Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Muğla Yamaç Paraşütü Eğitimi

Muğla Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Muğla Yamaç Paraşütü Eğitimi

Muğla yamaç paraşütü eğitimi denildiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri oluyor. Özellikle tandem uçuşlar söz konusu olduğunda Muğla’nın son derece popüler olduğu biliniyor. Bahar ve yaz aylarında Muğla’nın pek çok farklı bölgesinde yamaç paraşütü etkinlerine katılmak mümkün olabiliyor. Bununla birlikte; Muğla’da dört mevsim yamaç paraşütü yapmak da mümkün olabiliyor. YPEğitimi, Muğla’da faaliyet yürüten firmaların başında geliyor. Muğla sunduğu eşsiz manzaralar ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Yeşille mavinin buluştuğu muhteşem doğayı gökyüzünden izlemek benzersiz bir deneyim oluyor. Tertemiz havası, berrak gökyüzü ve engin deniziyle Muğla adından söz ettiriyor. Yamaç paraşütü için yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın gözbebeği oluyor.

Fethiye Yamaç Paraşütü

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen paraşüt tutkunları Muğla’da yamaç paraşütü deneyimi yaşıyor. Yamaç paraşütü Muğla’nın turizm potansiyelini arttıran en önemli sporlardan biri oluyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde yamaç paraşütü aktivitelerine yer verilen etkinlikler, yarışmalar ve festivaller düzenleniyor. Bu festivallere hem Türkiye’nin hem de dünyanın ilgisi büyük oluyor.

Muğla yamaç paraşütü eğitimi dışında farklı sporlarla da dikkat çekmeyi başarıyor. Özellikle su sporları konusunda Muğla, Türkiye’nin en popüler şehirleri arasında yer alıyor. Şehre tatil yapmaya, farklı kültürleri tatmaya ve şehrin tarihi mirasına tanıklık etmeye gelenler de oluyor. Muğla, tarih boyunca önemini korumuş kentlerden biri olarak görülüyor. Muğla bugün de Türkiye’nin saklı cenneti olarak anılıyor. Geçmişten bugüne şehirde farklı medeniyetlerinin hakimiyet kurduğu biliniyor.

Şehrin tarihinin M.Ö. 3000’li yıllara dayandığı düşünülüyor. Şehrin en eski hakiminin ise Karyalılar olduğu biliniyor. Şehre daha sonra Mısırlılar, Asurlular, İskitler, Medler ve Perslerin hakim olduğu tarihsel kaynaklarda yer alıyor. Günümüzde şehrin farklı bölgelerinde, Lidya, Likya ve Frigyalıların izlerine rastlamak mümkün olabiliyor. Dünyaca ünlü Likya Yolu’nun Muğla’nın Fethiye ilçesinde başladığı biliniyor. Bu yol Antalya’ya kadar uzanıyor. Muğla’yı ziyaret edenlerin bu eşsiz kültür mirasına tanıklık etmesi mümkün olabiliyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Peki; Muğla’da hangi bölgelerde yamaç paraşütü eğitimleri veriliyor? Muğla yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Kimler eğitimlere katılabilir?

Muğla Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Hangi Bölgeler Tercih Ediliyor?

Muğla’da yamaç paraşütü denildiğinde akla gelen birçok farklı bölge bulunuyor. Ölüdeniz yamaç paraşütü için Muğla’nın en popüler adresi olarak biliniyor. Ölüdeniz yalnızca Muğla’nın değil Türkiye’nin ve dünyanın popüler yamaç paraşütü noktalarından biri oluyor. Ölüdeniz yamaç paraşütü dışında farklı spor dalları için de popüler bir lokasyon olarak biliniyor. Ölüdeniz bu anlamda her talebe ve her ihtiyaca cevap verebilecek bir bölge olarak biliniyor. Rafting, dalış, rüzgar sörfü, trekking bu aktivitelerden bazıları olarak sıralanıyor.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Fethiye yamaç paraşütü tutkunlarının dünyada tercih ettiği ilk adresler arasında yer alıyor. Fethiye yamaç paraşütü etkinlikleri Babadağ adıyla anılan bölgede gerçekleştiriliyor. Bu bölge; Muğla yamaç paraşütü eğitimi faaliyetleri söz konusu olduğunda da ön plana çıkıyor.

