Çalışma Saatlerimiz:

08:00 - 22:00

Bizi Arayın:

05424922022

Yamaç Paraşütü Tele İniş

Yamaç paraşütü tele iniş pilotlar için en büyük tehlike oluşturan acil durumlardan birisidir. Tele iniş ile kastedilen elektrik telleri, telefon telleri ve yüksek gerilim hatlarıdır. Yanlış planlanan iniş yeri seçimlerinden ya da uçuş sırasında ani değişen hava durumlarından meydana gelmektedir.

Suya, çatıya, ağaca inişlerden çok daha tehlikeli olan ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Pilotların hiçbirisi tellere iniş yapmayı kesinlikle istemezler. Fakat iniş bölgesinin doğru seçilememesi bu durumu doğurabilmektedir. Ya da uçuş sırasında yaşanan bir aksilik ile meydana gelebilmektedir. Zorunlu kalınsa dahi yapılmaması gereken bir iniştir. Fakat pilotların başına geldiğinde ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilmeleri gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Tele İniş Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hiçbir sporcu hayatını tehlikeye atacak bir durumda kalmak istemez. Yaralanmalar, ölümle sonuçlanacak kazalar geçirmek bir pilotun isteyeceği son şeydir. Yamaç paraşütü dünyada kaza ve ölüm oranı en düşük olan ekstrem spordur.

Yaşanan kazaların çok büyük bir çoğunluğu pilotaj hatasından meydana gelmektedir. Ve kazaların yine büyük bir çoğunluğu inişlere meydana gelmektedir. Kazalardan korunmanın en temel yolu kararlı olmak ve panik yapmamaktan geçmektedir. Doğru planlanmış bir uçuş ve alınan doğru kararlar bütün riskleri ortadan kaldıracaktır.

Yamaç paraşütü yapan sporcuların söyledikleri çok önemli bir söz vardır: ‘’ En güzel uçuş sağlıklı iniş yapılan uçuştur.’’  Uçuşun süresi, ne kadar termik yakalandığı ne kadar uzak mesafeye gidildiği çok ilgi çeken konudur elbette. Ama unutulmamalıdır ki kaza ve yaralanmaların olmadığı, yıllarca uçuş yapabilecek şekilde yere inmek hepsinden çok daha önemlidir.

Yamaç paraşütü tele iniş hem pilotların hem de çevredeki insanların dikkat etmesi gereken bir durumdur. Tellere takılmış bir yamaç paraşütüne müdahale de büyük önem taşımaktadır. Doğru müdahale hem pilotun hem de yardım eden kişilerin hayatını koruyacaktır. Tellerde takılı olan bir pilota müdahale etmeden önce mutlaka yetkililere haber verilmesi gerekmektedir. Tellerdeki enerjinin kesildiğinden mutlaka emin olunmalıdır. Tellerde enerji yoksa pilota müdahale etmek en doğru yol olacaktır.

Tellere inmek zorunda kalan pilotların dikkat etmesi gereken konular da şu şekildedir:

 • Tele çarpmaktan başka bir seçenek yoksa rüzgar karşıdan alınmalıdır. Bu sayede yer hızı azaltılacaktır.
 • Çarpmadan önce hava hızının azaltılması için frenler çekilmelidir.
 • Asılı kalmışken pozisyon müsaitse kuşamdan kurtulup yere inilebilir. Elektrik teli değil ise yedek paraşüt açılıp onun yardımıyla yere inilebilir.
 • Yamaç paraşütü tele iniş sonrası pilotların vücudu iki tele birden kesinlikle temas etmemelidir. İki tele birden temas etmek elektrik çarpmasına neden olacaktır.
 • Tellere hangi bölgelerin temas ettiği pilot tarafından görülmelidir.
 • Tek başına yapılan bir uçuş ise telsiz ile yardım istenmelidir.
 • Pilot tele yatay olarak iniş yapıyorsa ayaklar birbirine yapıştırılmalıdır.
 • Pilot tele dikey olarak iniş yapıyorsa bacaklar çapraz olarak kenetlenmelidir.
 • Tele çarptıktan sonra asılı kalınmıyorsa çarpma etkisini azaltmak için beş nokta taklası atılmalıdır.
 • Elektrik telinde asılı kalındıysa elektrik kesilmeden kurtulmaya çalışılmamalıdır.
 • Yüksek gerilim hattına iniş yapılması durumunda ise minimum hareket ile beklemek gerekmektedir. Tellere çok fazla yaklaşmamaya dikkat edilmelidir.

