Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Yedek Paraşüt

Yamaç Paraşütü Yedek Paraşüt

Yamaç paraşütü yedek paraşüt için çok uzun yıllardan söz edilememektedir. Yaklaşık olarak 90’lı yılların başından beri kullanılmaktadır.  Uzun yıllar boyunca bu sporu yapan pilotların belki hiç ihtiyacı bile olmamıştır. Fakat yedek paraşütün, pilotları psikolojik olarak güvende hissettirdiği gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Günümüzde ise yedeksiz kesinlikle uçmamanız gerekmektedir.

Hangi sporu yapacak olursanız olun kendinizi güvende hissetmek zorundasınız. Günümüz teknolojilerinin geldiği nokta ve bilgiye ulaşmanın kolaylığı ve tecrübe paylaşımı çok farklı bir noktadadır. Bir pilot belki hayatı boyunca hiçbir zor durumda ya da tehlike altında kalmamış olabilir. Bu durum bütün tedbirleri bırakması gerektiği anlamına gelmeyecektir. Metrelerce yükseklikte gerçekleştirilen uçuş sırasında her an aksilik yaşanma olasılığı çok az olsa da vardır. Tüm bunlara rağmen yedek açmak pilotların son seçenekleri olmalıdır. Pilotların asıl öncelikleri ana kanatlarını tekrardan uçuş pozisyonuna getirmek olmalıdır.

Yamaç Paraşütü Yedek Paraşüt Nedir?

Ana paraşütten çok daha hafif olarak üretilen yedekler, harneslerin uygun bölmelerinde bulunmaktadır. Yedekler, ana kanattan daha hafif ve kaygan kumaşlardan üretilmektedir. Bütün harneslerde yedeklerin bulunduğu bölme aynı yerde değildir. Pilotların alışkanlıklarına ve tercihlerine göre harnes seçimi yapılmaktadır. Yedekler, harneslerin; alt bölümünde, yan bölümünde ya da sırtlarında bulunabilmektedir.  Harnesler üzerinde bulunan bu hücre tipindeki bölmeye yedek yerleştirilir. Yüksek ağırlık taşıma kapasitesi olan kolon ipleri ile harnese bağlanmaktadır.

Yedek paraşüt açma pilotun karar verip ve uygulayacağı bir seçenektir. Yedekler tıpkı serbest paraşütler gibi çalışmakta ve kullanılmaktadır.  Pilot gerekli gördüğü durumda tutma kolunu çekerek yedeği serbest bırakır. Navlaka adı verilen paketin içinde bulunan yedek tutma kolunun çekilmesi ile pilotun eline gelir. Navlakalar kullanıma hazır halde bulunmaktadır. Pilotlar navlakayı hızla aşağı doğru fırlatıp yedeğin açılmasını sağlarlar. Yedeğin atılması ile ana kanat hemen toplanmalı ve yedeğe dolaşması engellenmelidir.

Yamaç Paraşütü Yedek Paraşüt Katlama

Yedekler için en önemli konulardan birisi de doğru şekilde katlanması ve harnese yerleştirilmesidir. Yedek paraşütün katlanması kesinlikle tecrübeli kişiler tarafından yapılmak zorundadır. Gökyüzündeki en büyük güvenlik önlemlerinizden olacak yedekler için özen gösterilmelidir. Yedekler katlanmadan önce mutlaka 2 saat ile 24 saat arasında açılıp havalandırılmalıdır. Yere serilme sırasında yırtık ya da deforme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kumaşın zarar görmemesi için katlamaya uygun zeminler üzerinde serme işlemi yapılmalıdır.

Yedeklerin ortada bulunan ana iplerinin kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Ana ipte meydana gelecek deforme ya da uzama yedeğin kubbe yapısının bozulmasına neden olacaktır. Kullanılan harnesin de kondisyonu yedek için önemlidir. Bozulmuş, deforme olmuş, yırtılmış harnesler kullanılmamalıdır. Yedeğin katlaması mutlaka navlakaya ve harnese uygun olarak yapılmalıdır. Katlama sırasında kullanılan lastikler her seferde değiştirilmelidir. Aynı zamanda paket lastiği yerine yedekler için uygun lastikler kullanılmaya özen gösterilmelidir. Yamaç paraşütü yedek paraşüt için mutlaka sertifika kullanılmalıdır.  Her katlamada, katlamanın kim tarafından yapıldığı mutlaka not edilmelidir.

Yedek Paraşüt Açma

Günümüzde yapılan ekstrem sporlarda kaza oranı en düşük olan sporların başında yamaç paraşütü gelmektedir. Bu oranın düşük olması pilotların çok fazla teorik eğitimden geçmesi ile alakalıdır. Teorik eğitimler pilot adaylarına olası her kötü durumu öngörmelerini ve önceden tedbir almalarını öğretmektedir. İyi bir sporcunun en büyük özelliklerinden birisi de çok iyi gözlem yapmasından gelmektedir. Gözlem ve tecrübenin birleşimi pilotların performansını pozitif yönde etkilemektedir. Yine de ekstrem sporlarda sporcuların aşırı özgüvene kapılmaması gerekmektedir. Tedbirleri her zaman en üst düzeyde ellerinde tutmalıdırlar.

