Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Ağaca İniş

Yamaç paraşütü ağaca iniş pilotların yaşamak istemeyeceği acil durumlardan bir tanesidir. Uçuş sırasında ya da iniş sırasında yaşanan olumsuzluklar neticesinde gelişen bir kaza ve acil durumdur. Suya iniş, çatıya iniş, tele iniş gibi acil durumlardan birisidir ve pilotların bu inişleri yapmamak için dikkatli olması gerekmektedir.

Yamaç paraşütü sanılanın aksine kaza oranı en düşük sporlardan birisidir. Ölüm ve yaralanma oranı bütün ekstrem sporlar içerisindeki en düşük orana sahip spordur. Tabi ki tüm uçuşlar büyük dikkat ve özen gerektirmektedir. Doğru planlanmış bir uçuş kazaları en aza indirmekte birincil rol oynamaktadır.

Kalkış ve iniş alanının seçimi, rüzgarın limitler dahilinde olması pilotların en çok dikkat etmesi gereken konulardandır. Tabi ki hava durumu anlık değişebilir, kalkıştan dakikalar sonra rüzgar şiddetlenebilir. Tüm bu olasılıklar göz önüne alınıp planlı ve kararlı olunmalıdır.

Yamaç Paraşütü Ağaca İniş Yapmamak İçin Yapılması Gerekenler

Yamaç paraşütü doğa ile iç içe yapılan ekstrem bir spordur. Uçuş bölgeleri genellikle tepelerde, ormana yakın bölgelerde ya da deniz kenarlarında olmaktadır. Uçuş bölgesi seçiminde iniş yapılacak alanın belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.

İniş yapılacak bölge geniş ve düz alanlardan oluşmalıdır. Yüksek gerilim hatlarının, evlerin, binaların ve ağaçların çok olduğu bölgeler iniş yapmayı zorlaştıracaktır. Bu yüzden geniş ve engelsiz alanların seçimine dikkat edilmelidir. Uçuş sırasında oluşabilecek aksilikler göz önünde bulundurulmalı ve bir B planı oluşturulmalıdır.

Özellikle yaz aylarında havanın ani değişimleri, termiklerin oluşmasında da etken olmaktadır. İstenmeyen bir termiğe girmek ya da savrulmak pilotları zor durumda bırakabilmektedir. Bu yüzden rüzgarın yönünün ve hareketinin belirlenmesi pilotlara avantaj sağlayacaktır.

Yamaç paraşütü ağaca iniş yapmamak için anlık olarak rüzgar yön tayini yapılmalıdır. İnişe geçmeden önce planlama yapılmalı varsa daha önce iniş yapan pilotlar gözlemlenmelidir. Çevredeki windsocklar, bayrak direkleri, baca dumanları ve ağaç dallarının hareketleri gözlemlenmelidir. Çevre gözlemini yapan pilotlar iniş için bütün planlarını yapmalı ve yaptıkları planları kararlı bir şekilde uygulamalıdır.

Ağaçlara inmek pilotların tercih ettiği bir iniş bölgesi değil aksine bir acil durumdur. Pilotların hayatını tehlikeye atacak, yaralanmalara neden olabilecek ciddi bir konudur. Tabi ki her acil durum gibi pilotların önceden bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Oluşabilecek tüm acil durumlar SIV Eğitimi ile pilotlara simüle edilmektedir. SIV Eğitimi THK lisanslı uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Yaşanabilecek tüm acil durumların önceden tatbik edilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu durumlarda ne yapılacağını önceden pratik yapmak zor durumlardan kurtulmaya büyük yarar sağlayacaktır.

