi olarak biliniyor. Hazarbaba Dağı tandem uçuşların yanı sıra eğitimler için de tercih ediliyor. Hazarbaba Dağı yamaç paraşütü tutkunları için maceranın adresi oluyor.

Hazarbaba Dağı Elazığ’ın Sivrice ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Dağın yüksekliği 2347 metre olarak biliniyor. Bölgede farklı mevsimlerde yamaç paraşütü faaliyetleri yürütülebiliyor. Ancak Elazığ yamaç paraşütü eğitimi için daha çok yaz ayları tercih ediliyor. Paraşüt tutkunları Hazar Gölü’nün benzersiz manzarası eşliğinde keyifli bir uçuş ve eğitim deneyimi yaşayabiliyorlar. Bu deneyimi yaşamak isteyenler YPEğitimi güvenli ve keyifli bir eğitim süreci geçirme imkanı bulabiliyorlar.

Yamaç Paraşütü Eğitim Fiyatları

Peki; Elazığ yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenlerin ne kadar ücret ödemeleri gerekiyor? Yamaç paraşütü eğitimi alacaklar için kurs seviyelerinden yazımızın başlangıcında söz etmiştik. Her kurs seviyesinin ayrı bir süreci kapsadığı ve ayrı konuları içerdiğine değinmiştik. Bu her bir eğitim seviyesinde farklı ekipmanların kullanıldığı anlamına geliyor. Her eğitim seviyesi birbirinden bağımsız süreçleri içeriyor. Bu nedenle ücretlerin değişiklik gösterdiğini tahmin etmek mümkün olabiliyor.

Peki; her kurs seviyesi için ne kadar bütçe ayırmak gerekiyor. Başlangıç seviyesi için gereken ücret 5 bin 500 TL olarak biliniyor. Orta pilot eğiti için 7 bin 500 TL ücret ödemek gerekiyor.  Deneyimli pilot eğitimi için bu ücret 8 bin 500 TL oluyor. Uzman pilot eğitimleri için ise 10 bin TL bütçe ayırmak gerekiyor. Bu ücretlere ek olarak; adayların kişisel masraflarını da kendilerinin karşılaması bekleniyor.

Elazığ yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa YPEğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?