Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Kulüp Pilotluğu

Yamaç paraşütü kulüp pilotluğu seviyesi, başlangıç eğitimini tamamlamış kursiyerlerin katılabildiği bir sonraki seviyedir. P2 eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlerin, bu spora devam etmek istediklerinde geçtikleri bir sonraki aşamadır. P3 seviyesi de denen kulüp pilotluğu eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerler kulüp pilotu unvanı ve P3 sertifikasına sahip olacaktır.

Adrenalini ve heyecanı gönülden seven, tandem uçuşlarından sonra solo uçuşlar yapmak isteyen adaylar bu eğitimi almalıdır. Kalkış ve inişte başarılı olan adayların, temel uçma dinamiklerini öğrenmiş adayların yapması gereken görevler bulunmaktadır.  Saha çalışmaları ile çok fazla pratik yapan ve başarılı olan adaylar kulüp pilotu görevlerini yapmaya geçebilirler.

Yamaç Paraşütü Kulüp Pilotluğu ve Eğitim İçeriği

Kulüp pilotluğu eğitiminde, başlangıç eğitiminin aksine daha fazla uygulamalı çalışma imkanı bulunmaktadır. Paraşüt eğitimi temel prensiplerini öğrenen kursiyerlerin zorlanmayacağı, keyifli bir kurs dönemi geçireceği garanti edilebilir.  P3 eğitimi için kursiyerlerin yapacakları hedef çalışmalar şu şekildedir:

 • Ters Kalkış: Yamaç paraşütünde yapılan iki kalkış tekniğinden birisidir. İleri doğru koşarak yapılan diğer kalkış tekniği de bulunmaktadır. Kalkış için koşmaya uygun olmayan alanlarda ters kalkış tekniği kullanılmaktadır. Aynı zamanda rüzgarın çok şiddetli olduğu durumlarda da ters kalkış tekniği kullanılmaktadır. Rüzgarın uçmak için yetersiz olduğu bazı durumlar da ters kalkış yapmanız gerekebilir. Ters kalkışın en büyük avantajlarından birisi de tek başınıza uçuş yapmanız gereken durumlarda kullanabilir olmanızdır. Ters kalkışı yapmaya başlamadan önce bütün kursiyerlerin ileri doğru koşarak kalkışı çok iyi öğrenip uygulayabilir olması gerekmektedir. Ters kalkış eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.
 • Yelken Uçuşları: Yamaç paraşütü kulüp pilotluğu eğitimlerinden birisi de yelken uçuşlarıdır. Yamaçlara yakın olarak yapılan ve yamaçlarda oluşan termikleri kullanmaya yarayan uçuş şeklidir. Yamaçlarda oluşan termikler, uçuş sürelerinin uzamasına yardımcı olmaktadır. Kursiyerler için uygun olarak seçilen ve risk oluşturmayan bölgelerde eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Yamaçlarda kullanılacak en uygun dönüşün bulunması ve tekniğin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yamaç çevresinde uygulanacak olan hava trafik kuralları öğretilir ve kursiyerlerin bunlara uyması beklenir.
 • İrtifa Uçuşları: Uçuşların uzun sürmesi ve daha uzun mesafelerin gidilebilmesi için yapılan uçuşlardır. 200 metre yükseklikteki tepelerden başlayarak daha yüksek noktalara kadar devam eder. Kursiyerler bu tepelerden uçuşlarına başlayarak daha uzun süre ve mesafe uçuşlarını gerçekleştirirler.
 • Kulak Kapatma: Yamaç paraşütünde irtifayı en güvenli şekilde azaltmak için kullanılan hareketlerdendir. Yelken uçuşlarında ya da termiklerden sonra kazanılan irtifayı azaltmak için kullanılan bir manevradır. İnişe geçiş sırasında da kullanılabilir. Kulak kapatma ile kursiyerler güvenli iniş eğitimi de almış olmaktadır.
 • 360’lık Dönüşler: 360 derecelik dönüş eğitimleri ile kursiyerler uygun irtifada manevra kabiliyeti kazanırlar. Bu eğitim kanadı tanıma ve hakimiyet kazanmada kursiyerlere yardımcı olacaktır.
 • Hedefe Yaklaşma: Bu eğitim kapsamında kursiyerlerin iniş yapacakları bölgeye yaklaşmaları eğitimi verilmektedir. Kapalı S tekniği öğretilmekte ve iniş planlaması yapmayı öğrenmektedirler. Rüzgarın yönünü ve şiddetini hesaplamayı ve en uygun iniş pozisyonunu bu aşamada öğreneceklerdir.

