Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Ters Kalkış

Yamaç Paraşütü Ters Kalkış tekniği yamaç paraşütü ile yapılan asıl kalkış tekniklerinden birisidir. Bütün pilotların mutlaka öğrenmesi ve uygulaması gereken bir kalkış yöntemidir. Rüzgarın uçuşlara uygun olmadığı zamanlarda saha çalışmaları ile başlar. Pilotlar kanatlarına hakim oldukları zaman uygun rüzgarda uzman eğitmenler ile tatbik edilir. Uygulama alanları ve rüzgarın şiddeti bu eğitimde son derece önemlidir. Pilotlara uçuşlardan önce yoğun teorik eğitimler verilir. Teorik eğitimlerin ardından uygulamaya geçilir ve yer çalışmaları yapılır. Yamaç Paraşütü Eğitimi alan pilotlar kulüp pilotu olabilmek için ters kalkış eğitiminde başarılı olmak zorundadır. Eğitim sırasında pilotlar eğitmenlerin direktiflerine uymalı; kendilerini ve çevredekileri tehlikeye atmamalıdır.

Yamaç Paraşütü Ters Kalkış Hangi Durumlarda Yapılır?

Yamaç Paraşütü birçok değişkenin kontrol edilmesi gereken ekstrem bir spordur. Uçuş yapacağınız alan, rüzgarın şiddeti, iniş yapacağınız alan gibi bütün değişkenlere hakim olmanız gerekmektedir. Tüm bu değişkenlere göre önceden plan yapmanız ve anında reaksiyon almanız gerekmektedir. Bir pilotun vereceği tüm kararlar hayati önem taşımaktadır.

Rüzgarın şiddetli olduğu ve pilotun ileri doğru hareket etmesini gerektirmeyen durumlarda ters kalkış tekniği uygulanır. Rüzgarın şiddetli olduğu durumlarda pilot kanadı tek başına idare edebilme imkanı bulur. İleri doğru hareket etme imkanınız olmadığı ve yalnız olduğunuz durumlarda ters kalkış ile uçuşa başlayabilirsiniz. Ters kalkış tekniğini uygulamadan önce düz kalkışa ve kanat kontrollerine hakim olmanız gerekmektedir. Bu tekniği yerde çalışıp kanadı ve vücudunuzu alıştırdıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Ters Kalkış Nasıl Yapılır?

Pilotlar; paraşütün temel yapısını ve uçuşun temel ilkelerini öğrenmelidir. Aerodinamiğin temel yapısını bilmesi, teorik olarak donanımlı olması problem çözmede yardımcı olur. Paraşütün nasıl uçacağını ve nasıl ineceğini  bilen pilotlar daha performanslı uçuşlar gerçekleştirirler.

Paraşütte kanat şiştiği zaman kanat olarak görevini yerine getirir. Havanın hücum kenarından içeri girmesi paraşütün yükselmesini sağlar.  Havanın içeri girmesi de iki yolla gerçekleşir; ileri doğru kalkış ve ters kalkış.  Ters kalkış tekniğinden kısaca bahsedecek olursak;

