Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Askı İpleri

Yamaç paraşütü askı ipleri üç ana bölümden birisidir. Kanat (kubbe) ve harnesle beraber yamaç paraşütünün en önemli parçalarıdır. Kubbeyi, kolonlarla beraber harnese bağlayan ve ana taşıyıcı gören iplerdir. Çok ince ama çok dayanıklı malzemeden üretilen askı ipleri ortalama 150 kilo taşıma kapasitesine sahiptirler. Kevlar ya da dynema adı verilen liflerden üretilmektedir. Bu lifler esneme yapmamaktadır ve yüksek dayanıklılığa sahiptirler. Üretildiği liflere göre isim almaktadır. Kevlar ip ya da dynema ip olarak adlandırılırlar.

Örgü biçiminde üretilen askı ipleri iki parçadan oluşmaktadır. İç kısımda ana taşıma görevini gören kevlar ip bulunmaktadır. Dış kısım ise bu ipi koruma görevi gören kaplama kısmıdır. Kaplama kısımları naylon ya da dacron malzemeden üretilmektedir. Sürtünmeleri en aza indirmek ve havanın bütün yapısının bozulmasını engellemek amacıyla çok ince üretilmektedirler. Askı ipleri ortalama 10 ile 15 milimetre kalınlığında olmaktadır ve oldukça da hafiftirler.

Yamaç Paraşütü Askı İpleri İsimleri Nelerdir?

Yamaç paraşütlerinin üzerindeki ipler kanatta çatal olarak bağlanmış durumdadır. Aşağıya inildikçe bu çatal ipler birleşerek tek bir ipe dönüşmektedirler. Yamaç paraşütlerinde ortalama olarak 35 ana iple beraber 120 civarında çatallara ayrılmış askı ipi bulunmaktadır. Askı iplerinin kolonlara kadar olan mesafeleri ortalama olarak 8 metre civarında olmaktadır. Her bir ana ip ise ortalama olarak 150 kilo üzerinde yük taşıyabilmektedir.

Askı ipleri isimlerini bağlandıkları kolon iplerinden almaktadır. Kubbeden çatallı olarak gelen askı ipleri tek bir ipe dönüşürler. Tek parça ipler küçük metal halkalarla kolonlara bağlanırlar. Yamaç paraşütünde kolonlar A,B,C,D olarak adlandırılmaktadır. Kolon isimleri önde A kolonu olarak başlayarak sırasıyla B,C,D isimlerini alırlar. Askı ipleri de bağlandıkları kolonlara göre sırasıyla aynı isimleri almaktadırlar.

Yamaç Paraşütü Askı İpleri Genel Özellikleri

Yamaç paraşütü üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu üç ana bölüm  kanat, askı ipleri ve kuşam (harnes) dan oluşmaktadır. Bu üç bölüm de farklı malzeme ve üretim özelliklerine sahiptirler. Her değişen özellik yamaç paraşütü fiyatı için değişiklik oluşturmaktadır. Sporcuların bütçeleri ve kullanım amaçlarına göre malzeme ve ekipman seçimleri yapılmaktadır. Aynı zamanda sıfır ya da ikinci el kullanma da bütçeleri etkilemektedir.

Eğitim, tandem, akrobasi ve yarışmalar için farklı malzeme seçimleri bulunmaktadır. Seçilen her malzeme uçuş süresini, süzülme oranını ve hızı etkilemektedir. Aynı zamanda pilotların boyları ve kilolarının malzeme seçiminde büyük etkisi bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü askı ipleri dayanıklı, esnemeyen ve mukavemeti yüksek malzemelerden üretilmektedir. Pilotun kilosu aynı zamanda tandem uçuşlarında iki kişinin uçuş yaptığı zamanlarda taşıma kapasitesi önem arz etmektedir. Bu sebeple her bir taşıyıcı ipin 150 kilogram yük taşıma kapasitesi olacak şekilde üretimi yapılmaktadır. Yamaç paraşütü üstünde ortalama olarak 35 ana taşıyıcı ip olduğu düşünüldüğünde her bir askı ipi aynı zamanda birbirlerinin yedeği konumuna gelmektedir.

Yamaç Paraşütünde İplerin Görevleri

Yamaç paraşütü üzerindeki iplerin ana görevleri en başta taşıyıcı görevi görmektedir. Aynı zamanda bütün ipler kubbe ile harnes arasında bağlantı görevi görmektedir. Pilotun paraşütü kontrol ettiği harnesi halkalar yardımı ile kolonlara, kolonlardan kanada bağlamaktadır. Aynı zamanda frenlerin yani arka kolonların kanada bağlanmasında yardımcı olmaktadırlar. Yamaç paraşütü askı ipleri bu yüzden bu sporun olmazsa olmazlarındandır. Yükün eşit miktarda kanada dağılmasını sağlayan ipler bu yüzden doğru sırada bağlanmalıdır.

Ana taşıyıcı ve bağlantı görevi gören askı ipleri hem performans hem de güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden askı iplerinin düzenli olarak kontrolü yapılmalıdır. Deforme olmuş iplerin kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Dış yüzeydeki naylon ya da dacron kısmı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Askı iplerinin doğru bağlandığından sporcular emin olmalıdır. Doğru bağlanmamış ipler karışmalara ve kapanmalara sebep olmaktadır. Kontrolü imkansız hale getiren ve risk oluşturan durumların önüne geçmek için iplerin doğru bağlandığından emin olunmalıdır. Tüm yamaç paraşütü ekipmanları gibi askı ipleri de güneşten ve rutubetten uzak bir ortamda muhafaza edilmelidir. Sürtünmelerden ve tuzlu sudan da uzak tutulmalıdır. Yamaç paraşütü askı ipleri pilotların kendi seçimleri ile belirlediği ekipmanlardandır. Yamaç paraşütü fiyatı belirlemede önemli kalemlerden birisidir. Aynı zamanda ip seçiminde kullanılacak metal halkaların da seçimi önem taşımaktadır. Paraşüt için uygun ve dayanıklı malzemeden üretilmiş, paslanmaz halkalar tercih edilmelidir.

 

Yamaç paraşütü, Türkiye’nin hemen her noktasında yapılabilmektedir. Muhteşem doğa manzaraları eşliğinde adrenalin dolu bir macera yaşama fırsatı vermektedir. Kuşlarla beraber gökyüzünü paylaşmayı, dünyayı gökyüzünden izleme fırsatı vermektedir. Yamaç paraşütü yapabilmek için uzman eğitmenlerden verilen brifinglerden sonra tandem uçuşları yapma fırsatınız bulunmaktadır. Tandem uçuşlardan sonra solo uçuş eğitimlerine devam edebilir ve THK onaylı pilot sertifikası alma şansını yakalayabilirsiniz.

Uzman eğitmenlerden teorik ve uygulama eğitim alma şansınız bulunmaktadır. Bu eğitimlerde uçuş aracınızı yakından tanıma fırsatınız bulunmaktadır. Yamaç paraşütü askı ipleri de eğitimlerde kanat ve harnesle beraber kullanılan ekipmanlar arasındadır. Yamaç Paraşütü Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?