Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Karaman Yamaç Paraşütü Eğitimi

Karaman Yamaç Paraşütü Eğitimi 2022

Karaman Yamaç Paraşütü Eğitimi

Karaman yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları için bir süredir İç Anadolu bölgesinin tercih edilen şehirlerinden biri oluyor. Yakın gelecekte Karaman’ın bu alanda daha önemli bir merkez olması için çalışmalar yürütülüyor. Yamaç paraşütünün şehrin ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor. Aynı zamanda yapılan tespitler Karaman’ın yamaç paraşütü için oldukça elverişli olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye ve dünyanın en iyi pistlerinden birine ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Karaman her yıl düzenlenen çeşitli etkinliklerle paraşüt tutkunlarını ağırlıyor. Karaman bu etkinlikler kapsamında yerli ve yabancı paraşüt pilotları tarafından ziyaret ediliyor.

Parasut Egitimi 2022 karaman

Karaman uygun iklim koşulları ile paraşütçüler için keyifli bir deneyimin adresi oluyor. Yamaç paraşütü için kente gelen ziyaretçiler Karaman’ın doğası, kültürü ve tarihiyle de tanışma fırsatı buluyor. YPEğitimi, Karaman’da yürüttüğü kurs faaliyetleri ile sporseverlere eğlenceli, öğretici ve güvenli bir eğitim deneyimi sunuyor. Peki; Karaman’da yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenlerin neler yapmaları gerekiyor? Herkes paraşüt eğitimi alabilir mi? Eğitimlere katılmak için gerekli koşullar neler? Karaman yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Kurs programı neleri içeriyor ve nasıl ilerliyor?

Karaman Yamaç Paraşütü Eğitimi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Paraşüt eğitimleri herkes için uygun mudur? Eğitimlere kimler katılabilir? Yamaç paraşütü eğitimlerine katılacaklardan hangi evraklar talep ediliyor? Kursiyerlerin hangi koşulları sağlaması gerekiyor?

Öncelikle yamaç paraşütü ekstrem bir spor olsa da hemen herkes tarafından yapılabiliyor. Yamaç paraşütü kurallara uyulduğu taktirde oldukça güvenli bir spor dalı olarak biliniyor. Bu noktada; eğitmenlerin komutlarını harfiyen uygulamak önem taşıyor. Her uçuş öncesinde ekipman kontrolü yapmak önemli noktalardan biri oluyor. Meteorolojik kontrollerin her uçuş öncesinde sağlanması bir başka önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu unsurlara dikkat edilmesi halinde yamaç paraşütü için riskler en aza indirgenmiş oluyor. Böylelikle güvenli bir uçuş yapılabiliyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Yamaç Paraşütü
Karaman yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenler için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulları sağlayanlar eğitimlere katılabiliyor. Eğitimler için bir yaş sınırı olduğunun bilinmesi gerekiyor. 16 yaşını doldurmuş adayların kurslara katılmasında sakınca bulunmuyor. Fakat uzman pilot eğitimi almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Yamaç paraşütü kurslarına katılacak bireylerin belirli boy ve kilo koşullarına da uyuyor olmaları gerekiyor. Belirlenen boy aralığı 155 – 200 cm olarak biliniyor. Buna ek olarak; adayların 45 – 110 kilo aralığında olmaları gerekiyor.

Spora elverişli olmak ve sağlıklı olmak paraşüt eğitimi için en önemli koşullar arasında yer alıyor. Bu nedenle adayların kurs kayıtları esnasında sağlık durumlarını belgelendirmeleri isteniyor. Kalp, astım, epilepsi, yüksek tansiyon ve renk körlüğü olanlar Karaman yamaç paraşütü eğitimi alamıyor. Hamilelerin eğitimlere ve uçuşlara katılmasının yasak olduğu biliniyor. Adayların Aile Sağlığı Merkezlerinden alacakları sağlık raporları ile kursa katılmaları önünde bir engel olmadığını göstermeleri gerekiyor. Bazı durumlarda eğitmenlerin talebi üzerine sağlık raporunun hastanelerden alınması gerekebiliyor.

Karaman yamaç paraşütü eğitimi ve uçuşları için bir süredir İç Anadolu bölgesinin tercih edilen şehirlerinden biri oluyor. Yakın gelecekte Karaman’ın bu alanda daha önemli bir merkez olması için çalışmalar yürütülüyor.

Adayların eğitim durumları da yamaç paraşütü kursları için önemli bir noktayı oluşturuyor. Bu THK tarafından sunulan şartlardan biri olarak biliniyor. Adayların en az ilköğretim mezunu olmaları bekleniyor. Bu nedenle adayların eğitim durumlarını belgelendirmeleri gerekiyor.

Adayların resmi sürecin işleyebilmesi için sunmaları gereken farklı belgeler de bulunuyor. Peki; uçuş okulları adaylardan hangi evrakları talep ediyor? Sunulması gereken diğer belgeler neler?