Yamaç Paraşütü Tele İniş ve Bilinmesi Gerekenler

Yamaç paraşütü çok fazla dış etkenden etkilenen bir spor dalıdır. Rüzgarın açısı, şiddeti, yönü bunların başında gelmektedir. Uçuş yapılacak bölge seçiminde kalkış ve iniş noktaları doğru seçilmelidir. Uçuş öncesinde kalkış ve iniş bölgelerinde keşif yapmakta büyük yarar vardır. Aynı zamanda o bölgede daha önce uçuş yapan pilotlar ile de görüşülebilir.

Tabi ki doğa her zaman stabil değildir. Sürekli değişime uğrayacaktır ve aynı yerde gün içinde çok farklı sonuçlar alınabilecektir. Bu yüzden her türlü acil duruma hazır olunmalıdır. Yamaç paraşütü SIV Eğitimi bu acil durumlar için pilotları hazırlayan en önemli eğitimlerden birisidir. SIV Eğitimi sırasında yaşanabilecek bütün aksilikler THK lisanslı uzman eğitmenler tarafından simüle edilmektedir.

Uçuşlarda pilotların kararlı, pratik düşünüp ve hızlı uygulamaya geçmesi hayati öneme sahiptir. Yaşanabilecek bütün aksilikleri önceden tatbik etmek ve oluşabilecek en kötü senaryoya hazır olmak çok önemlidir. En zor durumlardan bile kurtulmanın en büyük formülü kararlı ve inançlı olmaktan geçmektedir. Yamaç paraşütü tele iniş için de pilotların kurtulmak için inançlı ve kararlı olması gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç paraşütü her yaştan insanın aktif olarak yapabileceği ekstrem sporlardan birisidir. Doğanın kalbinde gökyüzünün sonsuz maviliğinde yapılan eşsiz bir spordur. Yamaç paraşütü fiyatı bakımından en ucuz hava ulaşım aracıdır. Aynı zamanda yapılacak uçuş türüne göre yamaç paraşütü fiyatı değişmektedir.

Başlangıç seviyesinde tandem uçuşlarla başlayan eğitimler teorik ve pratik olarak kursiyerlere verilmektedir. P5 seviyesine kadar THK onaylı lisans verilmektedir. THK lisanslı alanında uzman ve tecrübeli eğitmenlerin verdiği kurslar ortalama bir ay devam etmektedir. Kurs süresince çok defa uçuş yapma ve çoğu konuda teorik eğitim alma şansı bulunmaktadır.

 

Tele iniş pilotların karşılaşabileceği en zor durumlardan birisidir. Yıllarca uçuş yapan ama bir defa bile bu zor durumları yaşamamış binlerce pilot olduğu da unutulmamalıdır. Acil durumların farkında olmak ve kurtulmak için en doğru yolu bilip, bulmak hayati önem taşımaktadır.

Yamaç paraşütü tele iniş gibi acil durumlara karşı bilgi sahibi olmanın en temel yolu uzman bir eğitmenden eğitim almaktan geçmektedir. Yamaç paraşütü eğitimi için YPEğitim’e başvurabilirsiniz. Yamaç paraşütü hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yamacparasutuegitimi.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığı ile de ulaşabilirsiniz;

0850 308 21 43
0542 492 20 22

 

 

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?