 • Kubbe, hücum kenar rüzgar yönüne bakacak şekilde arkaya kavisli olarak yere serilir.
 • Pilotun yüzü kubbeye dönük olarak rüzgarı arkasına alır. Bu yapılırken kolonlar başın üzerinden alınarak dönülür. Kolonlar bu pozisyonda çapraz ve üst üste gelecek şekilde tutulur.
 • Taşıyıcı kolonların çapraz olmasından emin olunmalıdır.
 • Yamaç Paraşütü Ters Kalkış yapılırken dönüş yönü belirlenmelidir. Pilotlar dönüş yönlerini alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir. Basitçe söylemek gerekirse birisi size arkanızdan seslendiğinde refleksle başınızı hangi tarafa çeviriyorsanız dönüş yönünüz budur.
 • Pilotlar, fren iplerini 1 metre kendilerine çekip tutmalıdır. Kollar çapraz hale gelmemeli sadece tutulan taraf çekilmelidir. Fren ipi dışında hiçbir ipte gerginlik olmamalıdır.
 • Fren ipleri bırakılmadan, fren iplerine bağlı kolonları da halkalarından tutulmalıdır.
 • Dengeyi korumak için ayak kontrolü yapılmalıdır. Ayaklardan birisi diğerinin önünde olmalıdır.
 • Ön kolonlar kontrollü bir şekilde çekilerek bir duvar oluşturulup seller şişirilir.
 • Rüzgarın durumu göz önüne alınarak kubbe eşit olarak doldurulmalıdır.  Ön kolonları eşit ve kontrollü çekmek kubbenin şişmesinde yardımcı olur.
 • Kubbe yükselirken tam bir şişmeden sonra iplerin doğru olup olmadığı kontrol edilir.
 • Bütün kontrollerden sonra dönüp kalkış yapılabilir.

Ters Kalkış Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Yamaç Paraşütü Ters Kalkış tekniği kontrollü yapılması gereken ve ayrıntılara dikkat edilmesi gereken bir kalkıştır. Yamaç Paraşüt Eğitimi ile aldığınız her teorik ve uygulamalı eğitimi hatırlamanız gerekmekte ve bunlara uymanız gerekmektedir.  Aynı zamanda bu kalkışı uygularken dikket etmenniz gereken hususlar şunlardır.

 • Rüzgarın şiddetini, yönünü doğru tespit etmeniz gerekmektedir.
 • Yeterince yer uygulaması yapmadan uçuşa geçmemeniz gerekmektedir.
 • İlk denemelerinizde yanınızda mutlaka uzman eğitmenlerin olması gerekmektedir.
 • Kolonları kontrol ederken ellerinizi eldiven ile korumanız gerekmektedir. İpler sürtünme ile ellerinizi yakabilir ya da kesilmelere neden
 • Deneme yaparken kendinizi bir ip ile sert biz zemine bağlayıp sabitlememeniz gerekmektedir.
 • Her durumda kalkıştan önce trafiği kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Dönüş sırasında sendeleyerek geriye düşmek çok fazla rastlanan bir durumdur. Düşmenin önüne geçmek için dönerken tek bacak ve tek hareketle arkanıza doğru ulaşmalısınız. Bu şekilde rüzgara karşı sabit bir konumda kalabilirsiniz.
 • Dönmeden önce bütün kolonlar ve fren ipler kontrol edilmelidir.
 • Doğru basınç uygulayarak kubbenin sürekli dolu kalması sağlanmalıdır.
 • Yanlış tarafa dönüş yapıldığında kolonlarda 360 derecelik bir dolaşma oluşabilir. Bu durumda yerdeyseniz tam tersi tarafa dönmelisiniz. Eğer havalandınız ve dolaşma oldu ise telaşlanmadan fren kontrollerine devam edilmelidir. Uçmaya başladıktan bir süre sonra dolaşma kendiliğinden çözülecektir.
 • Her türlü durum ve koşulda tedbirlerinizi almalı ve her ayrıntıyı defalarca kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Ters Kalkış Nasıl Öğrenilebilir?

Yamaç Paraşütü Ters Kalkış tekniğini öğrenmenin en güvenli yolu uzman eğitmen kontrolünde uygulama yapmaktır. Paraşütün doğasını bilen çok uzun saatler uçmuş, tecrübeli eğitmenin direktifleri ve yanlışlarınızı görüp söylemesi önemlidir. Yamaç paraşütü eğitimi P2 lisansına sahipseniz P3 eğitimine başvurduğunuz zaman ters kalkış eğitimini de alabilirsiniz. Kurs kapsamında teorik ve uygulamalı olarak birçok konuda eğitim alırken ters kalkış eğitimi de alabilirsiniz. Paraşüt eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?