Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi

Şırnak yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları konusunda son dönemlerde farklı projelere imza atılan illerden biri oluyor. Kentte farklı uçuş okulları tarafından eğitim faaliyetleri yürütülüyor. YPEğitimi bu uçuş okullarından biri olarak dikkat çekiyor. YPEğitimi’nin yürüttüğü tüm kurs faaliyetlerinde THK uzman pilot lisansına sahip eğitmenler görev alıyor. Eğitimler, tüm güvenlik önlemleri alınarak ve kurallar çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda kentte yamaç paraşütüne yönelik farklı aktiviteler de düzenleniyor. Yamaç paraşütü yarışmaları ve tandem uçuşlar bu aktiviteler arasında yer alıyor. Peki; Şırnak yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Şırnak’ta yürütülen eğitim faaliyetleri neleri kapsıyor? Yamaç paraşütü güvenli bir spor mu? Herkes eğitimlerden faydalanabilir mi?

Paraşüt Eğitimi
Paraşüt Eğitimi

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi Herkese Uygun Mu?

Yamaç paraşütü ekstrem sporlardan biri olarak biliniyor. Bu noktada; yamaç paraşütüyle ilgili bazı kaygılar ortaya çıkabiliyor. Pek çok kişi yamaç paraşütünün tehlikeli bir spor olduğuna inanıyor. Peki; yamaç paraşütünün güvenli bir spor olduğu söylenebilir mi? Evet, yamaç paraşütünün güvenli bir spor olduğu biliniyor. Bu anlamda, dikkat edilmesi gereken nokta kurallara harfiyen uymak oluyor. Her uçuş öncesinde ekipman kontrolü yapmak önem taşıyor. Aynı zamanda her uçuş öncesinde yapılması gerekenlerden biri de meteorolojik kontroller oluyor. Eğitim süreçlerinde ise eğitmenlerin komutlarını eksiksiz yerine getirmek gerekiyor. Kurallara uyulduğu taktirde riskler en az indirgenebiliyor.

Şırnak Yamaç Paraşütü Fiyatları
Şırnak Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; Şırnak yamaç paraşütü eğitimi kimler için uygundur? Yamaç paraşütü herkesin yapabileceği bir spor mu? Yamaç paraşütü sanılanın aksine hemen herkes tarafından yapılabiliyor. Ancak her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütü için de bazı gereksinimler bulunuyor. THK’nın eğitimler için belirlediği şartlar olduğu biliniyor. Öncelikle adayların boy, kilo ve yaşları katılım noktasında önem taşıyor. Adayların 16 yaşını doldurmuş olmaları belirlenen ilk koşul olarak biliniyor. 18 yaşın altındaki adayların veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname ile kurslara katılımı mümkün oluyor. Adayların minimum 155 cm boyunda ve 45 kilo olmaları gerekiyor. Maksimum 200 cm boy ve 110 kiloya sahip olma koşulu da aranıyor.

Şırnak yamaç paraşütü eğitimi almak için adayların, kas ve kemik hastalıklarına sahip olmamaları gerekiyor. Bel ve omurgalarıyla ilgili rahatsızlıkları bulunmaması bekleniyor. Kalp ve astım hastaları ile epilepsi, tansiyon gibi problemleri bulunanlar eğitimlere kabul edilmiyor. Ek olarak; renk körü olanların eğitim almalarının yasak olduğu biliniyor. Hamileler de uçuş ve eğitimlere riskli olduğu gerekçesiyle katılamıyorlar. En az ilköğretim mezunu olmak, temiz bir adli sicile sahip olmak aranan diğer şartlar oluyor. Bu yeterliliklere sahip olan tüm adaylar eğitimlere başvuruda bulunabiliyor. Elbette başvuru sırasında adayların bu yeterliliklerini belgelerle ispatlamaları bekleniyor. Bu belgeler paraşüt eğitimi ile ilgili resmi sürecin sağlıklı işlemesi noktasında da gerekli oluyor.

Şırnak Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

Yamaç paraşütü için gerekli koşulları sağlayan adaylar kurslar için başvuruda bulunabiliyor. Kayıt aşamasında adayların gerekli evrakları uçuş okullarına sunmaları bekleniyor. Kayıtlar sırasında adaylardan istenen evraklar şu şekilde sıralanabiliyor;

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Son altı ay içerisinde alınmış adli sicil kaydı (18 yaşını doldurmuş olan adaylar için)
  • Ehliyet veya kimlikte belirtilmiyor olması durumunda kan grubu belgesi
  • İlköğretim ve üzeri öğrenim derecesine sahip olduğunu gösteren öğrenim durum belgesi
  • 8 adet vesikalık fotoğraf (Son altı ay içerisinde çekilmiş)
  • Aile sağlığı merkezlerinden alınacak “yamaç paraşütü yapabilir” ibareli sağlık raporu
  • 18 yaşını doldurmuş adaylar için taahhütname
  • 18 yaşını doldurmamış adaylar için noter onaylı ve veli imzalı muvafakatname
  • Kurs sonunda verilen sertifikaların arka yüzüne yapıştırılmak üzere THK pulu

Yamaç Paraşütü Kurs Takvimi Nasıl İlerliyor?