Uçmak çok fazla dinamiği içerisinde barından bir eylemdir. Bu değişkenler içinde istenmeyen durumların yaşanması da olabilir. Kanat hasar görebilir, kolonlarda bir sıkıntı olabilir ve kanat uçamayacak duruma gelebilir. Bu durumda pilotlar yedek paraşüt açmak zorunda kalabilirler.  Yedek paraşüt şu şekilde açılmaktadır:

 • Yamaç paraşütü yedek paraşüt çekme kolunun bulunduğu yer belirlenir ve kol tutulur.
 • Açma kolu sıkıca kavranıp çekilir. Açma kolunun çekilmesinden sonra pimler açılır ve navlaka gelir.
 • Ana paraşütün dönüş yönüne göre dışarıya ya da ileriye doğru yedek hızlıca fırlatılır.
 • Yedek fırlatıldıktan sonra hemen açılır.
 • Yedeğin açılmasından sonra ana paraşüt hemen söndürülür ve toplanmaya başlanır.
 • Toplama işlemi yapılırken yedek ve ana kanadın birbirine dolanmamasına dikkat edilmelidir.

Yedek Paraşütte Dikkat Edilecek Hususlar

Yedek paraşüt açmak zorunda kalınabilir, ve bu pilotların kendilerinin yapması gereken bir işlemdir. Her zaman dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise soğukkanlılığın kaybedilmemesidir. Yedek ile yere inişler sert olabilmektedir bu inişlere hazır olmak gerekmektedir. İnişler sırasında beş nokta taklasından faydalanmak yerden gelen şokun dağılmasını sağlayacaktır. Takla atılamayacak bir durumda ya da bir bölgede iseniz ayakları fren  olarak kullanmak gerekmektedir. Ayaklar iniş sırasında gergin olmamalı şoku azaltması için esnek tutulmalıdır.

Yedek paraşütler kesinlikle çok uzun süre katlı olarak kalmamalıdır. Belirli aralıklarla çıkarılıp, havalandırılmalı ve tekrardan katlanmalıdır. Çok uzun süre katlı kalan yedeklerin açılmasında sorun oluşabilir. Aynı zamanda uzun süre katlı kalması durumunda rutubet yedeklerin deforme olmasına neden olmaktadır. Yamaç paraşütü yedek paraşüt kesinlikle tecrübeli kişiler tarafından katlanmalı ve bütün detaylara dikkat edilmelidir. Yedekler dış etkenlerden mutlak suretle korunmalıdır. Islanmış yedekler mutlaka kurutulmalıdır. Tuzlu suya iniş yapılmış yedekler mutlaka tatlı su ile yıkanıp kuruduktan sonra katlanmalıdır.

Yedeklerin mutlak suretle düzgün bir zeminde katlanması gerekmektedir. Sert, taşlık ya da kayalık zeminler yedeklerin deforme olmasına neden olmaktadır. Çim ya da ormanlık alanlarda katlama yapmaktan kaçınılmalıdır. Yedek içerisine girecek böcekler de deformeye neden olabilmektedir. Yedeklerin katlaması için en uygun yöntem özel yapılmış bir katlama standına sahip olmaktır.  Aynı zamanda yedek seçerken mutlak suretle kilonuza uygun yedek paraşüt seçmeniz gerekmektedir. Kilonuza uygun olmayan yedekler açılması durumunda çok hızlı iniş yapmanıza neden olabilir. Her pilot mutlak suretle kendi yedeğini kendisi katlamalıdır. Yedekler katlanırken mutlak suretle bütün kolonlar ve halkalar tek tek kontrol etmelidir.

İkinci el paraşüt kullanmak durumunda iseniz mutlak suretle güveneceğiniz kişilerden temiz etmeniz gerekmektedir. Son zamanlarda üretilen yedeklerin hepsi sertifikalı olmaktadır. Sertifikalı paraşütler pilota güven vermekte ve psikolojik olarak rahatlatmaktadır. İkinci el alacağınız yedeklerde mutlak suretle sertifikasının olmasını ve sertifikasını kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Yedek Paraşüt Çeşitleri ve Özellikleri

