Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Harness

Yamaç paraşütü harness pilotların uçuş sırasına oturdukları ve korumalarını sağlayan bölümdür. Sert plastik malzemeden üretilen harnesslerin iç yüzeyleri kauçuk ile kaplanmaktadır. Yamaç paraşütünü oluşturan kanat ve askı ipleri ile beraber üçüncü bölümüdür. Harness, kuşam ya da oturak olarak da adlandırılmaktadır. Tandem uçuşlar için özel üretilen harnessler aynı zamanda eğitim, akrobasi ve yarışma harnessi olarak da üretilmektedir.

Standart harnessler genellikle beş ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şu şekildedir:

  • Sırtı koruyucu bölüm
  • Oturak Kısmı
  • Omuz, bacak ve göğüs kolonu
  • Omuz askısı
  • Bagaj ve balast kısmı
  • Yedek paraşüt cebi

Yamaç paraşütünde pilotları koruma açısından en büyük görev harnesse düşmektedir. Kokpit görevi gören kuşamların doğru seçilmesi ve ayarlarının doğru yapılması gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Harness Seçimi

Harnessler; sürtünme, güneş ışığı ve sudan etkilenmeyen kumaşlardan üretilmektedir. İç kısmı sert plastik ya da tahtadan üretilen modelleri de bulunmaktadır. Oturma bölümleri uçuş rahatlığını sağlamak ve darbe şiddetlerini azaltmak için kauçukla kaplanmaktadır. Tüm bunların yanında harness seçiminde kullanım amacı ve pilotun fiziksel özellikleri önem taşımaktadır. Kullanım şekillerine göre harnessler şu şekildedir:

  • Tandem Harnessler
  • Eğitim harnessler
  • Akrobasi harnessler
  • Yarışma harnessler

Kullanım amacı belirlendikten sonra pilotun boyuna ve kilosuna uygun harness seçimi yapılmaktadır. Pilota göre küçük harnessler ilk giriş sırasında zorluk yaratabilmekte, büyük harnessler de inişte sıkıntı çıkarabilmektedir. Aynı zamanda vücuda uygun olmayan kuşamlar uçuş güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Yamaç Paraşütü Harness Bölümleri

Kokpit görevi gören harnessler aynı zamanda pilotların bagaj olarak kullandıkları alanlardır. Standart bir harnesste sırt koruyucu, oturak, askı, yedek paraşüt cebi ve kolonlar bulunmaktadır. Aynı zamanda kuşamlarda yan cepler de bulunmaktadır. Uçuş sırasında lazım olarak pusula, Rüzgar ölçer, su ve yiyecek bu bölümde muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda uçuş sırasında kullanılacak telsiz, GPS, ilk yardım seti de harness içerisinde bulunmalıdır.

İniş sırasında yere ilk temas ayaklar ile gerçekleşmektedir. Yerden ilk darbe ayaklar ile alınmaktadır. Kötü hava şartlarında ya da zorlu inişlerde harness koruma görevi görmektedir. Sakatlanmaların ya da yaralanmaların önüne geçmekte büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden doğru harness seçimi önemlidir. Yıpranmış, zarar görmüş, deforme olmuş ve pilota uygun olmayan harness kullanılmamalıdır. Harness fiyat olarak farklılık göstermektedir ve pilotların kullanım amaçları bu fiyatın değişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Yamaç Paraşütünde Uçuşa Hazırlık ve Kuşam

Yamaç paraşütü harness uçuş öncesinde yapılan hazırlıklar sırasında mutlaka kontrol edilmelidir. Uçuş öncesi hazırlıklar güvenli bir uçuş için büyük önem taşımaktadır. Havanın kontrol edilmesi, rüzgar yönünün belirlenmesi, iniş bölgesinin kontrolü bunların başında gelmektedir. Aynı zamanda ekipman kontrolü, kanadın ve iplerin kontrolü yapılmalıdır. Uçuş öncesinde yapılacak en önemli hazırlıklardan birisi de kuşamın kontrol edilmesi ve bağlanmasıdır.