Şırnak yamaç paraşütü eğitimi başlangıç seviyesi kursları ile başlıyor. Bu seviyede teorik eğitimin yanında, yer ve uçuş eğitimleri alan adaylar temel yamaç paraşütü bilgisi ediniyor. Yamaç paraşütü için en önemli konular arasında yer alan meteoroloji eğitimleri de ilk aşamada verilmeye başlıyor. Başlangıç seviyesini üç farklı yamaç paraşütü kurs seviyesi izliyor. Orta pilot eğitimi, adayların farklı tekniklerle tanıştığı bir kurs sürecini kapsıyor. Adaylar ilk kez bu seviyede uçuş planlama eğitimi alıyor. Aynı zamanda ters kalkış eğitimi bu aşamada veriliyor. Dördüncü seviye olan deneyimli pilot eğitiminde, farklı uçuş tekniklerine kapsamlı olarak değiniliyor. Kursiyerlere yedek paraşüt katlama ve Full SİV eğitimi veriliyor.

YPEğitimi
YPEğitimi

Şırnak yamaç paraşütü eğitimi son aşamasında ise kursiyerler uzman pilot lisansına sahip olmak için eğitimlere katılıyorlar. Bu seviye diğer seviyelere oranla daha zorlu ve tecrübe gerektiren bir seviye olarak biliniyor. Bu nedenle uzman pilot eğitimleri için yaş sınırı 18 olarak belirleniyor. Kursiyerlerin bu seviyede uzun mesafe uçuşlarında başarı göstermeleri gerekiyor. Kursiyerlere beş uçuş hakkı tanınıyor ve 100 kilometre mesafe katetmeleri isteniyor. İleri seviye termik eğitimleri bu aşamanın konularından biri oluyor. GPS ve Vario Okuma eğitiminin yanı sıra; kursiyerlere rotasyon eğitimi de bu aşamada veriliyor. Bu seviyeyi başarıyla tamamlayan adaylar THK onaylı uzman pilot lisansı almaya hak kazanıyorlar.

Şırnak yamaç paraşütü eğitimi kapsamında SİV eğitimi ya da Paramotor Eğitimi almak da mümkün olabiliyor. SİV eğitiminde kursiyerler acil durumlarda gerekli müdahaleyi yapabilmek üzere eğitiliyorlar. Paramotor ise yamaç paraşütünün motor eşliğinde yapılan farklı bir türü olarak tanımlanabiliyor. Paramotor eğitimlerinde adaylara farklı konularda eğitimler veriliyor. İniş ve kalkış planlama, paramotor kurulumu, motor tamiri ve bakımı kurs kapsamında yer alıyor. Kursiyerlerin SİV ve Paramotor eğitimi alabilmeleri için yamaç paraşütünde belirli bir seviyede olmaları bekleniyor. Daha önce hiç yamaç paraşütü almamış bir aday bu eğitimlerden herhangi birine katılamıyor.

Şırnak Yamaç Paraşütü Faaliyetleri Nerede Yürütülüyor?

Şırnak’ta yamaç paraşütüne elverişli iki bölge bulunuyor. Bunlardan ilki Namaz Dağı olarak biliniyor. Namaz Dağı, Şırnak yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları için uygun bölgelerden biri oluyor. Namaz Dağı, Şırnak kent merkezine yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunuyor. Bu bölgede yarışmaların ve çeşitli yamaç paraşütü etkinliklerinin de düzenlendiği biliniyor.

Yamaç paraşütü için elverişli bir diğer nokta ise Cudi Dağı oluyor. Cudi Dağı, Şırnak’ın Silopi ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Cudi Dağı’nın 2144 metre yüksekliğe sahip olduğu biliniyor. Bölgede yılın çeşitli dönemlerinde yamaç paraşütü şenlikleri düzenleniyor. Aynı zamanda bu bölge eğitimler için de tercih edilebiliyor.

Şırnak Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; Şırnak’ta yamaç paraşütü eğitimi alacaklar için fiyatlar nasıl? Paraşüt eğitimi almak isteyenlerin farklı kurs seviyeleri için farklı ücretler ödemeleri gerekiyor. Bu ücretler 5 bin 500 TL ile 15 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Kurs ücretlerine konaklama gibi kişisel masrafların dahil olmadığı biliniyor. Bununla birlikte kursiyerler bazı ekipmanlar için uçuş okullarından destek alabiliyor. Ancak bazı ekipmanları kendilerinin temin etmeleri isteniyor. Ödeme ve ekipmanlar ile ilgili detaylı bilgi için uçuş okulları ile iletişime geçmek gerekiyor.

Şırnak yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa YPEğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?