Yamaç Paraşütü Kulüp Pilotluğu Eğitiminde Görevler

Birçok teorik ve uygulamalı eğitiminin verildiği bu aşamada kursiyerlerin başarması gereken hedefler bulunmaktadır. Hedefleri, verilen direktifler doğrultusunda başaran ve sınavlarda başarılı olan kursiyerler sertifika ve unvan almaya hak kazanacaklardır.  Kursiyerlerin yapacakları görevler şu şekildedir:

 • Teorik eğitimden sonra yazılı sınavdan 75 puan ve üzerini almak.
 • Ters kalkışı doğru bir şekilde yapabilmek ve kanadı baş üzerinde tutabilmek.
 • Uzman eğitmen kontrolünde ve verilen direktiflere uygun 40 sorti yapmak
 • 15 saatlik GPS kayıtlı uçuş saatini doldurmak
 • Yelken uçuşlarında en az 5 saat tamamlamak
 • Termik uçuşlarında en az 2 saat tamamlamak
 • Hava, rüzgar tahmini konularında başarılı olmak
 • Termik bulmakta başarılı olmak ve termik uçuşlarda başarılı olmak
 • Eğitim sırasında hava trafik kurallarına uymak
 • Telsiz aracılığı ile verilen komutları doğru şekilde yerine getirmek

YPEğitimi Türkiye’nin birçok noktasında yamaç paraşüt eğitimi vermektedir. Yamaç paraşütü eğitimleri farklı seviyelerde verilmektedir. P1 den P5 seviyesine kadar bir çok konuda teorik ve pratik eğitim alma şansınız bulunmaktadır. Siz de başvuru yaparak yamaç paraşütü kulüp pilotluğu eğitimi alabilirsiniz.  Kulüp pilotluğu eğitimi 30 gün süreyle verilmektedir. Eğitimlerin 4 ila 5 günü saha eğitimi şeklinde gerçekleşmektedir.

Kulüp Pilotluğunda Adaylarda Aranan Şartlar

Ekstrem sporlar da dahil olmak üzere sporun birçok alanında sporcularda aranan şartlar bulunmaktadır. Paraşüt eğitiminde de kursiyerlerden bazı şartlar istenmektedir. Kulüp pilotluğu için adaylarda aranan şartlar da şu şekildedir:

 • P2 eğitimini tamamlamış ve sertifikalarını almış adaylar eğitime katılabilirler
 • Adayların boyları, 155 santimden kısa olmamalı 200 santimden uzun olmamalıdır.
 • Adayların kiloları, 45 kilogramdan az 110 kilogramdan fazla olmamalıdı
 • Adaylar spor için uygun fizik kondisyona ve mental yeterliliğe sahip olmalıdır.
 • Kalp hastalıkları, tansiyon hastalıkları , yüksek şeker ve astım hastalıkları olmamalıdır.
 • Adaylar 16 yaşından büyük olmalıdır. Kursa başladıkları günden itibaren 16 yaşından büyük 18 yaşından küçük adaylar muvafakatname getirmelidir. Muvafakatname adayların velileri tarafından imzalanmış olmalı ve noter onaylı olmalıdır.

Kulüp Pilotluğu İçin Adayların Hazırlaması Gereken Evraklar

Yamaç paraşütü kulüp pilotluğu eğitimleri için adayların hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır.  Hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Başvurularda adaylar kimliklerini ve kimlik fotokopilerini beraberinde getirmelidir.
 • Kursa kayıt yaptıracak 18 yaşından büyük adayların son altı ayda alınmış adli sicil kayıtlarını getirmesi gerekmektedir. Adayların devam eden bir davaları bulunuyorsa kurs kayıtları kabul edilmemektedir. Hüküm giyen adaylar kurs kayırlarını yaptıramamaktadır. Taksirli suçlardan hüküm giymek bu kapsamın dışındadır.
 • Adayların öğrenim durumunu gösteren bir belge ile en az ilkokul mezunu olduklarını beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Adayların ehliyet veya kimliklerine belirtilmemişse kan grubu kartı getirmeleri gerekmektedir.
 • Adaylar uçuş kaza sigortası yaptırmalıdır. Uçuş kaza sigortasını gösterir belge ya da bankadan alınacak bir dekont getirmeleri gerekmektedir.
 • Adayın altı ay içerisinde çektirmiş olduğu 8 adet vesikalık fotoğrafını getirmesi gerekmektedir.
 • Aile Sağlık Merkezlerinden alınacak bir sağlık raporu getirilmesi gerekmektedir. Bazı özel durumlarda adaylardan heyet raporu da talep edilebilir. Bu durumda tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu almalı gerekmektedir.
 • Kursa başladığı gün itibari ile 18 yaşından büyük olan adayların taahhütname getirmeleri gerekmektedir.
 • Kurs başlangıç günü ile 18 yaşından küçük olan ama 16 yaşını tamamlamış olan adaylar muvafakatname getirmelidir. Adaylar muvafakatnameyi velilerine imzalatmalı ve noterden onaylatmalıdır.
 • Kursu başarı ile tamamlayan adayların sertifikalarına THK pulu almaları gerekmektedir.

 

Yamaç paraşütü bireysel sporlar içinde özgürlüğün doruk noktasıdır. Kişinin kendisini tanıması, yapabileceklerinin sınırını görmesinin en güzel yollarından birisidir.Yamaç paraşütü yapmak için eğitim alınmalı ve bu eğitimlerin de seviyeleri bulunmaktadır. Tandem uçuşlarla başlanan bu spor solo uçuşlar yapılarak devam edilmektedir. Siz de yamaç paraşütünün bu özgür doğasına hemen şuan da katılabilirsiniz.  Yamaç paraşütü kulüp pilotluğu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?