Babadağ’da yamaç paraşütü uçuşları için dört farklı pist bulunuyor. Her pistin farklı yüksekliklere sahip olduğu biliniyor. 1200, 1700, 1800 ve 1960 metre yükseklikteki uçuş pistlerinden gökyüzüne süzülmek mümkün olabiliyor. Bölgede gerçekleştirilen tandem uçuşlar yaklaşık olarak 30 dakika civarında sürüyor. Bu noktada; paraşüt tutkunlarını Ölüdeniz’in benzersiz doğası ve manzarası karşılıyor. Gökyüzündeki bu unutulmaz yolcuğun ardından paraşütçüler Belcekız Sahili’ne iniş yapıyor.

Muğla yamaç paraşütü eğitimi söz konusu olduğunda da bölgenin son derece elverişli olduğu biliniyor. Farklı yüksekliklere sahip pistlerin bulunması farklı seviyelerdeki pilotların eğitim almasına olanak veriyor. Aynı zamanda bölgedeki coğrafi ve meteorolojik koşullar eğitimler açısından avantaj sağlıyor. Babadağ’ın rüzgar yönü ve hızı bakımından son derece elverişli bir bölge olduğu biliniyor. Bu anlamda yılın farklı dönemlerinde uçuş yapmak mümkün oluyor. Ancak en uygun mevsimin ilkbahar ve yaz olduğu biliniyor. Muğla’da Milas, Marmaris, Datça gibi ilçelerde yamaç paraşütü uçuşlarına katılmak ve eğitim almak da mümkün olabiliyor. Bu konuda detaylı bilgi için uçuş okullarının web sitelerini takip etmek ve irtibat kurmak gerekiyor.

Muğla Yamaç Paraşütü Eğitimi Süresince Adayları Neler Bekliyor?

Muğla yamaç paraşütü farklı seviyeleri kapsayan uzun soluklu bir eğitim sürecini içeriyor. Başlangıç seviyesinden uzman pilot seviyesine kadar toplam beş seviyede eğitimler veriliyor. Bu seviyeler P1, P2, P3, P4 ve P5 isimleriyle de anılabiliyor.

P1 ve P2 Eğitimi

P1 ve P2 eğitimleri başlangıç seviyesinin iki temel parçası olarak kabul edilebiliyor. Bu eğitimler genellikle bir arada veriliyor. Çünkü P1 eğitimleri yalnızca teorik eğitimleri içeriyor. Bu nedenle bu seviyenin neticesinde adaylar herhangi bir lisans ya da sertifika sahibi olmuyorlar. P1 eğitimi birkaç gün sürüyor ve ardından başlangıç eğitimi adıyla anılan P2 eğitimlerine geçiş yapılıyor.

Muğla Yamaç Paraşütü Fiyatları

Muğla yamaç paraşütü eğitimi ile başlangıç pilotu olmak isteyenler teorik eğitim sürecinin ardından yer eğitimlerine başlıyor. Yer eğitimlerinde paraşüt üzerinde tam anlamıyla hakimiyet kurulabilmesi önem taşıyor. Paraşütü baş üzerinde doğru biçimde tutabilmek, paraşütle koşabilmek gibi konulara değiniliyor. Ek olarak; Meteoroloji eğitimlerinin startı bu aşamada veriliyor. Meteoroloji eğitimi, yamaç paraşütü için kritik konulardan biri oluyor. Güvenli bir uçuş için meteoroloji konusuna hakim olmak ve her uçuş öncesi gerekli meteorolojik kontrolleri sağlamak gerekiyor. Başlangıç eğitimini tamamlayabilmek için iniş ve kalkış sürecinde gerekli reflekslere sahip olmak gerekiyor. Yer eğitimlerine kusursuz biçimde tamamlandığında uçuş eğitimlerine başlanabiliyor.