Yamaç Paraşütü Ağaca İniş ve Yapılması Gerekenler

Başarılı bir kalkış yaptınız, çok güzel adrenalin dolu bir uçuş gerçekleştirdiniz ve sıra inişe geldi… İşler planlandığı gibi gitmedi ve savrulmaya başladınız. Ya da kanadınızda bir problem oldu ve iniş bölgesinden sapmaya başladınız. Ağaçlara iniş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Panik yapılmamalı ve soğuk kanlı olunmalıdır.
 • İniş yapmak için en uygun ve sağlam ağacın seçilmesinde büyük yarar olacaktır.
 • Yer hızı azaltılmalıdır. Yer hızının azaltılması için rüzgar karşıdan alınmalıdır.
 • Hava hızının azaltılması için frenler yüzde yüz çekilmelidir.
 • Ağaca tam ortalanarak yaklaşılmalıdır.
 • Ayaklar öne uzatılıp çapraz olarak bağlanmalıdır. Bu sayede ilk şok ayaklarla alınacaktır.
 • Çarpma sırasında zarar görmemek için yüze kol ile siper yapılmalıdır.
 • Yere düşmemek için ağaçta kalmaya çalışılmalıdır.
 • Durulan dalın sağlam olduğundan emin olunmalıdır.
 • Tekrardan havalanmamak ve sürüklenmemek için kanat toplanmalıdır.
 • Telsiz ile hemen yardım çağırılmalıdır. Yardım çağırırken sakin olunup tane tane koşulmalıdır, durum açık ve net şekilde anlatılmalıdır.
 • İniş yapılacak bir pozisyonda ise kuşamdan çıkılmalıdır.
 • Pozisyon uygun ise yedek atılıp, yedeğin iplerine tutunarak inilmelidir.
 • Kask ve botlar kesinlikle çıkarılmamalıdır.

Yamaç paraşütü ağaca iniş prosedürleri dikkatlice ve soğukkanlılıkla uygulanmalıdır.

Ağaca İniş Yapan Pilotlara Yardım Etmek

Ağaca iniş yapmak zorunda kalan ya da ağaca çarpan pilotlara yardım etmek dikkat gerektiren bir konudur. Pilotlara yardım ederken soğukkanlı olunmalıdır. Hemen yardım çağırılmalı ve panik yapılmamalıdır. Yerdeki yardımcıların panik yapması ağaç üzerinde kalan pilotu paniğe sokacak ve yanlış karar almasına neden olacaktır.

Yapılacak ilk iş pilotun yaralı olup olmadığı öğrenilmelidir. Yaralı olup olmadığı profesyonel ilk yardım ekiplerine bildirilmelidir. Tek bir kişi ise ağaçtan indirmeye ya da ipleri kesmeye çalışmamalıdır. Yerde bekleyen kişilerin yapabilecekleri en önemli görev pilotu sakinleştirmek olacaktır. Yamaç paraşütü ağaca iniş konusunda pilotların ve yerde yardım edenlerin son derece sakin olması gerekmektedir.

Ekip olarak yardım edildiğinde ise acele edilmemeli varsa pilotun yaralarına zarar verilmemelidir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç paraşütü eğitimi ülkemizde birçok kulüp tarafından verilmektedir. YPEğitim yamaç paraşütü eğitimi veren kurumlardan birisidir. THK lisanslı uzman eğitmenler tarafından başlangıç eğitimi seviyesinden itibaren eğitim vermektedir. Başlangıç eğitimi ile tandem uçuşlar yapma fırsatı yakalanmaktadır. Teorik ve pratik olarak birçok konuda eğitim verilmekte ve kurs sonunda THK onaylı sertifika verilmektedir.

Türkiye’nin her bölgesinde, her şehrinde yamaç paraşütü yapmak mümkündür. Yamaç paraşütü fiyatı alınacak eğitim seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Yamaç paraşütü fiyatı için sosyal medya hesaplarından ve telefon numaralarından ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Yamaç paraşütü ağaca iniş pilotların yaşamak istemeyeceği bir acil durumdur. Çok nadir olsa da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. İniş prosedürlerinin doğru uygulanması ve sakin olunması pilotları korumaktaki en büyük faktörlerdendir. Yamaç paraşütü eğitimi için YPEğitim’e başvurabilirsiniz. Yamaç paraşütü hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?