Bütün uçuşlarda mutlaka doğru bot kullanımı ve kask takılması gerekmektedir. Kask takıldıktan sonra kuşam içerisine girilir. Harness de yapılacak ilk iş bacak ve göğüs kolonlarının bağlanmasıdır. Bacak ve göğüs kolonları bağlanmadan kesinlikle uçuşa başlanmamalıdır. Aynı zamanda uçuş sırasında bacak ve göğüs kolonları kesinlikle açılmamalıdır.

Harness bağlantıları yapıldıktan sonra uçuştan önce kanadın tam orta noktasında olduğundan emin olunmalıdır. Doğru ve dengeli bir kalış için kolon ve askı iplerinin nizami takıldığından emin olunmalıdır. Kalkış gerçekleştikten sonra harnese oturulmaya dikkat edilmelidir. Havalanmadan önce harnesse oturmak pilota ve harnesse zarar vermektedir. Havalanma tam anlamıyla başladıktan sonra harnesse oturup yerleşmek en doğru yoldur.

Harness Alma ve Harnessin Saklanması

Yamaç paraşütü harness tüm ekipmanlar gibi dikkat edilmesi ve doğru koşullarda saklanması gerekmektedir. Ekipmanların doğru koşullarda muhafaza edilmesi ve kullanımı uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda doğru muhafaza uçuş güvenliği açısından da önemlidir.

Harness fiyat bakımından çok ucuz olmayan ve sürekli alınabilen ekipmanlardan değildir. İkinci el alım satımı yapılabilen kuşamlarda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Güvenilir satıcılardan almak bunların başında gelmektedir. Aynı zamanda boy ve kiloya uygun harness almak büyük önem taşımakta ve uçuş performansınızı doğrudan etkilemektedir. İkinci el alınacak kuşamlarda yırtılma ve deforme olmamasına dikkat edilmelidir.

İç kısımlarında sert plastik kullanılan kuşamların dış yüzeyleri özel kumaşlarla kaplanmaktadır. Bu kumaşlar genellikle cordura olmaktadır. Aynı zamanda yamaç paraşütü harness oturak kısmı ve sırt kısmı kauçuk ile kaplanmaktadır.

Harness seçimlerinde dikkat dilmesi gereken bir diğer husus ise cepleri ve bölümleridir. Kullanılan yedek paraşüte uygun yedek gözünün olması gerekmektedir. Pilotun kullandığı ekipmanların harnesse uyum sağlayıp sağlamayacağına dikkat edilmelidir.

Tüm bunların yanında kullanım amacına uygun bir kuşam almak çok önemlidir. Eğitim kuşamları, akrobasi ve yarışma için uygun değildir. Aynı zamanda tandem harnessler iki kişilik kullanımlar için üretilmektedir. Kullanım amacı tam olarak belirlenmeli ve en uygun kuşam seçilmelidir.

Yamaç paraşütü son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde revaçta olan ekstrem sporların başında gelmektedir. Özgürlük hissini sporculara sonuna kadar tattıran spordur. Doğayı, uçmayı, sporu bünyesinde bulundurmaktadır. Spor yapmaya elverişli herkesin yapabildiği adrenalin dolu bir spordur. Kendi sınırlarını, neler yapıp yapamayacağınızı görmenize büyük bir fırsat vermektedir.

Yamaç paraşütü doğası gereği ihtiyaç duyduğu ekipmanlar bulunmaktadır. Kanat, askı ipleri gibi yamaç paraşütü harness de bu ekipmanlardandır. İyi bir sporcu kullandığı ekipmanları yakından tanımalı ve özelliklerini iyi bilmelidir. Yamaç paraşütü eğitimi için YPEğitim’e başvurabilirsiniz. Yamaç paraşütü hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?