P3 Eğitimi

Muğla yamaç paraşütü eğitimi başlangıç seviyesinde başarılı olan adaylar için bir sonraki aşama P3 eğitimi oluyor. Bir diğer adıyla orta pilot eğitimi olarak bilinen süreç adayların yeni uçuş teknikleriyle tanıştıkları seviye oluyor. Bu uçuk teknikleri yelken uçuşu ve termik uçuşu isimleriyle anılıyor. Orta pilot eğitiminin yaklaşık 30 günlük bir kurs sürecini kapsadığı biliniyor. Bu eğitim sürecinde kursiyerlerin kendi ekipmanlarına sahip olmaları bekleniyor.

Kurs süresince katılımcıların farklı uçuş noktalarında 40 sorti uçuş yapmaları isteniyor. Ek olarak 5 saat yelken ve 2 saat termik uçuş gerçekleştirmeleri gerekiyor. Gerçekleştirilen bu uçuşlarda kursiyerlerin teknik başarısı değerlendiriliyor. Aynı zamanda tecrübe kazanmaları sağlanıyor. Hava ve uçuş tahmini gibi konulara odaklanılıyor ve kursiyerlerin bu konularda gelişim göstermeleri bekleniyor. Bu seviyenin bir diğer konusu ise ters kalkış oluyor. Bu seviyeyi tamamlamak için kurs sonunda uygulanan testlerde %75 oranında başarıya sahip olmak gerekiyor.

P4 Eğitimi

Muğla yamaç paraşütü eğitimi alacak adaylar için bir sonraki aşama deneyimli pilot eğitimi oluyor. Deneyimli pilot ya da P4 eğitimi kapsamlı uçuş eğitimlerinin verildiği bir seviye olarak biliniyor. Kurs programı yaklaşık olarak 20 günde tamamlanıyor. Kursiyerler bir önceki aşamada tanıştıkları yelken ve termik uçuşu konusunda daha detaylı eğitimlere tabi tutuluyor.

Bu aşamanın dikkat ve tecrübe gerektirdiği biliniyor. Çünkü bu aşamada adaylara su üzerinde de eğitimler veriliyor. Bu aşamada kursiyerlerden en az 20 sorti uçuş yapmaları bekleniyor. Aynı zamanda 10 saat termik uçuş gerçekleştirmeleri isteniyor. Uçuşlar sırasında GPS ile kayıt yapılıyor ve uçuşlar böylelikle eğitmenlerin değerlendirilmesine sunulabiliyor.

Bu aşamada adaylara rota ve telsiz eğitimi veriliyor. Aktif pilotaj kurs sürecinde verilen eğitimler arasında yer alıyor. Detaylı meteoroloji eğitimleri kurs kapsamında yer alıyor. Aynı zamanda kursiyerler iler düzey malzeme bilgisi dersleri alıyorlar. Yedek paraşüt katlama eğitimi bu seviyenin bir diğer konusu olarak karşımıza çıkıyor.

P5 Eğitimi

Muğla yamaç paraşütü eğitimi sürecinde en önemli aşama hiç şüphesiz ki uzman pilot eğitimi oluyor. Uzman pilot eğitimi zorlu bir süreci kapsıyor. Tecrübe gerektiren bu eğitimde adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları en önemli şartlardan biri oluyor. Bu eğitimi tamamlayan adaylar uzman pilot lisansı alıyorlar. Uzman pilot lisansı tek başına uçuşun yanı sıra eğitmen olarak görev alabilmek anlamına da geliyor. Bu eğitim süreci yaklaşık olarak 20 günü kapsıyor ve kamp şeklinde gerçekleştiriliyor. Adaylar gün boyunca süren eğitimlere tabi tutuluyorlar.