Paraşüt bilinen en eski uçuş aracı tasarımlarından birisidir ve çok uzun yıllardır insanoğlu tarafından kullanılmaktadır. Yamaç paraşütünde de kullanılan yedek paraşütlerin farklı çeşitleri ve bu çeşitlerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Yedeklerin şekil bakımından dört farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 1. Daire şeklindeki yedek paraşütler: Yamaç paraşütü yedek paraşüt çeşitleri içerisinde en çok kullanıma sahip olan şekildir. Daire yedek paraşütler de kendi içinde ikiye ayılmaktadır.
 • Kubbe şeklindeki yedek paraşütler: Yamaç paraşütünde kullanılan ilk yedeklerdendir. Merkez noktasında hava deliği olan ve yarım küre şeklinde olan yedeklerdir. Askeriyede kullanılan hava indirme paraşütlerinin bir benzeridir. Kubbe yedeklerin çökme oranları çok yüksek olmakla beraber stabilite oranları da çok düşüktür.
 • Halka şeklindeki yedek paraşütler: Kubbe şeklindeki yedeklerin orta noktası aşağı doğru çekilmesinden sonra halka görünümü aldığı için bu isimle adlandırılmıştır. Kubbenin aşağı doğru çekilmesi stabilizenin artmasında önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda merkez ile kenar arasındaki mesafenin kısalması açılma süresini de kısaltmıştır.
 1. Kare şeklindeki yedek paraşütler: Yamaç paraşütü yedek paraşüt için kullanılan bir diğer şekil de karedir. Amerikan askerlerinin uçaktan atlama sırasında kullandıkları paraşütlerden esinlenerek üretilmiştir. Çökme oranları 5m/s altına düşürülmüş yedeklerdir. Daire paraşütlere oranla çok daha yüksek stabiliteye sahip şekildeki yedeklerdir.
  Yamaç paraşütünde de son birkaç yıldır kullanılmaya başlanmış yedeklerdir. Kara yedeklerin dört köşesinde hava bacaları bulunmaktadır. Bu hava bacaları rüzgar sütunları oluşturmakta ve dengenin bozulmasını engellemektedir. Sahip olduğu kare şekli dengenin eşit bir oranda dört köşeye dağılmasını sağlamaktadır. Bu eşit dağılım daireye oranla daha fazla direnç sağlamakta ve çöküş oranını azaltmaktadır.
 2. Üçgen şeklindeki yedek paraşütler: İlk olarak 1927 yılında geliştirilen üçgen şekildeki paraşüttür. Binbaşı Hoffman’ın yaptığı bu geliştirmeyi NASA 1970 yılında uzaya iniş için revize etmiştir. Yamaç paraşütünde de 1990’lı yılların sonunda kullanılmaya başlanmıştır. Üçgen şekildeki yedeklerin çökme oranları 3m/s yenin altına kadar düşmektedir. Çok iyi çökme oranına sahip olmakla beraber, katlama ve yerleştirmesi dairelere oranla zor ve dikkat gerektirmektedir. Açılma süreleri de daire ve kare yedeklere oranla daha uzun sürmektedir. Ayrıca yedek paraşüt fiyatları olarak bakıldığında diğer şekillerden daha maliyetlidir.
 3. Dikdörtgen şeklindeki yedek paraşütler: Serbest paraşütçüler hala kullanmakta oldukları paraşütlerdir. Günümüz yamaç paraşütünün atası niteliğindedir. Aerofil yapıya sahip olmakla beraber hızı ve yönü kumanda edilebilmektedir. Ortalama olarak iki saniye içerisinde açılmaktadır. Dikdörtgen yedekler katlaması en karmaşık olan  Tek tip harnesle kullanılabilmektedir ve fiyat bakımından da oldukça yüksektir.

Yedek Paraşüt Fiyatları

Güvenliği her zaman göz önünde bulundurmalı ve asla geri plana atılmamalıdır. Yamaç paraşütü için verilen eğitimlerin hepsinde en temel konu pilotun güvenliğidir. Başlangıç eğitiminden, pilot eğitimine, SIV eğitimine kadar her zaman güvenlik ön plana çıkarılmıştır. Pilotlar hiçbir zaman kendilerini tehlikeye atmamalı ve alabilecekleri bütün önlemleri önceden almalıdır.  Yamaç paraşütü için alınacak en büyük güvenlik önlemi hiç kuşkusuz yedek paraşütlerdir.

Yamaç paraşütü yedek paraşüt için pek çok değişken bulunmaktadır.  Şekilleri, çöküş oranları, ağırlıkları ve katlamaları bakımından çok farklı tipler bulunmaktadır. Pilot kendi kullanımına uygun yedeği kendisi belirlemelidir. Bu belirlemeler içerisindeki en önemli etkenlerden birisi de yedek paraşüt fiyatları olduğu düşünülebilir. Birçok farklı seçenek, marka ve model arasından bir seçim yapmak mümkündür. 2022 yılı itibari ile ortalama olarak 8 bin TL ile 30 bin TL arasında değişen fiyatlar bulunmaktadır.  Kendi kullanım şeklinize uygun, boy ve kilonuza uygun yedeği seçerken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğa içerisinde, muhteşem manzaralar eşliğinde metrelerce yüksekte yapılan adrenalin dolu bir spor… Her an yüzünüze çarpan muhteşem temiz hava ve size eşlik eden bulutlar ve gökyüzü. Adrenalin, tutku ve heyecanı doğa ile birleştiren muhteşem bir spor. Ama unutulmamalıdır ki güvenlik her şeyden önce gelmektedir. Hangi sporu yaparsanız yapın güvenliği göz ardı etmeyin. Yamaç paraşütü yedek paraşüt hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?