Karaman Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin İstenen Evraklar

Karaman’da paraşüt eğitimi almak isteyenlerden talep edilen evraklar şu şekilde sıralanıyor;

 • Nüfus cüzdanı (Aslı ve Fotokopisi)
 • Son altı ay içinde alınan adli sicil kaydı (18 yaşından büyükler için)
 • Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik kartında belirtilmiyorsa)
 • Öğrenim durum belgesi
 • Sekiz adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık Raporu
 • Taahhütname (18 yaşını doldurmuş olanlar için)
 • Veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
 • THK pulu

Bu belgeler adayların gerekli koşullarını sağladığının bir göstergesi oluyor. Aynı zamanda resmi işleyiş için gerekli evrakları içeriyor. Talep edilen THK pulu, adayların her kurs aşamasının ardından alacağı sertifikalara yapıştırılmak üzere isteniyor. 18 yaşın altındaki bireylerin eğitimlere katılabilmeleri için veli onayına ihtiyaç duyuluyor. Vesikalık fotoğraf ve adli sicil kaydının son altı aya ait olması gerekiyor. Adli sicil kaydı yalnızca 18 yaş üzeri katılımcılardan isteniyor.

yamaç paraşütü eğitimi 2022

Karaman’da Yamaç Paraşütü İçin Tercih Edilen Bölgeler

Peki; Karaman yamaç paraşütü eğitimi nerede yapılıyor? Karaman’da yamaç paraşütüne elverişli bölgeler hangileri?

Karaman’da yamaç paraşütü eğitimleri ve uçuşları için tercih edilen iki bölge bulunuyor. Bu bölgelerden ilki Karadağ oluyor. Karadağ yamaç paraşütü uçuşlarına 2010 yılından beri ev sahipliği yapıyor. 2010 yılında iki yamaç paraşütü pilotunun bölgede uçuş rekoru kırdığı biliniyor. Bölgenin yamaç paraşütü için son derece elverişli olduğu düşünülüyor. Karadağ yamaç paraşütü uçuşları için yerli ve yabancı pilotları ağırlıyor. Dünya genelinde yamaç paraşütü tutkunları için Karadağ önemli merkezlerden biri olarak görülüyor.

Karadağ, Karaman ilinin merkezinde yer alıyor. Karadağ, Karaman merkeze yaklaşık 30 km mesafede bulunuyor. Karadağ’ın sönmüş volkanik bir dağ olduğu biliniyor. 3 tepenin birleşmesinden oluşan Karadağ; Hotamış bataklığı ve Çumra ovası arasında bulunuyor. Dağın yüksekliğinin ise 2.271 metre olduğu biliniyor. Karadağ, yamaç paraşütü uçuşları için keyifli bir deneyimin adresi oluyor. Bölge Karaman yamaç paraşütü eğitimi için de önemli bir merkez olarak biliniyor. Paraşüt kursları için her yıl çok sayıda kursiyeri ağırlıyor.

Ermenek yamaç paraşütü eğitimleri ve uçuşları için tercih edilen bir diğer bölge oluyor. Ermenek yamaç paraşütü için Karadağ’a göre çok daha yeni bir adres olarak biliniyor. Ermenek’te paraşüt uçuşları ve eğitimleri yaklaşık 3 yıldır yapılıyor. Ermenek’te yamaç paraşütü uçuşları sırasında 2 bin metrenin üzerine çıkmak mümkün olabiliyor. Ermenek paraşüt tutkunlarına keyifli bir uçuş ve eğitim deneyimi sunuyor.

Karaman Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; Karaman’da yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenler için fiyatlar nasıl? Yamaç paraşütü eğitimleri farklı aşamaları ve farklı süreleri içeriyor. Eğitimler başlangıç seviyesinden uzman pilot seviyesine kadar uzanıyor. Bunun yanı sıra; SİV Eğitimi ve Paramotor Eğitimi gibi farklı nitelikteki eğitimlere katılmak da mümkün olabiliyor. Karaman yamaç paraşütü eğitimi için adayların ayırması gereken bütçe bu kriterlere göre farklılık gösteriyor. Her eğitim aşaması için gerekli ücret 5 bin ile 15 bin TL arasında değişiyor.

Kurslar süresince ihtiyaç duyulan ekipman desteği uçuş okulları tarafından sağlanıyor. Ancak konaklama masrafı ve diğer kişisel masrafların adaylar tarafından karşılanması gerekiyor. Konu hakkında daha detaylı bilgi uçuş okulları ve eğitmenler aracılığıyla alınabiliyor. Aynı zamanda uçuş okullarının web siteleri aracılığıyla detaylara ve merak edilen soruların yanıtlarına ulaşmak mümkün olabiliyor.

Yamaç Paraşütü Kursları Neleri İçeriyor? Kurs Takvimi Nasıl İlerliyor?

Yamaç paraşütü kursları farklı aşamaları içeriyor. Kurslar başlangıç seviyesinden uzman pilot seviyesine kadar uzanıyor. Aynı zamanda acil durum müdahale pilotları yetiştirebiliyor. Motorlu paraşüt uçuşları için paramotor eğitimleri almak mümkün olabiliyor. Her kurs farklı süreleri kapsıyor ve farklı konulara odaklanıyor.