Kurs programı kapsamında katılımcılar rotasyon eğitimlerinden geçiyorlar. GPS eğitimi alıyorlar. İleri seviye termik eğitimlerine bu aşamada da devam ediyorlar. Bu aşamada en önemli konu uzun mesafe uçuşları oluyor. Kursiyerlere uzun mesafe uçuşları gerçekleştirmeleri için beş hak tanınıyor. Bu beş hakkı kullanarak 100 kilometrelik uçuş gerçekleştirmeleri isteniyor. Tüm bu süreçlerde başarı gösteren adaylar Muğla yamaç paraşütü eğitimi sürecini tamamlamış oluyorlar. Bu kapsamda THK onaylı uzman pilot lisansının da sahibi oluyorlar.

Muğla Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; eğitimlerden faydalanmak isteyenler için Muğla yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Yamaç paraşütü eğitimlerinde her kurs seviyesi farklı bir kurs süreci olarak başlıyor ve tamamlanıyor. Bu nedenle her kurs sürecinde farklı bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu noktada; kurs seviyeleri ve ücretlerini şu şekilde sıralamak mümkün olabiliyor;

 • Başlangıç Eğitimi – 5 bin 500 TL
 • Orta Pilot Eğitimi – 7 bin 500 TL
 • Deneyimli Pilot Eğitimi – 8 bin 500 TL
 • Uzman Pilot Eğitimi – 10 bin TL

Temel beş aşamanın dışında farklı nitelikte eğitimlere katılma şansı da bulunuyor. SİV ve Paramotor Eğitimi bu kapsamda verilen eğitimler olarak biliniyor. Muğla yamaç paraşütü eğitimi kapsamında verilen, SİV eğitimi ile acil müdahale durumlarında rol oynayacak pilotlar yetiştiriliyor. Paramotor eğitimleri ile ise motorlu yamaç paraşütüne ilgi duyan pilotların yetiştirilmesi hedefleniyor. SİV eğitiminin ücreti 7 bin 500 TL olarak biliniyor. Paramotor eğitimi almak isteyenlerin ise uçuş okuluna 15 bin TL ödeme yapmaları gerekiyor.

Gerekli ekipmanlar, kurs ücreti dışında kalan harcamalar ve diğer konular için uçuş okuluyla irtibat kurmak gerekiyor. Bazı seviyelerde uçuş okulları ekipman desteği sağlayabiliyor. Ancak kursiyerlerin temin etmeleri gereken ekipmanlar da bulunuyor. Konaklama, beslenme ve diğer kişisel harcamalar için de adaylar tarafından ek bir bütçe ayrılması gerekiyor.

Muğla Yamaç Paraşütü Eğitimleri İçin Gerekli Evraklar

Muğla yamaç paraşütü eğitimi için adaylar web sitesi üzerinden ön başvuruda bulunabiliyor. Ardından adaylar gerekli evrakları sunarak kayıtlarını gerçekleştirebiliyorlar. Kayıtlar sırasında adaylardan talep edilen evrakları şöyle sıralamak mümkün olabiliyor;

 • Nüfus cüzdanının aslı (fotokopisi ile beraber)
 • 18 yaşını dolduran adaylar için son altı aya ait adli sicil kaydı
 • Ehliyet ya da kimlikte belirtilmemişse kan grubu belgesi
 • İlköğretim ve üzeri öğrenim derecesine sahip olduğuna dair öğrenim durum belgesi
 • Son altı aya ait 8 adet vesikalık fotoğraf
 • “Yamaç paraşütü yapabilir” ibareli sağlık raporu (Aile sağlığı merkezlerinden ya da gerekli görülürse hastaneden alınmalı)
 • 18 yaşın üzerindeki adaylar için taahhütname
 • 18 yaşın altındaki adaylar için noter onaylı ve veli imzalı muvafakatname
 • Sertifikalar için THK pulu

Muğla yamaç paraşütü eğitimi konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa YPEğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

0850 308 2143
0542 492 2022

Yamaç Paraşütü Eğitimi Kurs Katılım Formu

Eğitimlerimize katılmak ve eğitimlerimlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?