Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Çatıya İniş

Yamaç paraşütü çatıya iniş acil durumlardan birisidir. Pilotların yapmak istemediği ve zorunlu durumlarda meydana gelen bir iniştir. İniş yapılacak bölgenin planlanması yapılırken göz ardı edilen durumlarda meydana gelebilmektedir. Ya da uçuş sırasında havada oluşabilecek ani değişiklikler sonucunca meydana gelmektedir.

Hiçbir pilot çatıya, ağaca, tellere ya da suya iniş yapmak istemez. Tehlikeli ve zor şartlarda kalmaya, yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilecek inişlerdir. Yamaç paraşütü ekstrem sporların içinde kaza ve ölüm oranının en düşük olduğu spordur. Yine de tüm kazaların önüne geçmek ya da zor şartlardan nasıl kurtulmak gerektiğini bilmek gerekmektedir.

Doğru yapılmış bir uçuş planı kalkış ve iniş bölgelerinin belirlenmesi ile başlayacaktır. Havanın durumunu tespit etmek ve oluşabilecek değişiklikleri öngörmek gerekmektedir. İyi bir pilot olmanın en temek yolu doğru karar almak ve o kararları uygulamaktan geçmektedir.

Yamaç Paraşütü Çatıya İniş Yapmamak İçin Yapılması Gerekenler

Yamaç paraşütünde yapılacak tüm uçuşlar günler öncesinden planlanmalıdır. Nereden ve nasıl kalkılacağı, ortalama kaç dakikalık bir uçuş yapılacağı hesaplanmalıdır. İniş yapılacak bölge belirlenmelidir. Uçuş yapılacak bölge başka pilotlara sorulup tavsiyeler alınmalıdır. Başka bir pilot o bölgede uçmamış ise yerinde gözlem yapmakta fayda vardır.

Uçuş gününden önce hava durumu raporları kontrol edilmeli ve rüzgarın yönü ve şiddeti ölçülmelidir. Bölgedeki hava akımlarına ve termik oluşumlarına bakılmalıdır.

En önemli unsurlardan birisi de iniş yapılacak bölgenin geniş, düz ve inişe elverişli bir alan olması gerekmektedir. Elektrik ve telefon tellerinin, binaların yaya ve araç trafiğinin olmadığı bölgeler seçilmelidir. Yamaç paraşütü çatıya iniş yapmamak için binalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda binalar türbülans oluşturacağı için uçuş bölgesinde bina olmamasına dikkat edilmelidir.

Yamaç paraşütü ekstra bir araca ihtiyaç duyulmadan ve Türkiye’nin hemen her bölgesinde yapılabilen bir spordur. Son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler olan spor her yaştan insanın yapabileceği adrenalin dolu bir aktivitedir. Başlangıç eğitimi ile uzman eğitmenlerle tandem uçuşlar yapılabilmektedir. Aynı zamanda başlangıç eğitimi sonrası solo uçuşlar da yapılabilmektedir.

Teorik ve pratik olarak verilen eğitimler sırasında kalkış, uçuş, iniş sırasında oluşabilecek bütün acil durumlar öğretilmektedir. Meteoroloji, hava trafik kuralları ve aerodinamik gibi eğitimler teorik olarak kursiyerlere verilmektedir. Kalkış ve iniş eğitimleri uygulamalı olarak kursiyerlere öğretilmektedir. Yer çalışmalarında başarılı olan adaylar uçmaya hak kazanmaktadır.

Yamaç Paraşütü Çatıya İnişte Yapılması Gerekenler

Yamaç paraşütü yapan kimse zor bir durumda kalmak istemez. Fakat yamaç paraşütü yapan herkesin acil durumlara karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Yamaç paraşütü SIV Eğitimi tüm bu acil durumlar için pilotlara verilen bir eğitimdir. Yaşanabilecek bütün zorlu koşullar SIV Eğitimi sırasında uzman eğitmenler tarafından tatbik ettirilmektedir. Bu acil durumlardan olan çatıya inişte yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Çatıya inişten sonraki en büyük amaç çatıdan düşmemektir.
 • İniş yapılacak çatının seçimi doğru yapılmalıdır. Düz ve kenar koruması olan bir çatıya inmek çok büyük fayda sağlayacaktır. İniş yapılacak alanda düz bir çatı yoksa kiremitli olan bir çatıya yönelinmelidir. Kiremitler tutunmak için yardımcı olacaktır.
 • İnişe geçmeden önce rüzgar karşıdan alınmalıdır. Bu sayede yamaç paraşütü çatıya inişte hız azalacaktır.
 • İnişte vücut ve yüz korunmalıdır. Mümkünse beş nokta taklası atmak şokun vücuda dağılmasına yardımcı olacaktır.
 • İlk öncelik tutunacak bir yer bulmak olacaktır.
 • İnişten sonra sürüklenmemek ya da tekrardan havalanmamak için kanat söndürülmelidir.
 • İnişten sonra konum müsait ise pilot kuşamdan çıkmalıdır.
 • Telsiz ile yardım çağırılmalı ve durum sakince anlatılmalıdır.
 • Asılı kalındıysa ve yer ile mesafe çok yüksek değilse yedek paraşüt atılarak inilebilir.
 • Çatıya iniş yapmış bir pilot görüldüğünde mutlaka yardım edilmelidir.
 • Gerekli yerlere haber verilmeli ve pilotun durumu hakkında bilgi verilmelidir.
 • Yardım edecek kişiler sakin olmalı ve pilota panik yaptırmamalıdır.

Yamaç paraşütü çatıya iniş tehlikeli olabilecek bir acil durumdur. Ve en temel konu pilotun kararlı olmasıdır. Bulunduğu durumdan en uygun şekilde kurtulacağına inanmalıdır. Yamaç paraşütü eğitimi için YPEğitim’e başvurabilirsiniz. Yamaç paraşütü hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

 

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?