P1 Eğitimi


Karaman yamaç paraşütü eğitimi
almak isteyenler için ilk aşama P1 eğitimi oluyor. Bu aşamada adaylara yamaç paraşütüne dair temel bilgiler veriliyor. Bu aşama teorik olarak yürütülüyor. Eğitimin sonunda adaylara teorik bir test uygulanıyor. Testte başarı gösterenler Başlangıç Seviyesi Pilotu olmak üzere P2 eğitimine başlayabiliyorlar.

P2 Eğitimi

Başlangıç seviyesinde kursiyerler paraşüte hakimiyet ve paraşütü baş üstünde tutma gibi eğitimler alıyorlar. Adaylara bu aşamada yer eğitimleri veriliyor. Bu eğitimler daha çok düz arazilerde gerçekleştiriliyor. Yamaç paraşütü rüzgar eşliğinde yapılan bir spor olarak biliniyor ve meteorolojik koşullar en önemli unsur oluyor. Bu nedenle kursiyerler bu aşamada meteoroloji eğitimlerine de tabi tutuluyor. Kurs bitiminde adaylara teorik ve uygulamalı testler yapılıyor. Bu testlerde %75 oranında başarı gösteren adaylar orta pilot eğitimi almaya hak kazanıyor.

P3 Eğitimi

Karaman yamaç paraşütü eğitimi için bir sonraki aşama P3 eğitimi veya orta pilot eğitimi olarak anılıyor. P3 eğitimi de teorik ve uygulamalı olarak yürütülüyor. Kursiyerler yer ve uçuş eğitimlerine bu aşamada da devam ediyorlar. Kursiyerler P3 eğitimi sırasında şu konulara odaklanıyorlar;

 • Uçuş Planlama Eğitimi
 • Ters Kalkış Eğitimi
 • Yelken Uçuşu Eğitimş
 • Termik Eğitimi

Bu aşamayı başarıyla tamamlayan kursiyerler deneyimli pilot eğitimi almaya hak kazanıyorlar. Bir üst aşamaya geçebilmek için teorik ve uygulamalı sınavlarda %75 oranında başarı göstermek gerekiyor.

P4 Eğitimi

P4 ya da deneyimli pilot eğitimi bir sonraki aşama olarak biliniyor. Kursiyerlere bu aşamada, kapsamlı yelken uçuş eğitimi ve kapsamlı termik uçuş eğitimi veriliyor. Buna ek olarak; kursiyerler, full S.İ.V. eğitimi ve yedek paraşüt katlama eğitimi alıyorlar. Bu aşamanın sonunda adaylar deneyimli pilot lisansının sahibi oluyorlar. Aynı zamanda eğitimlerin son seviyesi olan uzman pilot eğitimi almaya da hak kazanıyorlar.

P5 Eğitimi

Karaman yamaç paraşütü eğitimi için son aşama P5 eğitimi oluyor. P5 eğitimi aynı zamanda uzman pilot eğitimi olarak da anılıyor. Bu aşamada verilen eğitimler şöyle sıralanıyor;

 • Rotasyon Eğitimi
 • Gps Ve Vario Okuma Eğitimi
 • İleri Seviye Termik Eğitimi
 • Uzun Mesafe Uçuş Eğitimi

Bu aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylar beş aşamalı paraşüt eğitiminin sonuna gelmiş oluyorlar. Adaylar bu aşamanın sonunda THK onaylı uzman pilot sertifikasının sahibi oluyorlar. Böylelikle tek başlarına uzun mesafe uçuşları yapabilecek yeterliliğe de sahip oluyorlar.

SİV Eğitimi

Eğitimler yalnızca bu beş aşamayı içermiyor. Kursiyerler SİV eğitimi gibi farklı nitelikteki eğitimlere Karaman yamaç paraşütü eğitimi kapsamında katılabiliyorlar. SİV eğitimleri riskli ve acil durumlara müdahale edebilecek niteliğe sahip paraşüt pilotları yetiştirmeyi amaçlıyor. SİV eğitimleri süresince adaylara şu alanlarda eğitimler veriliyor;

 • Spin,stall
 • Asimetrik Ve Önden Kapanma
 • İrtifa Kaybetme
 • Acro Başlangıç Hareketleri

Paramotor Eğitimi

Kursiyerlerin katılabileceği bir başka eğitim Paramotor eğitimi oluyor. Paramotor, yamaç paraşütünün motor eşliğinde yapılan farklı bir dalı olarak biliniyor. Paramotor eğitimi alabilmek için başlangıç seviyesini başarıyla bitirmiş olmak gerekiyor. Eğitimler teorik ve uygulamalı olarak yürütülüyor. Paramotor eğitimleri kapsamında kursiyerlere iniş ve kalkış planlama eğitimi veriliyor. Aynı zamanda kursiyerler, paramotor kurulumu ve motor tamir ve bakımı alanında eğitim alıyorlar. Elbette tüm bunlara ek olarak uçuş eğitimleri de kurs sürecinin bir parçası oluyor.

Karaman yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için YPeğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?